Reklama

Niedziela Sandomierska

Zwyczajnie pomagać

Wolontariusze –
to dzięki nim
szlachetna idea
staje się
rzeczywistością

Iwona Bańka/Archiwum KCPR

Wolontariusze – to dzięki nim szlachetna idea staje się rzeczywistością

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie, w skrócie KCPR, zainicjował bp Krzysztof Nitkiewicz. Znajdziemy je dziś na terenie całej diecezji. Na czym polega ich praca, z jakimi problemami muszą sobie radzić i kim są ludzie, którzy swój czas i energię poświęcają bliźnim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie w diecezji sandomierskiej powstały w 2010 r. z inicjatywy ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Ich celem jest świadczenie pomocy pojedynczym osobom, małżeństwom i rodzinom przeżywającym różnorakie trudności życiowe.

Centra udzielają pomocy w trudnych i zawiłych sprawach sumienia, w trudnościach religijnych, w problemach natury psychologicznej, pedagogicznej, prawniczej i w wielu innych. Zawsze można liczyć na rozmowę z duszpasterzem, albo na zwykłą rozmowę w celu „wygadania się” z osobą dyżurującą przy telefonie. Wszystkie porady udzielane w KCPR są bezpłatne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zadaniem Centrów jest również gromadzenie informacji o instytucjach i wspólnotach, które pomagają rodzinom w sytuacjach „na krawędzi”, ale bez wchodzenia w ich kompetencje. Dzwoniąc pod numer zainteresowana osoba otrzyma kontakt do konkretnego wolontariusza, specjalisty, albo Centrum będzie pośredniczyć w umówieniu spotkania.

Głównym koordynatorem, który czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem KCPR, pomysłodawcą wielu inicjatyw realizowanych przez diecezjalne ośrodki jest dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i Małżeństw ks. Wiesław Surma.

Formacja budzi kreatywność

Zaangażowani w działalność Centrów często spotykają się na rekolekcjach, dniach skupienia, wspólnej modlitwie. W tym odnajdują zródło siły do pracy. Ważnym wydarzeniem dla posługujących w KCPR jest coroczna pielgrzymka. W tym roku takie spotkanie wolontariuszy miało miejsce 23 maja w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie. Wolontariusze spotykają się na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Połączone jest ono z podsumowaniem rocznej działalności Centrów. To także dobry czas na wyrażenie wdzięczności osobom zaangażowanym w funkcjonowanie KCPR. Zwyczajem osób zzaangażowanych w działalność Centrów jest też uczestnictwo w diecezjalnych dniach skupienia.

O tym jak funkcjonuje Centrum w Tarnobrzegu, opowiada ks. Tomasz Cuber: – Obejmujemy działalnością parafie z Tarnobrzega i okolic, które wchodzą w skład nowo utworzonego dekanatu Tarnobrzeg. Nasze KCPR podzielone jest na 7 okręgów, z których każdy ma swojego koordynatora. Organizuje on pracę na swoim terenie, zbiera informacje i czuwa nad efektywną działalnością wolontariuszy. Raz na dwa miesiące bądź częściej, jeżeli podejmowane są jakieś inicjatywy, koordynatorzy spotykają się z dyrektorem KCPR na zebraniu w celu zdania relacji z prowadzonych działań w ich okręgach, przedstawiają potrzeby i omawiają zaplanowanie kolejnych przedsięwzięć. Obecnie posługuje w naszym Centrum ponad 100 wolontariuszy, którzy w różnym wymiarze świadczą nieodpłatną pomoc. KCPR współpracuje z ruchami i stowarzyszeniami z poszczególnych parafii. To m.in.: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, jak również placówki samorządowe: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Urząd Miasta, Tarnobrzeski Dom Kultury i placówki oświatowe: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne. Do cyklicznych przedsięwzięć, które wpisują się w coroczny harmonogram wydarzeń kulturalnych w Tarnobrzegu, należy także Marsz dla Życia i Rodziny, organizowany przez KCPR oraz współorganizacja, wraz z Rodziną Szkół Katolickich, Orszaku Trzech Króli.

Reklama

Centrum zorganizowało również rekolekcje dla małżeństw „Szczęśliwy dom”. – kontynnuje ks. Cuber – Ochotnicy, działający w KCPR, poświęcają swój czas, aby pomagać, wspierać rozmową osoby chory i starsze. Pięknym wyrazem troski o innych była np. postawa młodej pary, która poprosiła swoich gości weselnych, aby ci zamiast kwiatów na ślub przynieśli przybory szkolne. Zostały one później przekazane uczniom z rodzin najuboższych.

O tym jak funkcjonuje Centrum w Nisku opowiada wolontariusz Jacek Kowalski: – Patronuje nam św. Józef, a opiekunem dekanalnym KCPR jest ks. Bogdan Łubik – dekanalny duszpasterz rodzin. Kościołowi leży na sercu dobro każdej rodziny. Stąd posługa w naszym dekanacie wolontariuszy. Ich praca to, po prostu, służba rodzinie, a więc działania mające na celu wsparcie rodzin oraz zadań ogniskujących się wokół budowania wspólnoty rodzinnej. Pomagamy rodzinom w wyjściu z różnych zagrożeń, czy sytuacji trudnych.

Reklama

– Ta pomoc ma nie tylko charakter modlitwy. Przybiera ona formę konkretną w postaci porad udzielanych przez psychologa, pedagoga czy prawnika – powiedział nam ks. Łubik, który zaprasza wolontariuszy kilka razy w roku na spotkania. Omawiane są wtedy bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem KCPR. Nad właściwym funkcjonowaniem placówki czuwa również ks. Ryszard Zbyrad, dziekan dekanatu niżańskiego, który zabezpiecza materialne warunki pracy Centrum oraz wspiera wolontariuszy radą.

Współpraca dla dobra

KCPR inicjują także wiele lokalnych działań integrujących rodziny. Jednym z nich jest „Rodzinna Majówka”, organizowana przy parafii Matki Bożej Królowej Polski na Malcach w Nisku. Impreza ta, to piknik rodzinny – połączenie modlitwy i rekreacji. Tegorocznych był okazją do głębszej integracji rodzin z dekanatu niżańskiego i budowania nowych relacji przez modlitwę, rozmowę, czy wspólne biesiadowanie.

W najbliższym czasie wolontariusze KCPR w Nisku włączą się w przygotowanie i realizację Dekanalnego Spotkania dla Małżonków, które odbędzie się w czerwcu w kościele Matki Bożej Królowej Polski.

Natomiast KCPR w Molibdorzycach, które nosi imię św. Jana Pawła II, organizuje spotkania wolontariuszy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Do większych imprez organizowanych przy udziale Centrum był w ubiegłym roku Dekanalny Dzień Rodzin połączony z Dekanalnym Dniem Młodzieży. Przygotowano go we współpracy ze Szkołą Rolniczą w Potoczku i wszystkimi szkołami gminy Potok Wielki. W tym roku zorganizowany został Dekanalny Dzień Małżeństw dla dekanatu Modliborzyce i Zaklików. Centrum współpracuje z Powiatowym Centrum Rodziny w Janowie Lubelskim.

Reklama

Dziękuję, że jesteście

Jedna z podopiecznych KCPR, tak ocenia pracę Cetrum: – W lutym zwróciłam się do Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. Numer znalazłam na tablicy ogłoszeniowej przy jednej z przychodni NFZ. W tym czasie życie moje, dzieci i współmałżonka zmieniło się dramatycznie. Zadzwoniłam do Centrum, bo czułam się zrozpaczona. Telefon odebrała Pani o bardzo miłym głosie. Pokrótce opowiedziałam moją sytuację. Płakałam. Pani nie przerywała, tylko słuchała. Nie wyśmiała mnie, nie zlekceważyła, powiedziała tylko, że nie jestem sama i KCPR mi pomoże. Powiedziała, że mogę zwrócić się do p. Tomasza, wolontariusza Centrum. Spotkałam się z nim w umówionym terminie i opowiedziałam o sytuacji mojej rodziny. Wiedziałam, że to Człowiek Anioł, bo wysłuchał mnie i na koniec rzekł: „To strasznie smutne, co pani mówi. Ale ile będziemy mogli pomoc, to pomożemy”.

Od tamtej pory jestem w ciągłym kontakcie z KCPR. Otrzymałam już żywność i ubrania, w których chodzi syn i mąż. Pan Tomasz zawsze nam pomaga. Takich ludzi życzę każdemu, kto znalazł się w biedzie. Niech Bóg błogosławi wolontariuszom z Centrum w Tarnobrzegu; w tym psychologom, bo dla mojego synka też znalazłam pomoc psychologiczną. Życzę wszystkim zdrowia i siły do dalszej pracy. Teraz wiem, że mogę liczyć na pomoc i nie jestem sama.

* * *

Gdzie szukać pomocy?

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie w diecezji sandomierskiej
Baranów Sandomierski – tel. 604 600 565
Gorzyce – tel. 516 027 911
Janów Lubelski – tel. 727 509 808
Klimontów – tel. (15) 866 23 3
Sulisławice – tel. 792 415 697
Modliborzyce – tel. 605 298 344
Nisko – tel. 730 537 164
Iwaniska – tel. (15) 860 12 17
Ostrowiec Świętokrzyski – tel. (41) 266 53 46
Ożarów – tel. 783 968 288
Połaniec – tel. (15) 644 66 31
Komorów – tel. (15) 847 12 01
Rudnik – tel. (15) 876 14 98
Sandomierz – tel. (15) 644 66 31
Stalowa Wola – tel. 537 774 444
Staszów – tel. (15) 864 31 21
Łagów – tel. 783 816 135
Tarnobrzeg – tel.515 425 207
Kurzyna – tel. (15) 876 30 24
Zawichost – tel. (15) 836 41 21

Podziel się:

Oceń:

2015-05-28 10:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Terytorialsi w działaniu

media.terytorialsi.wp.mil.pl

Dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawanie krwi oraz infolinia psychologiczna – to obecnie główne obszary działań w walce z koronawirusem, które prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego