Reklama

Wiadomości

Duszpasterstwa akademickie gotowe do startu

pl.wikipedia.org

Modlitwa, wspólne wyjazdy, spotkania formacyjne, rekolekcje, ale też impreza na dobry początek to część propozycji, jakie do studentów w Szczecinie kierują trzy największe duszpasterstwa akademickie działające w tym mieście. W niedzielę, podczas Mszy o godz. 20 w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się inauguracja roku akademickiego wszystkich szczecińskich uczelni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Mszy św., której przewodniczyć ma metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, wezmą udział, obok studentów, także rektorzy, dziekani wydziałów, pracownicy naukowi Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i innych uczelni wyższych w mieście.

- To rewelacja. Ojcowie są tak chętni do pracy i do służby ludziom, że nic tylko uczyć się - mówi ks. Marcin Sęk, chrystusowiec i duszpasterz akademicki największego DA w mieście "W Sercu" na starcie kolejnego roku formacyjnego. - Z jednej strony jest potencjał u nas "W Sercu", kiedy w każdą niedzielę o godz. 20 są zajęte ławki. Przychodzi kilkaset osób - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlatego w tygodniu duszpasterstwo akademicki wychodzi też do studenta. W październiku ks. Sęk odmawia różaniec ze studentami w centrum Szczecina, a w pomieszczeniach samego duszpasterstwa odbywają się cykliczne spotkania m.in. Szkoła Duchowości, "Ruch Czystych Serc", Akademickie Laboratorium Wiary, a także wolontariat w dwóch świetlicach środowiskowych dla dzieci i młodzieży.

Dominikanie jako pierwsi proponują rekolekcje na dobry początek, które od niedzieli pod hasłem "3 sposoby na otyłość duszy" poprowadz publicysta Szymon Hołownia.

W tygodniu Duszpasterstwo Akademickie "Brama" proponuje Msze św. poranne, po których jest wspólne śniadanie, ale także w swoich planach ma spotkania filozoficzne "Poziomica", żeby łapać poziom i zrozumieć siebie i świat, a także teologiczno-biblijne i cykl spotkań "Parasol".

- To zbitka słów od "para" i "sol". Dopowiedzenie tytułu to „razem i osobno”, można być w parze lub solistą czy też singlem - tłumaczy o. Patryk Zakrzewski, duszpasterz akademicki u dominikanów w Szczecinie. - To też spotkanie dotyczące relacji, nie tylko damsko-męskich, ale też zrozumienia i pokochania samego siebie, skoro Pismo Święte mówi, że mamy kochać bliźniego, jak siebie samego – dodaje dominikanin.

Reklama

Zdaniem jezuity i duszpasterza akademickiego o. Pawła Chodaka, poszczególne duszpasterstwa nie konkurują między sobą, ale chodzi im o stwarzanie dobrych propozycji dla młodych ludzi, by uczyć się i stawać się lepszym i mądrzejszym. Podkreśla, że ważny jest też dobry kontakt pomiędzy duszpasterzami akademickimi w mieście, by wypracowywać wspólne propozycje, a nie pozostawać „każdy w swoich czterech ścianach”. - Możemy dawać ludziom szansę na poznanie siebie, chociażby w Szczecinie – dodaje.

W następną niedzielę "Rekolekcje na dobry początek" odbędą się u chrystusowców.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-11 14:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świętość jest taka prosta

Niedziela Ogólnopolska 8/2017, str. 34

beeboys/Fotolia.com

„Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego” (Kpł 19, 18).
Aldona: – Nie potrafię mu tego zapomnieć. Męczę się z tym. Co robić?

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj