Reklama

Polska

Bp Lepa: Maryja była naszą Orędowniczką podczas stanu wojennego

ARCHIWUM NIEDZIELI ŁÓDZKIEJ

„33 lata temu 13 grudnia 1981 roku w nocy wprowadzono stan wojenny. Ta wiadomość była bardzo trudnym doświadczeniem, widzimy teraz, że to była zbrodnia dokonana na narodzie… ”- powiedział podczas łódzkich obchodów upamiętniających wprowadzenie stanu wojennego, ks. Kazimierz Kubacki proboszcz parafii Najświętszego Imienia Jezus. Mszy Świętej w kościele ojców Jezuitów przewodniczył biskup senior Adam Lepa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie w tym łódzkim kościele, na ulicy Sienkiewicza 60, gromadzili się ludzie z Solidarności. O tym wspominał we wstępie do Mszy Świętej ks. Kubacki. „Widzimy teraz, że to była zbrodnia dokonana na narodzie, który dopominał się o swoje prawa, w bardzo ważnej dziedzinie jaką są prawa pracownicze. Dzisiaj po 33 latach gromadzimy się na tej Mszy Świętej, którą ofiarujemy jak zwykle za naszą Ojczyznę. I cieszę się bardzo, że gromadzimy się w tym kościele, w którym zawsze środowiska niepodległościowe mogły się spotkać bez względu na cenę jaką płacono. By wspomnieć to wydarzenie, które mimo, że minęło tyle lat i reprezentujemy różne środowiska, tak bardzo nas jednoczy. I wspominamy te momenty kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II, jak również prezydent USA Ronald Reagan i wielu innych zapalało w swoich oknach świece w solidarności z naszym krajem. Ta solidarność łączy dzisiaj wszystkie środowiska.”

W homilii skierowanej do wiernych biskup Adam Lepa zwrócił uwagę na to, że nie bez przyczyny ta Eucharystia sprawowana jest pod sztandarem Matki Bożej Królowej Polski. „Dlaczego dziś odwołujemy się do Matki Najświętszej Królowej Polski. Przede wszystkim dlatego, że ona jest Królową naszego Narodu, a ta Msza Święta jest w intencji naszego Narodu, naszej Ojczyzny, ale też dlatego, że przez wieki otaczana była Jej nabożeństwem i miłością”. Biskup Lepa przypomniał, że Polacy często w historii oddawali cześć Maryi i do niej uciekali się w najtrudniejszych momentach. To Maryja była zawsze orędowniczką naszej Ojczyzny, również w okresie wprowadzenia stanu wojennego. Ksiądz biskup przypomniał, że w tym okresie ludzie ginęli, bo opowiadali się za prawdą i sprawiedliwością. Tę odwagę, do stanięcia wbrew temu to mówiła propaganda tego świata, czerpali właśnie od Maryi. Tak jak to czynił ks. Jerzy Popiełuszko patron Solidarności. I dzisiaj tę modlitwę za Ojczyznę zanosimy właśnie za pośrednictwem dwóch wielkich Polaków zasłużonych dla Solidarności i wolności naszej Ojczyzny- bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II- mówił biskup Adam Lepa.

Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni udali się w marszu pamięci przed pomnik „Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-12-14 08:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Lepa: Matka Boża Szkaplerzna jest Matką wszystkich wierzących

BOŻENA SZTAJNER

Matka Najświętsza jest zawsze przy nas, a szczególnie wtedy, kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji. Ona zawsze była i okazywała swoją matczyną miłość do każdego chrześcijanina, ale także do ludzi, którzy znajdowali się na krawędzi wiary i niewiary

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...