Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Uczta muzyczna w Świnoujściu

Archiwum Towarzystwa Przyjaciół Świnoujścia

XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Świnoujskie
Wieczory Organowe - Wiosna, Lato 2019

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy wiosna zbliża się do końca, a wieczory są coraz cieplejsze, miłośnicy koncertów organowych wyczekują świnoujskiego festiwalu w świątyni pw. Chrystusa Króla, by wsłuchać się w dźwięki zabytkowych organów z 1927 r., innych instrumentów czy śpiewu. Festiwal organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia i Parafię pw. Chrystusa Króla, pod honorowym patronatem Janusza Żmurkiewicza, prezydenta miasta, rozpoczął się 14 czerwca i potrwa do 30 sierpnia, w każdy piątkowy wieczór o godz. 19. Tegoroczny festiwal uświetnią artyści z Danii, Niemiec, Szwecji i Polski. Tradycją świnoujskiego festiwalu jest promocja młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków i tak w koncercie inauguracyjnym 14 czerwca wystąpił: Maciej Wota – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Ukończył też studia licencjackie na tymże Uniwersytecie w klasie organów prof. Jarosława Malanowicza, a obecnie jest studentem roku dyplomowego w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Australii i USA.

Arti Sentemo – Kameralna Orkiestra Akordeonowa z Radzynia Podlaskiego [na zdjęciu]. Skład orkiestry tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu Zbigniewa Czuryło, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2018 r. wspólnie realizowała koncerty z włoską orkiestrą G.ROSSINI na Lubelszczyźnie. Zagrała też koncert kolęd w Pałacu Prezydenckim. Pomysłodawcą i założycielem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo oraz jej dyrygentem jest Zbigniew Czuryło – akordeonista, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie akordeonu prof. B. Dowlasza i Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydz. Wychowanie Muzyczne oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Placówkami Oświatowymi i Kulturalnymi Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Organizatorzy festiwalu jeden z koncertów włączyli w miejskie obchody Dni Morza, w tym roku w dniu 21 czerwca wystąpił Lute Duo Plus w składzie: Alisa Birula – organy, lutnia sopranowa, Anna Kowalska – lutnia barokowa, gitara barokowa i Anton Birula – lutnia barokowa, teorba.

Lute Duo Plus. Anna i Anton swymi koncertami zwracają uwagę na długo zapomniany repertuar na lutnie barokowe. Zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni, dziś popularyzują tę wspaniałą muzykę, ukazując kontrastujące style różnych kultur baroku prowadzą przez uroczyste kompozycje wspaniałych włoskich lutnistów. Duży projekt poświęcony jest muzyce J. S. Bacha – jego dziełom na lutnię solo i innych. W 2017 r. w ramach festiwalu w Pekinie i Wuhanie (Chiny) Anna i Anton rozpoczęli realizację pierwszego w historii lutni programu „Bach meets Weiss” składającego się z wyłącznie z duetów Silviusa Leopolda Weissa i Jana Sebastiana Bacha. Anna i Anton z powodzeniem występują na międzynarodowych festiwalach muzycznych nie tylko w Chinach, ale przede wszystkim w krajach Europy. Do duetu dołączyła organistka Alisa Birula – uczennica liceum Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie organów prof. Emilii Dziubińskiej. W 2018 r. jako pierwsza w historii wykonała na organach utwory wielkiego mistrza lutni Sylviusa Leopolda Weiss’a. Od 2014 r. uczy się także gry na lutni u Klaudyny Żołnierek – lutnistki.

W ostatnim czerwcowym koncercie wystąpią: Jarosław Ciecierski – organista, klawesynista, kompozytor i aranżer, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Występuje na wielu festiwalach organowych jako solista i kameralista w Polsce i Europie. W swoim dorobku muzycznym ma także wykonania utworów organowych z orkiestrą symfoniczną oraz nagrania radiowe. Nauczyciel dyplomowany w P. Szk. Muz. I i II stopnia w Olsztynie prowadzący klasę organów i improwizacji organowej. Od 1999 r. dyrektor artystyczny Festiwalu Olsztyński Koncerty Organowe, jednego z ważniejszych festiwali w regionie.

Reklama

Miejski Dziecięcy Chór Logos powstał przy Społecznym Liceum Fundacji LOGOS w Świnoujściu w 1998 r. Skupiał wyłącznie uczennice Liceum LOGOS. Z czasem do chóru dołączyły dziewczęta z różnych szkół w mieście i od 2004 r. jest zespołem miejskim, a opiekę nad chórem przejął Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Chór Logos pracuje pod kierunkiem założycielki Elżbiety Naklickiej i Krzysztofa Naklickiego. Od 2000 r. Chór Logos co roku zdobywa nagrody na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Chórów, m.in. Złoty Kamerton, Puchar Ministra Kultury i Sportu, Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz Grand Prix w 2009 r. Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Koncertował m.in. w ramach Balkan Folk w Kiten – Bułgaria (2011 r.) oraz w Calelli – Hiszpania (2012 r.) W minionym roku także chór otrzymał nagrodę Grand Prix i wiele innych nagród. Dużym wsparciem w pracy z chórem jest współpraca z Krzysztofem Naklickim akordeonistą i kompozytorem.

Dyrygentką chóru jest Elżbieta Naklicka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wydziału Wychowania Muzycznego i Rytmiki w klasie dyrygowania prof. Zbigniewa Bruny. Ukończyła też mistrzowskie studia podyplomowe w zakresie emisji głosu pod kierunkiem prof. Jadwigi Załęskiej-Tritt i chórmistrzostwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Banasiewicza w Bydgoszczy. Od 1986 r. mieszka w Świnoujściu. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną tworząc i prowadząc dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne i chóry, które zdobywają nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na festiwalowe koncerty w każdy piątek o godz. 19 – bilety w cenie 20 zł do nabycia przed koncertem przy kościele lub wcześniej w kawiarni „Sonata” (vis a vis kościoła).

Podziel się:

Oceń:

2019-06-17 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Organy ponownie zagrały po 50 latach

Karolina Krasowska

Żółwin to niewielka miejscowość należąca do parafii św. Jana Chrzciciela w Zwierzynie. To właśnie tam w kościele filialnym pw. św. Andrzeja Boboli 16 sierpnia ponownie zagrały zabytkowe organy uśpione co najmniej przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: wspólnota jest dla księży miejscem duchowego wzrostu, a nie złem koniecznym

2024-06-20 16:05

Karol Porwich/Niedziela

Wspólnota, do której są posyłani księża, to także wspólnota ich wzrostu. Jest ona ich zasobem formacyjnym, a nie złem koniecznym czy niechcianym obowiązkiem - mówił ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego UŚ na kolejnej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Góra Igliczna. Najświętsza Maryja Panna - Przyczyna naszej radości

2024-06-21 07:21
Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

W malowniczym zakątku południowo – zachodniej Polski, w Sudetach, na terenie diecezji świdnickiej, pod samym szczytem Góry Iglicznej, skąd rozpościera się przepiękna panorama na Góry Bystrzyckie, Orlickie, a w oddali również na Stołowe i Sowie oraz wspaniały widok na Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką, w późnobarokowej świątyni z końca XVIII w., króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Święci i błogosławieni

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

Wiara

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Jan Paweł II

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny