Reklama

Zaproszenia

Wystartuj w Konkursie Biblijnym!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miniona edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej przyniosła laur zwycięstwa Monice Migas z diecezji siedleckiej, która okazała się najlepszą znawczynią Pisma Świętego spośród 30 tys. uczestników w całym kraju. Organizatorzy zapraszają młodzież do udziału w 19. edycji biblijnych zmagań, które zostaną przeprowadzone w roku szkolnym 2014/15.

Zwyciężczyni ubiegłorocznych eliminacji przysługuje prawo do podjęcia studiów w 11 uczelniach wyższych i może wybierać spośród 14 kierunków kształcenia, m.in. teologii, historii, kulturoznawstwa, dziennikarstwa czy socjologii. Monika wygrała też pielgrzymkę do Ziemi Świętej dla siebie i opiekuna, ufundowaną przez touroperatora Novum Travel z Bydgoszczy oraz ciekawe upominki rzeczowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pragnący także poczuć radość zwycięstwa, mogą wziąć udział w 19. edycji Konkursu, którego zakres obejmuje tym razem Księgę Jonasza, Ewangelię wg św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. Rejestracja szkół na stronie www.okwb.pl potrwa aż do 9 marca 2015r.

Reklama

Organizatorzy z „Civitas Christiana” starają się, by zakres treści obowiązujących w kolejnych edycjach korespondował z programem duszpasterskim Kościoła. Decyzją polskich biskupów, w roku 2014/2015 realizowane będzie hasło Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię. Tematykę tegorocznego Konkursu przybliża ks. dr Mirosław Jasiński, członek Komisji Konkursowej, naukowo związany z Uniwersytetem Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Dlaczego akurat Księga Jonasza?
Ta księga w całości poświęcona jest tematowi nawrócenia. Spotykamy w niej mieszkańców Niniwy - pogan - którzy nawrócili się do Boga żywego oraz proroka, który musiał pokonać samego siebie i nawrócić się w swoim zrozumieniu Boga, którego miłość rozciąga się daleko poza jego ciasny horyzont. Przebaczająca miłość Boga była Izraelowi znana, lecz Księga Jonasza wprowadza pewną zasadniczą nowość. W innych miejscach Starego Testamentu beneficjantami Bożej miłości jest Lud Przymierza, Izrael, Jerozolima czy wierny Izraelita. W Księdze Jonasza ta przebaczająca Boża miłość zostaje rozciągnięta na wszystkich ludzi i wszystkie stworzenia bez jakichkolwiek ograniczeń. Taka postawa Boga była dla Jonasza tak wielką nowością, że wręcz gorszył się nią. Jonasz zachował się, jak starszy syn z ewangelicznej przypowieści, który nie chciał wejść na ucztę i cieszyć się z ocalenia „marnotrawnego brata”, lecz rozgniewał się z powodu wielkoduszności ojca (por. Łk 15, 28).

Reklama


Skąd natomiast połączenie z Ewangelią Łukaszową? W tej Ewangelii znajdujemy najpiękniejsze obrazy Boga przebaczającego. Wystarczy tu wspomnieć takie teksty jak przypowieść o wierzycielu i dłużniku, o znalezionej drachmie, o natrętnej wdowie. Spośród czterech Ewangelii to właśnie w Ewangelii wg św. Łukasza najpełniej dochodzi do głosu Bóg, który w Chrystusie najdoskonalej ukazał swoją łagodność, czułość i dobroć wobec grzesznika, który się nawraca. Nurt ten Ewangelista kontynuuje w Dziejach Apostolskich, które można byłoby nazwać „antologią nawróceń”.


Czyli naturalnie ten obraz dopełniają Dzieje Apostolskie? Czytając składające się nań opowiadania dowiadujemy się nie tylko o nawróceniu Szawła, późniejszego Apostoła pogan, ale także o nawróceniu Etiopczyka, Korneliusza, przełożonego synagogi - Kryspusa, prokonsula Sergiusza Pawła i wielu innych. Łukasz opisuje także „nawrócenia grupowe”. Mówi o rzeszy nawróconych Żydów, Samarytan i Antiocheńczyków. Bez wątpienia lektura tekstów Łukaszowych i Księgi Jonasza pozwoli wszystkim zainteresowanym Konkursem zapoznać się z pięknem i aktualnością Pisma Świętego, a nadto przyczyni się do głębszego przeżycia tego roku duszpasterskiego.

Pierwszy etap (szkolny) Konkursu zostanie przeprowadzony 24 marca 2015r., na podstawie jednolitego dla wszystkich diecezji testu składającego się z 45 pytań, obejmujących tegoroczny zakres Pisma Świętego. Do kolejnego etapu zakwalifikują się po trzy najlepsze osoby z każdej szkoły, które uzyskają nie mniej niż 45 punktów w teście. Eliminacje diecezjalne zaplanowano na 21 kwietnia 2015r., zaś dwudniowy finał rozpocznie się
1 czerwca 2015r. w Niepokalanowie.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-18 15:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko Kraków z szopek słynie

Zwycięska szopka z Łoniowa

Archiwum autora

Zwycięska szopka z Łoniowa

Osoby z Tarnobrzega i Łoniowa uczestniczyły w 77. Konkursie Szopek Krakowskich. I miejsce w kategorii szopek dziecięcych (w wieku od 12 do 14 lat) zdobyła praca wykonana przez dzieci przy wsparciu pań wychowawczyń z Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie.

Więcej ...

Łódź: Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei

2025-07-08 19:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Przerażające dane. W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 aborcji

2025-07-09 13:37

Adobe Stock

W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 legalnych aborcji – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia przekazanych PAP. Najwięcej aborcji wykonano u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy