Reklama

Wiadomości

Od 70 lat pomagają prześladowanym chrześcijanom. Jubileusz Open Doors

2025-07-11 12:47

BP KEP

380 milionów chrześcijan jest prześladowanych, grożą im więzienia, tortury, śmierć. To im pomaga Ruch Open Doors, który został zapoczątkowany 70 lat temu w Warszawie, a obecnie działa w ponad 70 krajach - informowali uczestnicy konferencji, która odbyła się dziś w Warszawie i którą zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna. Kierownik polskiego biura Open Doors, Leszek Osieczko, stwierdził, że pierwsze miejsce w indeksie Ruchu, dotyczącego braku wolności religijnych zajmuje obecnie Afganistan, który wyprzedził wieloletniego lidera - Koreę Północną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wygląda życie w krajach opresji i cierpień w przejmujący sposób opowiedzieli aktywiści Open Doors z Jemenu John Ghanin i Thimoty Cho z Korei Północnej. Obaj uczestnicy mówili o braku wolności i represjach, które dotykają ludzi, sprzeciwiających się dyktatowi państwa. „Mówimy w imieniu tych, którzy nie mogą mówić” - podkreślili aktywiści Ruchu.

John Ghanin pochodzi z muzułmańskiej rodziny, która przekazała mu wiedzę, rytuały i modlitwy islamu. Zawarł zaaranżowane małżeństwo z kuzynką, jest ojcem dwóch córek. Z tak ułożonej drogi życiowej wyrwała go pielgrzymka do Mekki, gdy zrozumiał, że to nie pochodzi od Boga. Imam, któremu zwierzył się, że nie czuje więzi z Allachem, stwierdził, że urodził się muzułmaninem i muzułmaninem umrze. I poradził mu, żeby nie zdawał pytań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przez kilka lat John był ukrytym agnostykiem aż do chwili, gdy w 2017 spotkał Chrystusa. Uciekł z kraju, obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Stał się znanym ewangelizatorem, gdyż czuł potrzebę dzielenia się swoją wiarą i dzięki mediom społecznościowym dociera do tysięcy odbiorców, nie tylko w Jemenie, ale także w Indiach. - W Jemenie ludzie stają się chrześcijanami dzięki moim filmom - stwierdził. Dodał, że ceną jest rozwód i odebranie dzieci. Grożą mu śmiercią. „Będziemy pili twoją krew” - to groźby, które do niego docierają. W Jemenie islam jest religią obowiązującą, nie wolno mieć Biblii. Mimo prześladowań na trzech poziomach - rodziny, społeczności lokalnej i państwa, istnieją grupy ukrytych chrześcijan, którzy gromadzą się na modlitwie i czytaniu Pisma. - Pokój i miłość Chrystusa jest moim przesłaniem, kocham muzułmanów i pragnę, żeby byli wolni - powiedział John Ghanin.

Timothy Cho nie kryjąc wzruszenia, opowiedział o swoim dzieciństwie w Korei Północnej. - To nieprawda, że to ateistyczny kraj, religią, narzucaną obywatelom jest ubóstwienie rodziny Kimów, totalitarnych władców kraju. Gdy I Kim zmarł, siedmioletni Cho był przekonany, że wszyscy umrą, bo przecież zmarł bóg. Indoktrynacja zaczyna się od niemowlęctwa, każdy obywatel uczony jest czci, musi mówić, śpiewać i myśleć o rodzinie Kima.

Gdy Cho miał 10 lat, jego rodzice uciekli do Chin i chłopiec został uznany za „wroga ludu”. Nie przyjęto go do wojska. Gdy miał 17 lat spróbował uciec. Tych prób było cztery, za każdym razie po nieudanej próbie trafiał do więzienia, porównywalnego do Auschwitz, gdzie był torturowany i widział potworne rzeczy. Był jedyny, który przetrwał ze sporej grupy więźniów, z którymi przebywał. - Przeżyłem, żeby głosić Chrystusa - stwierdził. Jezusa i Jego przesłanie poznał dzięki gangsterowi z Korei Północnej, który poradził mu żeby się modlił i czytał Biblię. Wbrew obawom, Cho został wysłany do Filipin na paszporcie dyplomatycznym, po czym w 2008 osiadł w Wielkiej Brytanii. - Cierpienie nie zniszczyło mojej wiary, to „megafon” Boga. Nauczyłem się wybaczać tym, którzy mnie zostawili i torturowali, bo na Krzyżu Jezus prosił Ojca, by wybaczył Jego prześladowcom.

Reklama

Obecnie jest aktywistą, gdyż inspiruje się słowami pastora Dietricha Bonhoeffera, że milczenie w obliczu zła jest złe, nie mówienie jest mówieniem, brak działania - działaniem.

Wbrew terrorowi i absolutnej izolacji od świata, dostrzega ożywienie religijne w swojej ojczyźnie. Prosił o modlitwę i pamięć o prześladowanych, którzy zostało pozbawieni wolności.

***

Ruch Open Doors, wspierający prześladowanych chrześcijan w ponad 70 krajach, narodził się w 1955 r. w Warszawie. To właśnie tu młody chrześcijanin - znany dziś jako Brat Andrew - odpowiedział na Boże wezwanie, by nieść pomoc Kościołowi za żelazną kurtyną. Od tamtej chwili rozpoczęła się misja, która do dziś niesie nadzieję tym, którym odebrano głos.

Timothy Cho to symboliczna postać dla wszystkich walczących o wolność religijną. Spędził lata w piekle więzień, próbując kilkakrotnie uciec z totalitarnej Korei Północnej. Uznany za „wroga klasy” i czterokrotnie osadzany w więzieniach Korei Północnej i Chin - w końcu znalazł schronienie w Wielkiej Brytanii. Tam odnalazł swoje powołanie.

Po studiach w dziedzinie stosunków międzynarodowych angażuje się jako sekretarz brytyjskiej Grupy Parlamentarnej ds. Korei Płn. oraz jako rzecznik Open Doors. Regularnie zabiera głos na arenie międzynarodowej - na forum ONZ, ministerialnych konferencjach i w Europarlamencie - apelując o zakończenie milczenia wobec prześladowań religijnych.

Reklama

John Ghanim wychował się w muzułmańskiej rodzinie w Jemenie i odebrał klasyczną edukację islamską. Zgodnie z lokalną tradycją zawarł aranżowane małżeństwo ze swoją kuzynką. Jego życie zmieniło się radykalnie, gdy - uciekając z kraju ogarniętego wojną - spotkał Chrystusa i przyjął wiarę chrześcijańską.

Po nawróceniu został uznany za zdrajcę - stracił wszystko. Mimo to postanowił pozostać wierny Jezusowi. Dziś działa misyjnie wśród młodzieży i dzieli się swoim doświadczeniem przemieniającej miłości Boga.

Główne obchody jubileuszu Open Doors odbęda się 8 listopada 2025 w EXPO Łódź, gdzie chrześcijanie z różnych krajów podzielą się świadectwem wiary w obliczu prześladowań. Swoją obecnośc zapowiedzieli m.in. kard. Grzegorz Rys i abp Adrian Galbas.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz posługi

Biskup Piotr Skucha

Archiwum Redakcji

Biskup Piotr Skucha

Minęła 34. rocznica posługiwania pasterskiego bp. Piotra Skuchy – biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Więcej ...

Częstochowa gości stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

2025-07-15 14:59

Karol Porwich/Niedziela

1300 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” bierze udział w obozie wakacyjnym w Częstochowie. Wydarzeniu, w dniach 11-21 lipca, towarzyszy hasło „Jesteście moją nadzieją”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...