Reklama

Polska

100 pytań do bp. Grzegorza Rysia

Radosław Janeczko

W niedzielny wieczór odbyła się kolejna edycja spotkania „100 pytań do biskupa Grzegorza Rysia”. Wydarzenia, organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie „U Brata”, odbyło się w parafii św. Brata Alberta w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło pytanie o to, jak rozumieć bojaźń Bożą. Odpowiadając bp Ryś powiedział, że jest to postawa człowieka, którego Pan Bóg do czegoś powołuje, a człowiek ma pełną świadomość swojej odpowiedzialności, że wchodzi w pewną rzeczywistość, która go przerasta. „To coś zupełnie innego niż strach. Bojaźń Boża łączy się z radością zrozumienia swojego zadania życiowego” – podkreślił.

Szczególnie interesujące okazało się pytanie o czczenie relikwii świętych w kontekście bałwochwalstwa. Hierarcha odpowiedział, że spotkanie z Bogiem dla człowieka wymaga konkretu – tu takim znakiem są właśnie relikwie. Uznał, że niezmiernie ważna jest gradacja – trzeba pamiętać, że kult świętych jest tylko kultem pośredników między Bogiem i ludźmi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rozważaniu na temat relikwii świętych biskup przestrzegł przed krytykowaniem ludzi, dla których czczenie relikwii jest niezmiernie ważne, żeby „nie zdeptać człowieka we wrażliwości jego duszy”. Przywołał przykład spotkania z kard. Stanisławem Dziwiszem, który z wielkim szacunkiem i czcią pokazał mu ampułki z krwią Jana Pawła II. „Jak widzisz z bliska taką pobożność, to w życiu Ci nie przyjdzie do głowy, żeby to podważać” – wyznał.

W czasie wieczoru padło także pytanie o to dlaczego Kościół uważa, że życie seksualne jest mało ważne w małżeństwie. „Kościół uważa, że życie seksualne jest hiperważne, ultraważne w małżeństwie” – podkreślił bp Ryś. Stwierdził, że Kościół uważa seksualność człowieka w rodzinie za szczególne dobro – przeciwstawia się jednak jej banalnemu traktowaniu, które jest powszechnie obecne. Odniósł się do słynnego wykładu kard. Waltera Kaspera, który wykazał, że obecny sposób patrzenia na seks spowodował, że została zabita miłość erotyczna, a została tylko erotyka.

Kontynuując rozważania w tym temacie hierarcha podkreślił, że Kościół traktuje współżycie w małżeństwie jako „ostateczny wyraz oddania się przez ciało jako dar drugiemu człowiekowi” i istotne jest to, że dzieje się to w małżeństwie, w którym człowiek powierza się „na zawsze, na każdą sytuację, na przepadłe”. Wszystkim wątpiącym biskup polecił przeczytanie „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” św. Jana Pawła II.

Reklama

Poruszono także kwestię modlitwy o uzdrowienie i pewnych wątpliwości, które pojawiają się w tym zakresie. Bp Ryś uznał, że jest to niezmiernie ważna forma modlitwy, jednak nie każdy musi ją praktykować, w zależności od doświadczenia i wrażliwości. Wyraził jednak pewne obawy z uwagi na fakt dużej popularyzacji takich nabożeństw przy jednoczesnym pomijaniu sakramentu pokuty. Zapowiedział, że niebawem ukaże się specjalny dokument w tej sprawie Konferencji Episkopatu Polski.

Poza przytoczonymi szerzej pytaniami bp Ryś odpowiadał studentom także na wątpliwości odnośnie m.in. wartości wspólnoty, sposobu tworzenia przekładów biblijnych, homoseksualizmu, jako grzechu czy powiązania między religijnością a pracą naukową.

Bp Grzegorz Ryś jest biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski i diecezjalnemu Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji. Przed biskupią nominacją pełnił funkcję rektora krakowskiego seminarium.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-27 11:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Liturgia Wigilii Paschalnej w Archikatedrze Łódzkiej

ks. Paweł Kłys

- Nam nie wystarczy żyć według tych praw, które Bóg w akcie stworzenia wpisał w świat, w ludzką naturę. My chcemy być nowym stworzeniem w Jezusie Chrystusie - mówił abp Grzegorz Ryś podczas Liturgii Wigilii Paschalnej.

Więcej ...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Więcej ...

Finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-06-17 11:04

Mat. prasowy

W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Niepokalanowie miał miejsce finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy