Reklama

Niedziela Sandomierska

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej cz. 4

Eutrapelia w Tarnobrzegu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejna nasza relacja z „Eutrapeliów” tym razem dotyczyć będzie szkół tarnobrzeskich. Jeśli w całym kraju jest taka młodzież, jaka jest tam – jest równocześnie przyszłość i duch w narodzie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II

W murach szkoły członków kapituły Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” powitał dyrektor Piotr Malik i wicedyrektor Dariusz Chorzępa, z którego inicjatywy uczniowie złożyli dziękczynienie Bogu za dar śp. ks. Michała Józefczyka w formie modlitewno-słowno-refleksyjnej. – Przybliżono nam biografię kapłana, jego drogę kapłańską, służbę Bogu i bliźnim, szczególnie tym z marginesu, peryferii, zapomnianym przez wszystkich. W przeprowadzonym wywiadzie usłyszeliśmy naukę ks. Michała, że przez Jezusa prowadzi jedyna droga do nieba – przez dobre uczynki, poprzez dawanie wiele, mając tak niewiele. Ten kapłan pozwolił się kochać Bogu i tą miłością dzielił się z najbliższymi, z przyjaciółmi, parafianami i współpracownikami, dla wszystkich mając dobre słowo, czuły gest i otwarte serce. Młodzież w prezentacji multimedialnej przedstawiła wszystkie dzieła, które powstały z inicjatywy ks. Michała oraz zarejestrowała świadectwa tych, którzy mieli styczność i możliwość bycia z nim w bliskich relacjach. Towarzysząca wspomnieniom refleksja, przeżywana w ciszy i w skupieniu, ozdobiona była poezją bp. Karola Wojtyły, ks. Jana Twardowskiego i pięknymi utworami wokalnymi. Według charyzmatycznego kapłana to właśnie młodzież tarnobrzeskich szkół katolickich, wiernie zachowująca w pamięci jego naukę i pracę oraz czyny wykonywane w pokorze i skromności, jest żywym testamentem pozostawionym przez niego. Dziewczęta i chłopcy swoim występem dali świadectwo wiary w Boga, miłości braterskiej i wierności Ewangelii w ślad za ks. Michałem, który swoim życiem głosił słowo Boże i był wiernym świadkiem Chrystusa – relacjonują członkowie kapituły. Na zakończenie wszyscy występujący z głębokim wzruszeniem złożyli biało-czerwone róże przed portretem kapłana. Podkreślały one smutek, pozostawiony po jego odejściu, a jednocześnie radość z narodzin dla nieba tak wyjątkowego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zespół Szkół nr 3 im gen. Władysława Sikorskiego

W ramach festiwalu w placówce otwarto wystawę pt. „Kocham cię, życie, nad życie”, przygotowaną przez klasę II a. W sali patrona symbolicznego otwarcia dokonali: dyrektor festiwalu Ewa Sęk, dyrektor szkoły Rafał Sawicki oraz wicedyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Diecezji Sandomierskiej ks. Marcin Hanus. Następnie wszyscy obejrzeli wystawę, na której uczniowie zamieścili pochwałę życia ludzkiego w obrazkach. Wszyscy zwrócili uwagę na dzieci najmłodsze, poczęte i narodzone, które są pociechą dla rodziców i dają radość rodzinom. Ukazana też została młodość: niepowtarzalna, pełna wrażeń, emocji, wspólnego spędzania czasu z tymi, których kochamy, z którymi się dobrze czujemy. Przedstawiono również życie dorosłych – bardzo ważne i cenne, gdyż można wtedy w pełni żyć dla kogoś i z kimś, kogo się kocha i komu jest się potrzebnym. Z wystawy promieniowała również radość ze wspólnych chwil, z sukcesów drużynowych, często niepowtarzalnych, a może jedynych w życiu. Ostatni etap ekspozycji zawierał wizerunki świętych: o. Maksymiliana Marii Kolbego, Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty i Franciszka z Asyżu, którzy dziękowali Bogu swoim życiem za życie, nim się cieszyli i czerpali radość, zwłaszcza z niesienia pomocy bliźniemu, służąc potrzebującym. – Takie postacie powinny być stawiane za wzór do naśladowania młodemu pokoleniu w dzisiejszych czasach. Dziękujemy Wioletcie Wilk, która od 10 lat prowadzi uczniów tej szkoły festiwalową drogą, zarażając ich głęboką wiarą w Boga, skromnością i matczynym ciepłem, nie zrażając się piętrzącymi trudnościami – podkreślała Ewa Sęk.

Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego

Społeczność szkoły wraz z rodzicami, dziadkami i liczną grupą dzieci z przedszkola zgromadziła się w kościele pw. św. Barbary w Tarnobrzegu. Wszystkich przybyłych na festiwalowe oratorium powitał proboszcz ks. Stanisław Bar. – W myśl hasła przewodniego tej edycji – „Idźcie i głoście”, tarnobrzeski „Rolnik”, poprzez wiodące słowa poezji, odpowiednio do treści dobrane i pięknie zaśpiewane pieśni przez Patrycję, Izabelę, Patrycję i Paulinę z akompaniamentem Michała i śpiew chóralny, poprowadził wszystkich przez prawdy wiary, niezbędne w życiu każdego chrześcijanina. Ukazał życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, który obdarza człowieka Duchem Świętym, niekończącą się miłością i przed skruszonym grzesznikiem nie zamyka ramion swojego miłosierdzia. Uczniowie zwrócili uwagę na Maryję, Jej znaczącą rolę w życiu Kościoła i w dziele zbawienia człowieka, wyśpiewując chwałę Matce Bożej przez dziewczęcy duet z Ukrainy. Młodzież nie zapomniała również o jubileuszu 100-lecia objawień Maryi w Fatimie i przesłaniu wzywającym do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Jednocześnie zwróciła się z prośbą o nieustanną opiekę i wsparcie w walce z przeciwnościami i złem, czyhającym na każdym kroku. Maryja uczy nas, abyśmy idąc przez życie, głosili chwałę Boga. W ślad za Nią podążał Jej wierny orędownik św. Jan Paweł II. Trzeba szukać miłości, by kochać i być kochanym, by nią żyć i nią się dzielić, a przez to być w pełni szczęśliwym – zaznaczają twórcy oratorium. Modlitewno-refleksyjne oratorium ubogacała prezentacja multimedialna, obrazująca oraz łącząca poszczególne myśli i sentencje.

Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica

W małej sali teatralnej członkowie kapituły festiwalu przeżywali wspólnie z młodzieżą program poetycko-wokalny zatytułowany „Kocham cię, życie”. – Na scenie dziewczęta i chłopcy podzielili się z obecnymi swoimi przemyśleniami związanymi z wartością życia ludzkiego. Poezją i wybranymi wątkami z tekstów biblijnych, literackich, poetyckich oraz encykliki św. Jana Pawła II „Ewangelium vitae”, prezentacją multimedialną w tle ukazującą uśmiechnięte buzie dzieci i radosnych dorosłych oraz filmem o świadectwie życia Nicka Vujicica pochwalili życie jako piękny dar od Stwórcy, za który trzeba być wdzięcznym Bogu. Podążając w myśl nauki Świętego Papieża, młodzież przekazała nam, że życie jest dobrem pochodzącym od Boga, Jego obrazem i odbiciem. Jest spełnione, gdy człowiek odnajdzie sens istnienia. Jest też zadaniem, które otrzymuje każdy z nas, przychodząc na świat, a najważniejsze, by przeżyć je, kierując się miłością i dokonując dobrych wyborów – zaznaczają członkowie kapituły festiwalu. Interpretacja wierszy i zaśpiewane pieśni w wykonaniu Katarzyny, Wiktorii, Julii i Wiktorii wprawiły wszystkich w nostalgię i zasłuchanie. Słowa podziękowań od kapituły zostały skierowane do opiekunów: ks. Piotra Wilka i Elżbiety Iskry za kontynuację tradycji udziału szkoły w festiwalu. Ewa Sęk podziękowała dyrektor Teresie Żygule za dwudziestoletnią współpracę i coroczne spotkania.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-06 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W czwartek w Będzinie rusza 23. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Już w najbliższy czwartek, 12 stycznia, w Będzinie rozpocznie się wielkie kolędowe święto – 23. edycja największego kolędowego przeglądu, Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, którego patronem medialnym i przyjacielem jest od lat Tygodnik Katolicki "Niedziela".

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?