„Czas położyć kres tej rzezi” - powiedział Leon XIV łacińskiemu patriarsze Jerozolimy, kard. Pierbattiście Pizzaballi, który wraz z prawosławnym patriarchą Jerozolimy przybył do Gazy z setkami ton pomocy humanitarnej dzień po izraelskim ataku na jedyną parafię katolicką w Strefie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 11 zostało rannych, w tym proboszcz, ks. Gabriel Romanelli.
„W drodze do Gazy, tuż przy granicy – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Pizzaballa – kiedy wraz z greckim patriarchą prawosławnym i naszą delegacją udawaliśmy się z wizytą solidarnościową do parafii i rodzin ofiar oraz całej społeczności, Leon XIV zadzwonił, aby wyrazić swoją bliskość, miłość, modlitwę, wsparcie, a także zamiar dołożenia wszelkich starań, aby doprowadzić nie tylko do zawieszenia broni, ale także do zakończenia tej tragedii”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Papież Leon – powiedział patriarcha – wielokrotnie powtarzał, że nadszedł czas, aby położyć kres tej rzezi, że to, co się stało, jest nieuzasadnione i należy dopilnować, aby nie było więcej ofiar. W imieniu Patriarchatu łacińskiego, ale także wszystkich Kościołów Ziemi Świętej, pragniemy podziękować Jego Świątobliwości za bliskość, za modlitwę, której byliśmy już wcześniej pewni, i zapewniamy go również w imieniu całej społeczności Gazy, braci i sióstr, księży, zakonników i zakonnic, o modlitwie i wdzięczności”.

Gaziako
Reklama
Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ TUTAJ
Wizyta Pizzaballi i Teofila III w Gazie
W komunikacie Patriarchat łaciński w Jerozolimie informuje, że „w następstwie poważnego ataku na kompleks kościoła Świętej Rodziny w Gazie, kard. Pierbattista Pizzaballa, patriarcha łaciński Jerozolimy, wraz z Teofilem III, greckoprawosławnym patriarchą Jerozolimy, przybyli dziś rano do Gazy w ramach delegacji kościelnej, wyrażając wspólną troskę pasterską Kościołów Ziemi Świętej i zaniepokojenie sytuacją mieszkańców Gazy”.
Podczas pobytu – jak podano w komunikacie – „delegacja spotka się z członkami lokalnej społeczności chrześcijańskiej, złoży kondolencje i wyrazi solidarność oraz będzie wspierać osoby dotknięte ostatnimi wydarzeniami”.
Kard. Pizzaballa „osobiście oceni potrzeby humanitarne i duszpasterskie społeczności, aby pomóc w ustaleniu, jak ma wyglądać dalsza obecność Kościoła i jego reakcja na obecną sytuację. Na prośbę Patriarchatu Łacińskiego i w porozumieniu z partnerami humanitarnymi zapewniono dostęp do niezbędnej pomocy nie tylko dla społeczności chrześcijańskiej, ale także dla jak największej liczby rodzin. Obejmuje ona setki ton żywności, apteczek pierwszej pomocy i najbardziej potrzebnego sprzętu medycznego. Ponadto Patriarchat zapewnił ewakuację osób rannych w ataku do placówek medycznych poza Gazą, gdzie otrzymają niezbędną opiekę”.
Reklama
„Modlimy się o bezpieczeństwo delegacji – czytamy w nocie – oraz o zawieszenie działań wojskowych podczas wizyty. Patriarchat łaciński pozostaje niezachwiany w swoim zaangażowaniu na rzecz wspólnoty chrześcijańskiej i całej ludności Gazy. Nie zostaną oni zapomniani ani opuszczeni”.
Solidarność patriarchów i przywódców Kościołów w Jerozolimie
Patriarchowie i przywódcy Kościołów w Jerozolimie wyrazili głęboką solidarność z Patriarchatem Łacińskim w Jerozolimie i osobami, które schroniły się w kościele katolickim Świętej Rodziny w Strefie Gazy w związku z „brutalnym atakiem izraelskiej armii na kompleks kościelny”.
„W niezachwianej jedności – czytamy w komunikacie – zdecydowanie potępiamy tę zbrodnię. Miejsca kultu są miejscami świętymi, które powinny być chronione. Są one również chronione przez prawo międzynarodowe. Atak na kościół, w którym przebywa około 600 uchodźców, w tym dzieci, stanowi naruszenie tych praw. Jest to również zniewaga godności ludzkiej, pogwałcenie świętości życia ludzkiego i profanacja miejsca świętego”.
„My, patriarchowie i przywódcy Kościołów w Jerozolimie – kończy komunikat – wzywamy światowych przywódców i agencje ONZ do podjęcia działań na rzecz natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, które położy kres tej wojnie. Błagamy ich również o zapewnienie ochrony wszystkich miejsc kultu religijnego i humanitarnych oraz o pomoc głodującym w całej Strefie Gazy”.