Reklama

Niedziela Sandomierska

Wróciły na swoje miejsce

Około 3 tys. osób zwiedziło tylko jednego dnia (13 września) wystawę prezentującą jeden eksponat – oryginalny manuskrypt „Kazań Świętokrzyskich”. Zdaniem bp. Edwarda Frankowskiego ten zabytek jest dla Polaków relikwią.

„Kazania Świętokrzyskie” można było zobaczyć w zakrystii bazyliki mniejszej, potem natychmiast wróciły one do skarbca Biblioteki Narodowej, w którym są przechowywane. Od następnego dnia można było na Świętym Krzyżu oglądać już tylko ich kopię, która została użyczona przez Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach.

– W imieniu bp. Krzysztofa Nitkiewicza, bp. Wacława Świerzawskiego i własnym, w imieniu wszystkich kapłanów diecezji sandomierskiej oraz wszystkich diecezjan i pielgrzymów świętokrzyskiego sanktuarium, pragnę podziękować tym, którzy sprawili, że dziś możemy w zakrystii bazyliki świętokrzyskiej podziwiać relikwię naszego narodu – mówił bp Frankowski tuż po zobaczeniu manuskryptu. – Dzięki temu „Kazania” choć na kilka godzin powrócić do miejsca, w którym powstały.

Inicjatorami przedsięwzięcia byli: Andrzej Dąbrowski – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Janusz Knap – dyrektor centrum Wzgórze Zamkowe, działający w Stowarzyszeniu „Per Crucem” przy świętokrzyskim sanktuarium oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża.

– Zainteresowanie wystawą było bardzo duże. Wśród zwiedzających byli pielgrzymi zarówno z regionu świętokrzyskiego, jak i z całego kraju. Na uwagę zasługuje to, że było bardzo dużo dzieci i młodzieży z okolicznych szkół – informował rzecznik świętokrzyskich oblatów o. Dariusz Malajka OMI.

– Blisko 3 tys. zwiedzających, to bardzo dobry wynik. Było sporo grup zorganizowanych, wielu przewodników świętokrzyskich, którzy chcieli uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu – komentował Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Reklama

– Wiele osób było pod dużym wrażeniem, że mogą na własne oczy oglądać ten cenny eksponat – podkreślił superior o. Zygfryd Wiecha OMI. Ojcowie Oblaci mają nadzieję, że uda się kopię „Kazań” wykonać także dla księgozbioru świętokrzyskiego klasztoru. I będzie ona na stałe prezentowana w Sanktuarium.

Pochodzące z XIV wieku „Kazania świętokrzyskie”, to najstarszy zapis prozy polskiej, który składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV wieku został pocięty na paski. Posłużył wtedy do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.

Ponownego ich odkrycia dokonał w 1890 r. Aleksander Bruckner, podczas badań, które prowadził w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu. Tajemnicze pochodzenie Kazań i ich geneza są od ponad 120 lat obiektem intensywnych badań interdyscyplinarnych.

2014-09-24 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Góra Krzyży pod Szawlami

Niedziela rzeszowska 31/2016, str. 4-5

M. i M. Osip-Pokrywka

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Więcej ...

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...