Reklama

Aspekty

Ćwierć wieku wyśpiewują chwałę Panu Bogu

Uczestnicy otrzymują dyplomy i pamiątkowe statuetki

Archiwum parafii pw. Miłosierdzia Bożego

Uczestnicy otrzymują dyplomy i pamiątkowe statuetki

Od 25 lat w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie w myśl słów św. Augustyna: „Kto śpiewa, dwa razy się modli” z powodzeniem jest organizowany Festiwal Piosenki Religijnej z okazji Dnia Matki. Tegoroczny jest o tyle szczególny, bo jubileuszowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O powstaniu festiwalu, jego początkach i towarzyszącej mu idei, a także o tym, jak festiwal wygląda obecnie, opowiada pomysłodawca i inicjator ks. kan. Janusz Idzik, twórca i proboszcz ośrodka duszpasterskiego na Osiedlu Piastów Śląskich w Głogowie.

Z Lubina do Głogowa

Jeszcze jako proboszcz w Starym Kurowie ks. Janusz Idzik dowiedział się o organizowanych w Lubiniu festiwalach piosenki religijnej, gdzie po raz pierwszy wysłał swoją scholę. Młodzież otrzymała tam wyróżnienie i wróciła pod ogromnym wrażeniem. Ks. kan. Idzik został przeniesiony do Głogowa, gdzie podjął się organizacji parafii i budowy kościoła. – Z czasem na osiedlu zaczęły powstawać i rozwijać się szkoły – podstawowa i średnia, przybywało dzieci i młodzieży, dlatego zaproponowałem utworzenie scholi. Inicjatywa szybko przerodziła się w czyn i wkrótce zaczęliśmy jeździć na festiwale piosenki religijnej do Lubina – wspomina ks. kan. Idzik. – Któregoś roku nasza schola zajęła tam nawet pierwsze miejsce, zwyciężając wówczas z inną słynną głogowską grupą z kościoła pw. Bożego Ciała – dodaje. Festiwale w Lubiniu gromadziły tak wiele zespołów, że zafascynowany nimi ks. Janusz postanowił 25 lat temu zorganizować podobny w Głogowie. – Pierwszy festiwal odbył się w murach powstającego wówczas kościoła. Mury były wyciągnięte do połowy, oczywiście bez dachu, dlatego uczestnicy, głównie z Głogowa, występowali pod gołym niebem – wspomina z sentymentem inicjator. – W następnych latach zaczęliśmy zapraszać uczestników nie tylko z naszego miasta, ale także z okolic. Ku naszemu zaskoczeniu wkrótce na nasz festiwal zaczęli się zgłaszać chętni z Bydgoszczy, Gubina, Szczecina, Podlasia, Warszawy, Wrocławia czy Zielonej Góry, także tych zespołów w pewnym momencie występowało u nas również bardzo dużo, a rekordową liczbą było ponad 600 uczestników. Przez wiele lat mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń, jednak z czasem ich liczba zaczęła spadać, ponieważ podobne festiwale zaczęły być organizowane np. w Polkowicach i w innych miejscowościach, a zespoły – zwłaszcza te przyjeżdżające z daleka – zaczęły występować w swoich regionach. Jednak mimo wszystko myśmy trwali, trwamy do dzisiaj i mam nadzieję, że będziemy trwali, a w tym roku festiwal organizujemy już 25. raz – opowiada ks. kan. Idzik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Głosić Miłosierdzie Boże

Organizatorzy nie chcąc, aby festiwal w Głogowie kolidował z tym organizowanym w Lubinie, postanowili, że będzie on organizowany w maju i że będzie przy tym doskonałą okazją, by uczcić w tym czasie wszystkie matki, a zwłaszcza Tę, która jest w niebie, czyli Maryję. – Matkom ziemskim i Matce Niebieskiej ten festiwal był i jest poświęcony – mówi inicjator. W organizację głogowskiego festiwalu zaangażowani są m.in. księża wikariusze, katechetki, parafialna Caritas oraz członkinie Żywego Różańca. Istnieje grupa parafian, która pamięta o festiwalu i gdy zbliża się maj, to razem z księdzem proboszczem przystępuje do jego organizowania. Festiwal stał się już pewną tradycją, nabrał już pewnej rutyny i swojego stałego przebiegu. – Wcześniej cechowało go trochę więcej spontaniczności i takiej otwartości jeden na drugiego wśród uczestników. Chcieliśmy w ten sposób scalać parafie, a jednocześnie pomóc w nawiązywaniu relacji między występującymi scholami. Obecnie wśród solistów i zespołów, które przyjeżdżają na festiwal, da się mimo wszystko zauważyć pewien pośpiech, jednak od strony treści utworów i towarzyszących im przeżyć religijnych wciąż jest jednak to samo, co charakteryzowało festiwal u jego początków – tłumaczy ks. kan. Idzik. W ramach festiwalu uczestnicy, tj. schole, zespoły czy soliści, przedstawiają trzy utwory, w tym jeden poświęcony Miłosierdziu Bożemu, drugi skupiający się na tematyce maryjnej, a trzeci dowolny o tematyce religijnej. Czas występu nie może przekraczać 15 minut. Ideą festiwalu, jak podkreśla ks. kan. Idzik, jest rozszerzać i głosić nieskończone miłosierdzie Pana Boga.

Ludzie, nauczcie się śpiewać

Jak wygląda typowy dzień festiwalowy? Festiwal otwiera przede wszystkim Msza św. w intencji wszystkich uczestników i organizatorów. Cały czas działa biuro recepcji, w którym przyjeżdżające podmioty zgłaszają liczbę osób. W dniu festiwalu prężnie działa Parafialny Zespół Caritas, który zapewnia wszystkim przybyłym gościom ciepły poczęstunek. Po Mszy św. odbywają się przesłuchania, w przerwie obraduje jury, które ustala wyniki konkursu, często towarzyszy temu występ specjalnego zespołu, np. przyparafialnego, instrumentalnego, albo zaproszonego artysty. Po przerwie, w czasie koncertu laureatów, następuje natomiast ogłoszenie wszystkich wyników, wręczenie dyplomów, nagród rzeczowych, upominków i okolicznościowych statuetek. W tym szczególnym jubileuszowym roku festiwal został zaplanowany w dniach od 18 do 20 maja (kilka dni po zamknięciu numeru) i został połączony z warsztatami, by pod kierownictwem znanego muzyka, aranżera i dyrygenta Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen Zbigniewa Małkowicza z Poznania uczestnicy mogli sprostać wezwaniu św. Augustyna, który mówił: „Ludzie, nauczcie się śpiewać, bo aniołowie w niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić” oraz – jak mówi pomysłodawca – powrócić do idei, integrować, łączyć i propagować pieśń religijną wśród dzieci i młodzieży. – Tak jak życie chrześcijanina powinno być takim wychwalaniem Pana Boga, tak również chcemy przez ten Festiwal Piosenki Religijnej razem wyśpiewywać chwałę Panu Bogu – kończy ks. kan. Janusz Idzik.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-18 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

IV Festiwal Filmów Chrześcijańskich – ARKA 2019

festiwalarka.pl

IV Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA 2019 odbywa się w 8 miastach Polski: w Głuszycy, Krakowie, Lublinie, Łomży, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach oraz Warszawie. Filmy prezentowane są w kolejne weekendy listopada 2019. W Dobrym Miejscu odbędzie się warszawska edycja wydarzenia.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...