Reklama

Polska

Gniezno: „Złoty Kodeks” pokazany po raz pierwszy od 4 lat

Złoty Kodeks Gnieźnieński

www.piastowskakorona.pl

Złoty Kodeks Gnieźnieński

Bezcenny, XI-wieczny Złoty Kodeks Gnieźnieński jest jednym z jedenastu zabytków wpisanych na pierwszą Polską Listę Programu UNESCO "Pamięć Świata". Jej uroczysta inauguracja odbyła się 17 października w Warszawie. W sobotę Kodeks można było oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To była rzadka, a kto wie, czy nie jedyna okazja, żeby ten niezwykły, rękopiśmienny ewangelistarz zobaczyć. Jego powstanie datowane jest na drugą połowię XI wieku. Został wykonany najprawdopodobniej w czeskim, niewykluczone, że praskim, warsztacie miniatorskim, który ukształtował się i rozwinął w drugiej połowie XI stulecia pod wpływem ośrodka malarstwa książkowego w Ratyzbonie. Jest jednym z czterech istniejących do dziś kodeksów, tworzących jednolitą grupę, noszącą znamię tego samego skryptorium. Cały pisany jest złotem malarskim z 24 całostronicowymi iluminacjami przedstawiającymi głównie sceny z życia i męki Chrystusa. Zdobią go również przepiękne romańskie inicjały.

Nieznana jest historia przybycia rękopisu do Polski. Według jednej z hipotez był on darem Judyty – córki króla czeskiego Wratysława, poślubionej Władysławowi Hermanowi w 1079 lub 1080. Istnieje również przypuszczenie, że kodeks ufundował Bolesław Śmiały z okazji reaktywacji metropolii gnieźnieńskiej i swojej koronacji. W roku 2012 rękopis został poddany restauracji i konserwacji. Ostatni raz w liturgii został użyty podczas pielgrzymki św. Jana Pawła II do Bydgoszczy w 1999 roku. Nie był wystawiany od przeszło 4 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sobotniej prezentacji Złotego Kodeksu towarzyszył wykład liturgisty, ks. dr. Andrzeja Grzelaka nt. roli ewangeliarzy w liturgii oraz prelekcja ks. dr. Michała Sołomieniuka o Złotym Kodeksie i jemu podobnych rękopiśmiennych zabytkach. W spotkaniu wzięli udział m.in. abp senior Henryk Muszyński i bp senior Bogdan Wojtuś.

Program UNESCO "Pamięć Świata" (Memory of the World) został utworzony w roku 1992. Jego celem jest podejmowanie działań służących zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego. Najbardziej widocznym przejawem działalności Programu jest Lista Międzynarodowa, na którą wpisywane są obiekty o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym.

Reklama

Oprócz Listy Międzynarodowej tworzone są rejestry gromadzące obiekty o wielkim znaczeniu dla poszczególnych krajów i regionów. Lista, na którą wpisany został Złoty Kodeks Gnieźnieński jest pierwszą edycją programu. Certyfikaty wpisu na Polską Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata” wręczone zostały 17 października w Pałacu Prezydenckim. Gniezno reprezentował na uroczystości ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego, gdzie Złoty Kodeks jest przechowywany.

Obok gnieźnieńskiego ewangelistarza na listę wpisane zostały: Konstytucja 3 maja 1791, Kronika Galla Anonima z XII w., Dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r., Banderia Prutenorum autorstwa Jana Długosza z 1448 r., Kazania świętokrzyskie z XIII w., Opis żup bocheńskich i wielickich z 1518 r., Białoruski Tristan z XVI-XVII w., autograf "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza (1832-1834), Akta Organizacji Narodowej Powstania Styczniowego (1863-1864) oraz Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona z 17 stycznia 1917 roku.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-18 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak: obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu odbędą się w Gnieźnie

B. Kruszyk/archidiecezja.pl

Obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski odbędą się w Gnieźnie w kwietniu 2019 roku – zapowiada w rozmowie z KAI Prymas Polski abp. Wojciech Polak. Będzie to rocznica pierwszego spotkania w pełnym składzie Konferencji Episkopatu Polski po odzyskaniu niepodległości, które odbyło się właśnie w Gnieźnie pod przewodnictwem kard. Edmunda Dalbora.

Więcej ...

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Więcej ...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...