Reklama

Kościół

ONZ: zaatakowany kościół w Strefie Gazy służy też jako schronienie dla cywilów

2025-07-18 07:29

PAP

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stanowczo potępił czwartkowy atak armii Izraela na jedyny katolicki kościół w Strefie Gazy. Zaatakowana świątynia stanowi nie tylko miejsce kultu, ale również schronienie dla cywilów - podkreśliła rzeczniczka .

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Ataki na miejsca kultu są niedopuszczalne. Osoby szukające schronienia muszą być szanowane i chronione, a nie atakowane. Zbyt wiele istnień ludzkich już zostało utraconych – podkreśliła rzeczniczka Guterresa Stephanie Tremblay.

Podziel się cytatem

Podkreśliła, że konieczne jest natychmiastowe zawieszenie broni oraz bezwarunkowe uwolnienie przez palestyński Hamas wszystkich zakładników porwanych z Izraela w 2023 roku.

Przeczytaj także: Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Jak poinformował w czwartek Patriarchat Łaciński Jerozolimy, cytowany m.in. przez agencję Reutera, w ostrzale kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny w mieście Gaza zginęły trzy osoby. Według informacji mediów co najmniej 10 osób zostało rannych. Atak poważnie uszkodził również budynek kościoła. Agencja AP podała, że na terenie świątyni schroniło się ok. 600 przesiedlonych ludzi, w tym wiele dzieci, oraz ponad 50 osób z niepełnosprawnościami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gaziako

Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ TUTAJ

Izraelska armia wyraziła ubolewanie z powodu - jak podkreślono - omyłkowego ostrzelania kościoła. Papież Leon XIV zaapelował o natychmiastowe wstrzymanie walk w Strefie Gazy i podjęcie dialogu na rzecz zaprowadzenia w palestyńskiej enklawie trwałego pokoju.

Podziel się cytatem

Tremblay poinformowała ponadto, że większość domów w Strefie Gazy została zniszczona lub uszkodzona do tego stopnia, że nie nadaje się do zamieszkania. Rodziny zmuszone są przebywać pod gołym niebem, ponieważ od początku marca ONZ nie uzyskała od Izraela zgody na dostarczanie namiotów ani innych materiałów do budowy tymczasowych schronień.

Reklama

Z danych Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) wynika, że od 8 do 15 lipca w Strefie Gazy przesiedlono ponad 11 500 osób. Od czasu ostatniej eskalacji działań wojennych, która rozpoczęła się 18 marca, liczba przesiedlonych sięgnęła ponad 737 tys., co stanowi około 35 proc. ludności. Od początku wojny w październiku 2023 roku niemal wszyscy mieszkańcy Strefy Gazy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, w tym znaczna ich część wielokrotnie.

Portal UN News podał, w ciągu ostatnich 24 godzin izraelskie ataki objęły również obszary, w których przebywają przesiedleni Palestyńczycy. Część z nich zginęła lub została ranna.

„Pro Terra Sancta - wsparcie dla chrześcijan w Ziemi Świętej”

Poprzez Fundację Instytut Mediów (wspierającą działanie Instytutu NIEDZIELA wydającego Tygodnik Katolicki „Niedziela”)wraz z polskim Zwierzchnictwem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie (bożogrobcami), prowadzimy zbiórkę pieniężną jako pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej, którzy z powodu konfliktu izraelsko-palestyńskiego zostali pozbawieni domów, miejsc pracy, możliwości utrzymania, a nawet możliwości ucieczki. Zebrane środki zostaną przekazane do dyspozycji pasterza katolików w Ziemi Świętej, kardynała Pierbattisty Pizzaballi, patriarchy łacińskiego Jerozolimy, który najlepiej zna potrzeby swoich cierpiących wiernych. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wojna wyniszcza palestyńskie szkolnictwo

Gaza

PAP/EPA

Gaza

Wojna w Ziemi Świętej ma katastrofalne konsekwencje dla palestyńskiego szkolnictwa. Na terytoriach okupowanych zamknięto co najmniej 8 proc. szkół. Zawieszenie broni nie rozwiązało problemu. Rozstawione przez Izrael punkty kontrolne i wprowadzane blokady dróg utrudniają dotarcie do szkoły. „Jednego dnia brakuje uczniów, kiedy indziej nauczycieli” - mówi Radiu Watykańskiemu s. Silouane, francuska zakonnica odpowiedzialna za nauczanie języka francuskiego w 10 szkołach katolickich w Palestynie.

Więcej ...

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Wikipedia

„Brygida może stać się dla współczesnych kobiet zachętą do odgrywania pierwszorzędnej roli w społeczeństwie, które będzie otaczać szacunkiem jej godność i pozwoli jej na równi z mężczyzną brać udział w wypełnianiu Bożego planu w odniesieniu do ludzkości”.

Więcej ...

Polska upraszcza dostęp do świadczeń po poronieniu. Nowe przepisy wejdą w życie w sierpniu

2025-07-24 07:36

s. Amata J. Nowaszewska CSFN / Family News Service

W Polsce wchodzą w życie przepisy znoszące obowiązek określenia płci dziecka po poronieniu jako warunku uzyskania zasiłku pogrzebowego i skróconego urlopu. Rozporządzenia w tej sprawie podpisała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe regulacje mają uprościć procedury i zapewnić realny dostęp do świadczeń osobom, które doświadczyły straty na wczesnym etapie ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Kościół

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Św. Kinga

Święci i błogosławieni

Św. Kinga

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...