Reklama

Niedziela Rzeszowska

Gdy choroba po prostu przychodzi…

Jedna z sal na Oddziale Psychiatrycznym

Marian Salwik

Jedna z sal na Oddziale Psychiatrycznym

Choroba psychiczna po prostu przychodzi, często trudno określić dlaczego, co najlepiej widać na przykładzie schizofrenii – odkrytej ponad 200 lat temu, a ciągle pozostającej chorobą niezwykle tajemniczą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choroby psychiczne dotykały człowieka zawsze. Uważa się, że 20% populacji dotknięte jest depresją. Rozwinęła się diagnostyka, rozbudowano nazewnictwo (kto dawniej słyszał o chorobie afektywnej dwubiegunowej), ale czy to cywilizacja przyczynia się do nasilenia chorób psychicznych?

Choroba psychiczna nie ma względu na człowieka – jego wykształcenie, status społeczny czy majątkowy. Nie można się jej bać czy wstydzić. Trzeba ją leczyć. Warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzy dekady obecności

Oddział Dzienny Psychiatryczny (obecnie Kliniczny Oddział Dzienny Psychiatryczny) przy ul. Szopena 15 w Rzeszowie utworzony został w 1985 r. staraniem śp. dr. Stanisława Rzeczyckiego. Obecnie Oddział – w którym pod kierunkiem lek. med. Krzysztofa Woźniaka, specjalisty psychiatry, pracuje zespół psychologów klinicznych, psychoterapeutów, pielęgniarek i terapeutów zajęciowych – jest integralną częścią Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina. Współpracuje z Oddziałem Psychiatrycznym – całodobowym (od niedawna o statusie Kliniki Psychiatrii Ogólnej). Leczenie jest w całości refundowane przez NFZ.

Funkcjonowanie Oddziału Dziennego opiera się na kompleksowej terapii pacjentów psychotycznych, nerwicowych i z zaburzeniami osobowości. Leczeni są zarówno pacjenci przewlekle chorzy, jak i z pierwszymi zachorowaniami, trafiający na Oddział z otwartej opieki zdrowotnej bądź ze stacjonarnego leczenia psychiatrycznego. Obowiązuje skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry. Pomoc mogą uzyskać osoby odczuwające lęk, niepokój, cierpiące na bezsenność, nieradzące sobie ze stresem i z trudnościami w kontaktach społecznych.

Oferta Oddziału

Pobyt w Oddziale Dziennym ma służyć: poprawie stanu psychicznego pacjenta, redukcji objawów i zapobieganiu nawrotom choroby, poprawie funkcjonowania społecznego, aktywizacji i pomocy w podjęciu aktywności społecznej i zawodowej.

Pacjent korzysta z pełnej opieki lekarsko-pielęgniarskiej, pakietu badań laboratoryjnych i konsultacji specjalistycznych, diagnostyki, specjalistycznej i optymalnej farmakoterapii, oddziaływania terapeutycznego i psychoterapeutycznego.

Reklama

Pacjenci mogą kontynuować leczenie poprzez działającą przy Oddziale Poradnię Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Psychicznych oferującą: porady diagnostyczne, terapeutyczne, wizyty domowe, sesje psychoterapii indywidualnej, sesje wsparcia psychospołecznego, kierowane do rodzin i bliskich osób z otoczenia pacjentów.

Oddział dzienny to dobra „forma przejściowa” terapii, bazująca na stałym uspołecznianiu pacjentów, ale także na rozwiązywaniu ich problemów, np. na redukcji objawów lękowych, wycofaniu objawów psychotycznych, wyjściu z głębokich depresji.

Grupy terapeutyczne

Pacjenci, po rozmowie wstępnej i testach psychologicznych, podejmują terapię, na ogół 12-tygodniową, w jednej z dwóch grup. W grupie otwartej celem terapii jest leczenie i poprawa funkcjonowania osób ze schizofrenią, depresją i tzw. chorobami z pogranicza. W grupie zamkniętej prowadzone jest leczenie! osób z rozpoznaniem nerwic i zaburzeń osobowości.

Formy terapii

Program terapeutyczny Oddziału realizowany jest poprzez: spotkania społeczności terapeutycznej, psychoterapię grupową i indywidualną, terapię zajęciową, treningi umiejętności społecznych (wyjścia do muzeów, BWA, filharmonii, kina, a także wycieczki i zabawy, praca w ogródku), treningi: rozwiązywania problemów, kulinarny, budżetowy i inne, w zależności od potrzeb w danej grupie. W pracy z pacjentami konieczna jest tolerancja i konsekwencja. Trzeba być autentycznym, wymagać, budować zaufanie, okazywać stanowczość, ale nie „matkować”.

Dla pacjenta...

Dla osób w kryzysie pobyt na Oddziale Dziennym oznacza wyjście z domu, oderwanie się od pracy, obecność w grupie, w której panuje duża tolerancja wobec siebie. Trzeba się zmobilizować, pokonać swoje lęki i ograniczenia, ale także przekonać się, że jest się potrzebnym, „do czegoś się nadaję”.

Reklama

Pacjenci potrafią zrozumieć problemy innych, są inteligentni i wrażliwi. W pracy grupowej mają również prawo sami zgłaszać tematy zajęć. Chętnie korzystają z psychoedukacji – o objawach choroby, o lekach, o tym, jak się przyzwyczaić do choroby, jak reagować wobec otoczenia, np. wyzbywając się poczucia, że wszyscy się na mnie patrzą.

* * *

Kliniczny Oddział Dzienny Psychiatryczny w Rzeszowie otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Poradnia Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Psychicznych czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-9.30, dodatkowo w każdy czwartek w godz. 14.30-18.00. Kontakt: tel. 17/8666290; 17/8666297.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-04 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie dać się grypie

stock.adobe.com

Równo 100 lat temu wirus grypy wywołał największą pandemię w dziejach świata. Do tej pory skala zachorowań na hiszpankę i liczba jej ofiar z lat 1918-19 się nie powtórzyły, ale grypa nadal jest groźną chorobą zakaźną i co roku zbiera śmiertelne żniwo

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?