Reklama

Niedziela Lubelska

Blisko 18 osób na miejsce – kierunek lekarski hitem rekrutacji na KUL

2025-07-15 10:58

KUL

W dobie spadającej demografii wyniki naszego naboru są świadectwem poszukiwania i wybierania przez młodych ludzi uczelni, w których nauce i zdobywanej wiedzy towarzyszy świat wartości – mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 7800 kandydatów zgłosiło się w pierwszym etapie rekrutacji na studia – to o 700 więcej niż rok temu. Sukcesem okazał się kierunek lekarski, na którym chce studiować ponad 1000 maturzystów. Powodzeniem cieszy się również pielęgniarstwo i psychologia, gdzie na jedno miejsce przypada blisko 9 osób.

Pierwszy etap elektronicznej rejestracji kandydatów zakończył się 11 lipca. Do systemu e-Rekrut zgłosiło się ponad 7800 osób, czyli o ponad 700 więcej niż w ubiegłym roku. Do dalszego etapu rekrutacji dopuszczono 6240 kandydatów spełniających wymogi formalne – to także wzrost, o blisko 600 osób w porównaniu z rokiem 2024. Średnio o jedno miejsce na studiach ubiega się prawie 3 kandydatów. - W dobie spadającej demografii wyniki naszego naboru są świadectwem poszukiwania i wybierania przez młodych ludzi uczelni, w których nauce i zdobywanej wiedzy towarzyszy świat wartości. Każdy z nas i jak widać, coraz bardziej również młodzież, poszukuje głębszego sensu w tym co robi. Taki sens w przypadku naszego Uniwersytetu dają wartości wypływające z kanonów chrześcijaństwa - wskazuje ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Największym zainteresowaniem cieszy się kierunek lekarski. W tym roku na jedno miejsce przypada średnio 17,75 kandydatów. To znaczny wzrost względem roku ubiegłego, gdy było ich 13,57. Wśród najpopularniejszych kierunków znalazły się: Psychologia (specjalność wspierania jakości życia)– 8,75 os./m (w 2024 r. – 8,15), Pielęgniarstwo – 8,73 os./m (6,8), Kryminologia – 6,04 os./m (5,76), Italianistyka (tryb zdalny) – 5,3 os./m (5,00), Prawo – 4,05 os./m (3,43), Filologia angielska – 3,27 os./m (3,3), Prawo w biznesie – 3,23 os./m (2,73), Sinologia – 3,22 os./m (3,07), Zarządzanie – 3,22 os./m (3,98) i Stosunki międzynarodowe – 3,07 os./m (2,6).

Kandydaci wybierali chętnie także m.in. kierunki: Psychologia (specjalność biznesu i przedsiębiorczości) – 2,95 os./m, Położnictwo – 2,75, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 2,5, Pedagogika specjalna – 2,47, Ekonomia – 2,4, Filologia polska – 2,33, Administracja – 2,22, Bezpieczeństwo narodowe – 2,22, Pedagogika (I stopnia) – 2,16, Prawo kanoniczne – 2,07, Biotechnologia- 1,93, Sztuczna inteligencja – 1,93.

11 lipca odbyły się egzaminy wstępne z wiedzy dla cudzoziemców, których świadectwa wymagają uznania przez NAWA lub kuratoria. Przystąpiło do nich 31 kandydatów, głównie z Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu i Algierii. Kolejne tury zaplanowano na 29 lipca i 4 września. 14 lipca ogłoszone zostały wyniki postępowania konkursowego na kontach kandydatów.

Następnym krokiem koniecznym do podjęcia studiów jest osobiste potwierdzenie w siedzibie KUL. Najważniejsze terminy: 15–18 lipca do godz. 15:30 - elektroniczne i osobiste potwierdzanie podjęcia studiów w siedzibie KUL; do 17 lipca - nabór na studia II stopnia; 15 lipca w godzinach popołudniowych - ogłoszenie naboru na wolne miejsca w ramach rekrutacji uzupełniającej; 21 lipca - ogłoszenie wyników postępowania konkursowego na studia II stopnia i przesunięcia na listach rankingowych.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Kapsuła Dragon z Polakiem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Pacyfiku

2025-07-15 11:36

Screen Ekranu

Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.

Więcej ...

Polski rząd oburzony wypowiedziami biskupów Długosza i Meringa - demarche Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej

2025-07-15 18:42

gov.pl

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej wręczył w dniu 15 lipca br. prał. Javierowi Domingo Fernándezowi Gonzálezowi, szefowi Protokołu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, demarche, w którym strona polska wyraża oburzenie wypowiedziami biskupów Antoniego Długosza oraz Wiesława Meringa - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie resortu opublikowano pełny tekst demarche, który jest reakcją na wypowiedzi wspomnianych hierarchów, odpowiednio z dnia 11 oraz 13 lipca. Wypowiedzi te - stwierdza polskie MSZ - "godzą w zapisy Konkordatu podpisanego 28 lipca 1993 r. między Stolicą Apostolską a RP". Demarche to oficjalna interwencja dyplomatyczna jednego państwa wobec drugiego.

Więcej ...

Prezydent o misji Uznańskiego-Wiśniewskiego: przełom w dziejach polskiej nauki i wyraz odwagi

2025-07-15 14:25
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Zakończona sukcesem misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to nie tylko przełom w dziejach polskiej nauki, to wyraz odwagi i ducha, który od pokoleń kształtuje nasze narodowe dążenia - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. „Polska dziękuje za Pańską odwagę” - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...