W spotkaniu w archidiecezji częstochowskiej bierze udział 710 stypendystów – uczniów szkół podstawowych, liceów i techników z całej Polski oraz 570 studentów zrzeszonych w 16 wspólnotach akademickich, a uczących się w 50 miastach w Polsce oraz za granicą. Obu obozom towarzyszy grupa 171 wolontariuszy, stypendystów, sióstr zakonnych, księży, część z nich to absolwenci programu stypendialnego.
Reklama
O idei i duchowych założeniach obozu, zaangażowaniu miasta Częstochowa w organizację obozu oraz idei Fundacji oraz programu stypendialnego mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj w Centrum Administracji i Wolontariatu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie. – Przygotowania do obozu wakacyjnego stypendystów rozpoczęły się w lutym 2024 r. Warto zauważyć, że nasza fundacja towarzyszy ze swoimi stypendiami młodym ludziom aż do ukończenia studiów. W ciągu 25 lat naszej działalności to w sumie 10 tys. stypendystów, stypendia na ponad ćwierć miliona złotych. Pieniądze pochodzą ze zbiórek publicznych i indywidualnych darowizn. Aktualnie mamy 2100 stypendystów, także z Ukrainy, Gruzji, Armenii. Nasi absolwenci wybrali wszystkie możliwe zawody, od artystów po filologię. Są lekarzami, prawnikami, dziennikarzami, pracują w różnych instytucjach, jak banki, sejm. Od 2011 r. mamy już 340 księży, jest 15 sióstr zakonnych – mówił ks,. Dariusz Kowalczyk – przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Fundacja jest bardzo rozpoznawalną rzeczywistością w Polsce. To naprawdę żywy pomnik św. Jana Pawła II. Młodzi mieli miejsce szczególne w strategii duszpasterskiej Jana Pawła II. Działalność Fundacji to taka konkretna inwestycja w młodych ludzi, w ich rozwój i talenty. Przyszłość świata, Kościoła będzie taka, jacy będą młodzi ludzie – zaznaczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Miasto Częstochowa zapewniło stypendystom m.in. darmową komunikację miejską, pomogło w organizacji noclegów, o czym powiedział Łukasz Kot – zastępca prezydenta Częstochowy. – Mamy nadzieję, że w przyszłości młodzi ludzie wybiorą Częstochowę na miejsce swoich studiów, czy też pobytu – dodał Łukasz Kot.
Miasto udostępniło dla młodych ludzi instytucje kultury. Miejsca noclegowe są również w domach zakonnych. Stypendyści gromadzą się na modlitwie na Jasnej Górze, w kościołach Częstochowy. Spotkają się na Uniwersytecie Jana Długosza, w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.
– Fundacja ma zawsze oczy otwarte na młodzież. Znajduje wśród młodych ludzi wyjątkowe osoby. Obozy wakacyjne dla stypendystów zawsze są formacyjne – podkreślił ks. Marek Bator – koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Archidiecezji Częstochowskiej.
Reklama
To już drugi taki obóz wakacyjny stypendystów w Częstochowie. Pierwszy odbył się w 2010 r. – Wtedy wzięła w nim udział pierwsza grupa stypendystów. To był też inny czas, inny program dla młodych ludzi. Dzisiaj jesteśmy świadkami rosnącej sekularyzacji. Dlatego jeszcze mocniej trzeba mówić o potrzebie świadectwa. Świat dzisiaj daje wielkie możliwości, chociażby w dziedzinie komunikacji społecznej, ale niesie także duże zagrożenia. Praktycznie każdego roku pracujemy nad programem formacyjnym – podkreślił ks. Dariusz Kowalczyk.

Karol Porwich/Niedziela
– Dzisiaj również trzeba mówić o życiu św. Jana Pawła II, przypominać jego nauczanie. Temu służy inicjatywa „kwadrans z Janem Pawłem II”, a także przedszkole „Lolek”, które od 10 lat działa w Warszawie – dodał ks. Kowalczyk.
Centralne obchody Jubileuszu 25. lecia FDNT odbędą się na Jasnej Górze, 19 lipca. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. Tego samego dnia w ogrodach seminaryjnych odbędzie się spotkanie wspólnoty fundacyjnej oraz Koncert Chóru i Orkiestry „Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia” w bazylice jasnogórskiej.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.
Więcej o Fundacji i Jubileuszu na stronie https://dzielo.pl/