Reklama

Niedziela Rzeszowska

Matka Boża już w koronach

Bp Jan Wątroba dokonuje koronacji
obrazu Matki Bożej Głogowskiej,
Uzdrowienia chorych

Ks. Tomasz Nowak

Bp Jan Wątroba dokonuje koronacji obrazu Matki Bożej Głogowskiej, Uzdrowienia chorych

„Dzisiaj na głowę Syna Bożego i na głowę Jego Matki nakładamy korony – wyraz naszej czci, wdzięczności, miłości i wiary. Także wyraz naszej nadziei, którą wyraża dawna formuła koronacyjna: Tak jak dziś koronujemy Cię na ziemi, tak chcemy zasłużyć na ukoronowanie przez Chrystusa w niebie” – mówił abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. koronacyjnej obrazu Matki Bożej w Głogowie Małopolskim, która odbyła się 30 maja 2015 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień ten zapisze się na trwałe w historii tego niewielkiego podkarpackiego miasta. Przyjeżdżających jeszcze przed granicami witały gęsto rozstawione niebieskie chorągiewki, które podkreślały świąteczny charakter wydarzenia. Jednocześnie wskazywały drogę do centrum, choć i bez nich każdy z łatwością dojechał na miejsce ze względu na pomoc służb mundurowych, głównie strażaków, którzy czuwali przy każdym najmniejszym skrzyżowaniu. Obok osób zmotoryzowanych nie brakowało także pieszych pielgrzymów z sąsiednich miejscowości.

Uzdrowienie chorych

Już na Rynku, który należy do największych w skali całej Polski, czekały na przybyłych butelki z wodą. Akurat po deszczowym tygodniu dopisała pogoda i pielgrzymi chętnie korzystali z napojów. Wolontariusze rozdawali także teksty obrzędów Mszy św. koronacyjnej, aby każdy mógł swobodnie śledzić przebieg liturgii. W atmosferze ostatnich przygotowań wierni oczekiwali na uroczystości. Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce już o godz. 9.30. Miejscowi parafianie przenieśli obraz z kościoła na specjalnie przygotowany ołtarz w północno-wchodniej części Rynku. Po prawej stronie dużej sceny przygotowano tron dla obrazu zwieńczony dużą koroną. Nad ołtarzem mogliśmy przeczytać napis: „Uzdrowienie chorych – módl się za nami”, a po bokach dwa herby: papieża Franciszka z hasłem „Miserando atque eligendo” oraz biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby z hasłem „Ecce venio”. Modlitwę różańcową przed Mszą św. prowadził o. Roman Bakalarz – dominikanin z sanktuarium Matki Boskiej w Borku Starym. Wcześniej, od 23 maja, przygotowywał głogowian do koronacji, przewodnicząc misjom parafialnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Geografia kultu maryjnego

Tuż przed Mszą św. ks. Jacek Szczęch – prefekt seminarium duchownego w Rzeszowie przywitał zebranych na placu uczestników koronacji, przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z kultem Matki Bożej w Głogowie Małopolskim oraz przedstawił przebieg całej uroczystości. Ks. Szczęch włączał się jako komentator przed wszystkimi najważniejszymi częściami liturgii. Punktualnie o godz. 11 rozpoczęła się Msza św. Biskupi i księża wraz z liturgiczną służbą ołtarza wyszli z polowej zakrystii za północną ścianą kościoła oraz z Domu Pielgrzyma. Większość duchownych już wcześniej zajęła miejsca przed ołtarzem. Niektórzy chronili się przed słońcem pod białymi parasolami. Przybyli na plac koronacyjny wierni także wykorzystywali najmniejszy nawet cień, aby schronić się przed promieniami. W procesji do ołtarza szli także Rycerze Kolumba. Mimo uroczystych strojów nie przyciągali uwagi tak bardzo, jak przedstawiciele parafii niosący na czerwonych poduszkach złote korony.

Reklama

Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W Mszy św. uczestniczyli także: abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, bp Marian Rojek – biskup zamojsko-lubaczowski, bp Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy diecezji przemyskiej, bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie, bp Kazimierz Górny – senior diecezji rzeszowskiej oraz bp Edward Białogłowski – biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Bp Jan Wątroba w słowach wprowadzenia zwrócił uwagę, że uroczystość jest potwierdzeniem żywej wiary i ciągłości kultu, jakim obraz jest otaczany przez wiernych głogowskiej ziemi. Podkreślił, że nakładając kosztowne korony na skronie Jezusa Chrystusa i Jego Matki, mamy świadomość, iż koroną stokroć cenniejszą jest korona naszych serc. Homilię wygłosił abp Stanisław Budzik. Przypominając o miłości Polaków do Matki Bożej, zwrócił uwagę, że w piękną geografię kultu maryjnego w Polsce wpisuje się Głogów Małopolski. Nawiązując do tytułu „Uzdrowienie chorych” podkreślił, że Maryja nie przestaje przywracać nadziei cierpiącym. Prowadzi chorych przed krzyż Jezusa Chrystusa, aby nadać ludzkiemu cierpieniu zbawczy sens. Kaznodzieja zakończył parafrazą piosenki pt. „Matka Boża”: „Matko Boża, stąd, z Głogowa, z Częstochowy i Warszawy, uczyń Polskę ludem nowym, Bożej chwały, Bożej sławy”.

Reklama

Na głód i wojnę

Po homilii odbył się obrzęd koronacji. Pierwszym punktem obrzędu było odczytanie dekretu koronacyjnego przez ks. Jerzego Buczka – kanclerza Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Następnie Biskup Rzeszowski odmówił modlitwę koronacyjną. Jej fragment podkreślał wywyższenie Maryi ponad chóry anielskie i królowanie w chwale z Synem. Modlitwa zawierała również prośbę: „Boże, wejrzyj łaskawie na tych, którzy wieńcząc koroną wizerunek Chrystusa Twojego Syna i Maryi, Matki naszej, wyznają, że Twój Syn jest Królem wszechświata i wzywają opieki Najświętszej Dziewicy, nazywając Ją tytułem „Uzdrowienie chorych”. Po modlitwie Ordynariusz diecezji rzeszowskiej nałożył korony na skronie Dzieciątka Jezus i Maryi. Następnie każdy z obecnych biskupów okadził obraz. Po okadzeniu Biskup Rzeszowski raz jeszcze prosił Pana Boga: „Spraw, niech każdy, kto przed tym obrazem Najświętszej Maryi Panny, Uzdrowienia chorych, będzie się modlił, otrzyma pomoc i obronę w niebezpieczeństwach duszy i ciała”. Następne przed Cudownym Wizerunkiem uklęknął kustosz sanktuarium w Głogowie Małopolskim – ks. Adam Samel i odczytał tekst ślubowania Matce Bożej. Jego słowa korespondowały z śpiewaną wcześniej pieśnią: „Na głód, na wojnę się zanosi, któż o nas Boga uprosi? Jeśli nie Ty, Matko Boska, Najświętsza Panno Głogowska”. Po modlitwie wiernych odbyła się procesja z darami. Wśród licznych darczyńców były organizacje kościelne, osoby prywatne, zrzeszone, a także władze państwowe i samorządowe. Ofiarowali między innymi paramenty liturgiczne i obraz ze sceną objawienia Matki Bożej na głogowskich Piaskach.

Spełnione marzenia

Muzyczną oprawę w czasie Mszy św. zapewniły połączone chóry z Sokołowa Małopolskiego i Głogowa Małopolskiego wraz z instrumentalistami (za klawiszami siedział ks. Julian Wybraniec z parafii św. Brata Alberta w Kolbuszowej) oraz strażacka orkiestra dęta gminy Głogów Małopolski. Przed rozesłaniem wszystkim obecnym; oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koronacji, podziękował Kustosz głogowskiego sanktuarium. Do podziękowań dołączył się bp Jan Wątroba, gratulując ks. Adamowi Samelowi i parafianom determinacji w dążeniu do spełnienia marzeń pokoleń głogowian o koronacji, a także znakomitego przygotowania uroczystości koronacyjnych. Po Mszy św. obraz pozostał na ołtarzu w Rynku do godz. 15.20. O godz. 14.45 odbyło się nabożeństwo majowe, a o godz. 15 – koronka do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie obraz został wniesiony do kaplicy w kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej, który jest jednocześnie sanktuarium Pani Głogowskiej. Uroczystości na żywo transmitowało Katolickie Radio Via z Rzeszowa oraz telewizja internetowa www.rzeszownazywo.pl. Poczta Polska wprowadziła do sprzedaży specjalne kartki z wizerunkiem Matki Bożej Głogowskiej. Do 27 czerwca Urząd Pocztowy w Głogowie Małopolskim będzie pieczętował korespondencje okolicznościowym stemplem.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-11 09:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Figura nasiąknięta łzami

Abp Henryk Hoser nałożył złotą koronę na figurę Matki Bożej Fatimskiej
w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie-Miedzeszynie

Magdalena Kowalewska

Abp Henryk Hoser nałożył złotą koronę na figurę Matki Bożej Fatimskiej w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie-Miedzeszynie

Abp Henryk Hoser nałożył złotą koronę na figurę Matki Bożej Fatimskiej w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie-Miedzeszynie.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?