Reklama

Media

Głos z Torunia dla Polski i Polaków w świecie

Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk
przy radiowej konsolecie w łączności ze słuchaczami

Katarzyna Cegielska

Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk przy radiowej konsolecie w łączności ze słuchaczami

Wszystko zaczęło się 25 lat temu w małym toruńskim domku przy ul. Żwirki i Wigury. Początkowo zasięg nie był duży. Obejmował zaledwie dwa miasta – Toruń, Bydgoszcz i ich okolice. Dziś Radio Maryja jest radiostacją pokonującą granice, docierającą do każdego zakątka świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wokół Radia Maryja działa wiele instytucji, które pomagają w ewangelizacji, wychowują w odbiorze do mediów, kształtują dzieci i młodzież. A wszystko to zrodziło się z marzenia jednego zakonnika – o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR – o powołaniu centrum do ewangelizacji.

Urodziny

Radio Maryja rozpoczęło posługę 8 grudnia 1991 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Najpierw nadawało kilka godzin dziennie przed południem i w godzinach wieczornych. Wokół rozgłośni od początku skupiało się środowisko czujące Polskę i sprawy społeczne. Audycja „Rozmowy niedokończone” dała tłamszonym dotąd Polakom możliwość wypowiedzenia publicznie swoich poglądów, wyrażenia swoich oczekiwań, nadziei. Tak, zupełnie naturalnie, zrodziła się Rodzina Radia Maryja, czyli środowiska lokalne, które wiedziały, że katolicką rozgłośnię należy wspierać, ale także dbać o polskie sprawy. 23 października 1996 r. ulicami Warszawy przeszedł „Marsz życia”. Był on inspirowany przez środowisko Radia Maryja. Już kilka dni wcześniej, na zaproszenie ojców redemptorystów, przybył do Polski prof. Bernard Nathanson, aby mówić o wartości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Słuchacze Radia Maryja wielokrotnie wychodzili na ulice, by zamanifestować swoje poglądy. Tak jak w 2013 r., kiedy w całej Polsce i nawet poza jej granicami domagali się dla Telewizji Trwam koncesji na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Razem dla Polski

Wokół Radia Maryja przez 25 lat powstało wiele instytucji, które wypełniają ważne zadania. W 1995 r. powstała Fundacja „Nasza Przyszłość”, która wydaje miesięcznik „Rodzina Radia Maryja”, w 1997 r. – Instytut Edukacji Narodowej, który organizuje ośrodki studium kształcenia, m.in. w zakresie historii i filozofii. W tym samym roku zawiązały się Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci, a po wielkiej powodzi Radio Maryja zorganizowało Ogólnopolski Sztab Pomocy Powodzianom, który stał się jedną z największych instytucji pomagających ludziom dotkniętym klęską żywiołową. W styczniu 1998 r. ukazał się pierwszy numer „Naszego Dziennika” – ogólnopolskiej gazety, pół roku później powstała Fundacja Lux Veritatis, która początkowo wydawała filmy na kasetach VHS, a w 2003 r.stała się wydawcą powstałej wówczas Telewizji Trwam. W 2001 r. swoją działalność zainaugurowała Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.

Reklama

W łączności z papieżem i Kościołem w Polsce

Radio Maryja od początku przybliżało słuchaczom nauczanie Kościoła. Katolickie media z Torunia zawsze towarzyszą każdemu kolejnemu Ojcu Świętemu podczas wszystkich pielgrzymek i spotkań z wiernymi. Przeprowadzają transmisje z wielu ważnych uroczystości w Kościele w Polsce. Za ich pośrednictwem codziennie można połączyć się z Częstochową, by o godz. 21 stanąć duchowo przed obliczem Jasnogórskiej Pani. Miłość do Maryi sprawiła, że dzięki śp. ks. Mirosławowi Drozdkowi w ręce o. Rydzyka trafiła ikona Matki Bożej Częstochowskiej, przed którą w prywatnej kaplicy na Watykanie modlił się św. Jan Paweł II. W niespełna 4 lata – od czerwca 2012 r. do maja 2016 r. – wybudowano w Toruniu świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Jak mówi jej kustosz – o. Andrzej Laskosz, w pół roku od jej konsekracji odwiedziło ją ponad 100 tys. wiernych w grupach zorganizowanych. W dolnym kościele usytuowana jest Kaplica Pamięci Polskich Męczenników, upamiętniająca Polaków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej za ratowanie Żydów. Ich ślady odnalazła Fundacja „Righteous for the World”, której prezesem jest Artur Rytel-Andrianik.

Uroczystości jubileuszowe

Uroczystości srebrnego jubileuszu odbędą się w sobotę 3 grudnia br. w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu i 8 grudnia w bazylice św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. Jak mówi o. Rydzyk – dyrektor Radia Maryja, jest to okazja do dziękczynienia za każdego współpracownika i słuchacza, za żywych i zmarłych. – A ileż dobra jest jeszcze do zrobienia w nas i przez nas! – podkreśla o. Rydzyk. – Na początku były tylko dwie małe stacje w Toruniu i Bydgoszczy po 100 wat. Zobaczcie, jak się to rozrosło. To owoc Bożego błogosławieństwa i współpracy z wami. Także współpraca z tymi, którzy już od nas odeszli, i myślę, że Pan Bóg im za to wynagrodził, że Matka Najświętsza jest z nimi, a oni z Nią – zaznacza dyrektor Radia Maryja.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2016-11-30 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Radio Maryja ocala chrześcijańską tożsamość Polaków

Ewa Melerska

Już po raz 28. świętowano w Toruniu urodziny Radia Maryja, które niesie przesłanie ewangeliczne Polakom w kraju i za granicą. Założyciel radia o. Tadeusz Rydzyk CssR wielokrotnie wyrażał ogromną wdzięczność słuchaczom, za to, że od tak wielu lat wspierają to dzieło. Powitał również przybyłych gości, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, osoby duchowne oraz konsekrowane.

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024