Reklama

Niedziela Legnicka

Naturalne metody rozpoznawania płodności – dlaczego warto?

Odpowiednie dla każdej kobiety (4)

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieloletnie informowanie, że naturalne metody rozpoznawania płodności (NMRP) to tzw. kalendarzyk małżeński, jakie miało miejsce pod koniec ubiegłego wieku, musiało zrobić swoje. Dziś wiele osób kojarzy NMRP z tą historyczną metodą, niesłusznie przypisując współczesnym metodom negatywne cechy tzw. kalendarzyka małżeńskiego. Ta metoda, zwana metodą rytmu lub Ogino-Knausa, przyniosła wiele odkryć, które stały się punktem wyjścia do dalszego rozwoju metod rozpoznawania płodności, jednak trzeba jasno podkreślić, że powstała ona w latach 30. XX wieku i dziś ma jedynie znaczenie historyczne. Nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły, można przyznać, że kalendarzyk, w którym znaczące miejsce zajmowały obliczenia oparte na stałej długości cyklu, zdawał egzamin, póki kobieta prowadziła stabilny tryb życia, a jej cykle odznaczały się regularnością.

Dziś kobiety pracują zawodowo, często jest to praca fizycznie męcząca czy też wykonywana w trybie zmianowym. Bywają poddane działaniu silnego stresu. Zmieniają szybko miejsce przebywania, nierzadko przekraczając strefy klimatyczne i czasowe. Późno chodzą spać. Zdarza im się korzystać z używek. Bywają przemęczone, brakuje im często witamin i minerałów. Tryb życia kobiet nie jest już regularny, a środowisko naturalne jest mocno zanieczyszczone, każdy z nas jest zatem stale wystawiony na działanie różnych szkodliwych substancji. Te wszystkie czynniki mają wpływ na regularność cyklu i coraz częściej spotyka się kobiety, których cykle trwają raz 28 dni, a raz 30, 32, 35 dni itd.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Naturalne metody rozpoznawania płodności są pod tym względem przystosowane do trybu życia współczesnej kobiety. Niezależnie od tego, którą konkretnie metodę wybierzemy, zawsze najbardziej istotnym czynnikiem, pozwalającym wyznaczyć czas płodny i niepłodny w cyklu, są obserwacje. NMRP nie zakładają niczego z góry, nie przewidują, jak długi będzie cykl czy kiedy wystąpi owulacja. Małżeństwo obserwuje i notuje podstawowe wskaźniki płodności kobiety i na bieżąco je analizuje, stwierdzając, czy w danym dniu kobieta jest płodna, czy nie. Co więcej, nieznaczne przerwy w obserwacjach (1-2 dni) nie uniemożliwiają prawidłowej interpretacji cyklu. Dla kobiet pracujących na zmiany opracowano specjalne, proste ścieżki postępowania, tak aby mogły również z powodzeniem zastosować metody. W przypadku innych zakłóceń, takich jak choroby czy wyjazdy, interpretacja cyklu również jest możliwa pod warunkiem skrupulatnego odnotowania czynników mogących mieć wpływ na zmiany podstawowych wskaźników płodności w cyklu.

Reklama

Zdarza się, że argumentem przywoływanym przeciwko stosowaniu NMRP jest szczególna sytuacja, w jakiej znajduje się kobieta: czas po porodzie, okres premenopauzy, czas po odstawieniu środków hormonalnych lub przyjmowanie leków wpływających na płodność. W każdym z tych przypadków stosowanie NMRP jest możliwe, wymaga jedynie zapoznania się ze szczególnymi regułami interpretacji kart w tego typu sytuacjach. Zatem jedyną rzeczą, która może powodować, że para nie może stosować NMRP jest brak motywacji czy też chęci z ich strony do podjęcia tej niełatwej, lecz pięknej drogi.



Pomocą w nauce NMRP służą również doradcy rodzinni diecezji legnickiej. Listę kontaktów do nich można znaleźć na stronie: http://drdl.diecezja.legnica.pl w zakładce „doradcy życia rodzinnego”.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-28 10:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nauczyciele metody na zjeździe

Uczestnicy zjazdu mieli czas na zwiedzanie.

Sebastian Kwaśny

Uczestnicy zjazdu mieli czas na zwiedzanie.

Przedstawiciele naszej diecezji uczestniczyli w ogólnopolskim zjeździe INER w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Więcej ...

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?