Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zawsze gotowi, zawsze blisko

Przemarsz z pocztem sztandarowym

Ewa Monastyrska

Przemarsz z pocztem sztandarowym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 100 żołnierzy ochotników 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora złożyło 12 sierpnia w Tomaszowie Lubelskim przysięgę. Była to trzynasta przysięga w historii brygady. Dlaczego 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej wybrała właśnie to roztoczańskie miasto?

– Założeniem dowódcy jest, by przysięgi odbywały się w miastach, szczególnie w tych mniejszych miastach, gdzie wojska nie było nigdy lub było kiedyś. Tomaszów jest miastem o tradycjach wojskowych,sięgających lat 20. ubiegłego wieku. Nadszedł zatem czas na Tomaszów Lubelski, a on przygotował się do tego wydarzenia bardzo dobrze. Zostaliśmy mile przyjęci, co widać było także po frekwencji mieszkańców. Dopisała nam również pogoda, więc jesteśmy bardzo zadowoleni – powiedział oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Ochrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wagę przysięgi docenił także burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski. – Wydarzenie to jest szczególne, ponieważ gdybyśmy wrócili pamięcią do tradycji wojskowych Tomaszowa, które są, to musielibyśmy wrócić do okresu międzywojennego, gdzie ostatnia przysięga miała miejsce w 1936 r. Po tylu latach mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego będą mogli być świadkami tego ważnego wydarzenia dla każdego żołnierza, jakim jest złożenie przysięgi. Ponad połowa składających przysięgę to żołnierze kompanii tomaszowskiej. Kompanii, która po zamojskiej jest drugą pod względem liczebności na terenie Zamojszczyzny. To radość i satysfakcja – powiedział burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim. Tam składający przysięgę wraz ze swoimi rodzinami mogli zawierzyć swoją misję Bogu.

– Przysięga jest aktem ducha i woli. Kończy się słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”. Bóg, który jest naszym Obrońcą i Wspomożycielem, ma być nie tylko świadkiem przysięgi, w której żołnierze ślubują stać na straży ojczyzny aż do złożenia ofiary ze swego życia, ale także ma pomagać w jej wiernym realizowaniu. Żołnierz, chrześcijanin zjednoczony z Bogiem, może wiernie realizować swoją misję obrońcy Ojczyzny, a więc i konkretnych ludzi, z którymi jest związany – powiedział podczas homilii ks. kapelan Konrad Zalewski.

Reklama

Podczas uroczystości płk Mieczysław Chamera z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej odczytał list ministra Mariusza Błaszczaka do żołnierzy i ich rodzin, w którym zaznaczył: „Składając przysięgę wojskową, stajecie się dziś częścią wielkiej żołnierskiej społeczności. Wasza przysięga w niezwykle symboliczny sposób określa was jako patriotów, obrońców Narodu i własnej Ojczyzny. To wyjątkowa chwila, która pozostanie w waszej pamięci. Wchodzicie w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. Waszą misją jest wspieranie tutejszej społeczności. Jako żołnierze stąd – tu urodzeni, tu mieszkający – doskonale znacie specyfikę tego regionu, swoje społeczeństwo i miejsce służby. To wasz wielki atut”.

Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-21 12:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szef MON awansował kleryków wcielanych przymusowo do Marynarki Wojennej

Artur Stelmasiak

Dochowaliście wierności zasadom i staliście się przyczynkiem wolnej Rzeczypospolitej − powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz do grupy alumnów-żołnierzy mianowanych 29 listopada na stopień podporucznika.

Więcej ...

Hiszpania: Dopuszczono możliwość aborcji u 16-latek bez zgody rodziców lub opiekunów

2024-06-25 07:21

Adobe.Stock

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii dopuścił możliwość przerywania ciąży u dziewcząt powyżej 16. roku życia na ich żądanie, a także bez zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Tym samym poparł znowelizowane w 2023 roku przepisy dotyczące aborcji.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024