Reklama

Kultura

Muzeum Parafialne w Szańcu

Ks. Marek Tazbir prezentuje eksponaty

TD

Ks. Marek Tazbir prezentuje eksponaty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różne są muzea, ale szanieckie to unikat – pierwsze w diecezji Muzeum Parafialne powstałe z inspiracji ks. proboszcza Marka Tazbira i wskutek uporządkowania i starannego przygotowania zbiorów parafialnych, przekształconych w muzealne eksponaty. Warto je odwiedzić w któryś z majowych weekendów.

Otwarto je i udostępniono zwiedzającym 20 września 2014 r., wraz z wystawą „Szanieckie skarby”. Muzeum mieści się w niedawno uruchomionym Wiejskim Domu Kultury. Uroczystość zgromadziła parafian oraz wiele osób z Buska-Zdroju i okolic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystię z okazji otwarcia koncelebrowali: ks. Marek Tazbir, ks. Kazimierz Furmańczyk – były proboszcz, ks. Piotr Muszyński z Krajna oraz ks. wikariusz Krzysztof Tkaczyk. Kazanie powiedział dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach ks. kan. Paweł Tkaczyk, podkreślając w nim znaczenie wyjątkowego miejsca „świadczącego o historii tej ziemi, a także o jej dziedzictwie, które należy pielęgnować”.

– Na bazie dawnego, podupadłego ośrodka gminnego powstał piękny Wiejski Dom Kultury, dzięki m.in. środkom unijnym pozyskanym przez gminę Busko-Zdrój. Z drugiej strony szereg eksponatów o ciekawej i dużej wartości zgromadzonych przez mojego poprzednika na strychu albo schowanych w zakrystii, nie oglądało światła dziennego, nie służyło ludziom, nie edukowało – opowiada ks. Tazbir. Dojrzewał pomysł przygotowania ekspozycji, temat podchwyciło Stowarzyszenie Miłośników Szańca z jego prezesem Arturem Prędkim.

Pierwszego rozpoznania i oceny zachowanych przedmiotów, udostępnionych przez ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Furmańczyka, dokonała pochodząca z Szańca Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dla potrzeb parafialnego muzeum pozyskała także szklane gabloty i manekiny. Do czego te manekiny? – Do eksponowania ornatów. Jest ich kilkanaście, a z wieku XVIII i XIX – sześć.

Ksiądz Proboszcz oprowadza po Muzeum. Z radością i dumą pokazuje oryginalne pamiątki. Wśród nich jest np. piękny krzyż z XVII wieku, z wyobrażeniem Męki Pańskiej, misternie wygrawerowanej na podstawce, której zwieńczeniem jest scena Zmartwychwstania. Jest także szereg interesujących ksiąg, np. kazania na cały rok z 1675 r. – Każda kartka z cennych ksiąg została osobno odrobaczona, restaurowana – opowiada ks. Tazbir.

Reklama

Konserwacje cennych pamiątek zostały powierzone specjalistom z różnych dziedzin: księgi – Pracowni Konserwacji Biblioteki Jagiellońskiej, natomiast szaty liturgiczne – Pracowni Konserwacji Tkanin, a obrazy Pracowni Konserwacji Obrazów Muzeum Miasta Krakowa.

Wystawę uzupełniają historyczne zdjęcia, ukazujące kościół w Szańcu z zewnątrz oraz jego wnętrze z wyposażeniem. Obok sali wystawowej, w innych salach Wiejskiego Domu Kultury są prezentowane fotografie historyczne, ukazujące wieś i jej mieszkańców oraz zdjęcia współczesne. – Część tych fotografii wykonało w 1942 r. dwóch studentów, którzy zajmowali się dokumentowaniem małych miejscowości. Te zdjęcia mają niepowtarzalny urok – mówi Proboszcz.

Pierwsze w diecezji Muzeum Parafialne prezentuje parafialne zbiory sakralne m.in.: ornaty, kapy, naczynia liturgiczne, wota, relikwiarze oraz księgi liturgiczne. Wszystkie te przedmioty obrazują życie parafii i parafian w Szańcu.

Ks. Marek Tazbir opowiada o zainteresowaniu, jakie wzbudziło muzeum, o odwiedzających je tłumnie parafianach i osobach pochodzących z Szańca. W okresie Bożego Narodzenia stałej ekspozycji towarzyszyła wystawa szopek krakowskich (wypożyczona z Krakowa). W przyszłości planowane są tematyczne i okazjonalne wystawy czasowe, różnego typu spotkania, warsztaty oraz imprezy kulturalne.

Muzeum jest dostępne w drugą i czwartą niedzielę po Mszach świętych, można także uzgodnić zwiedzanie telefonicznie.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-28 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O duszach czyśćcowych

Muzeum Dusz Czyśćcowych w Rzymie

Ks. Zbigniew Chromy

Muzeum Dusz Czyśćcowych w Rzymie

Trwają wakacje, w czasie których często podróżujemy do różnych miejsc. Jako wierzący katolicy chętnie udajemy się do stolicy chrześcijańskiego świata – Rzymu.

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...