Wimbledon - Świątek pierwszy raz w karierze w półfinale w Londynie
2025-07-09 16:17
PAP
PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.
Było to piąte spotkanie tych tenisistek. Wszystkie poprzednie pojedynki zakończyly się wygraną raszynianki bez straty seta, z wyjątkiem starcia w Stuttgarcie w roku 2022.
Samsonowa zadebiutowała w ćwierćfinale Wielkiego Szlema. W trzeciej rundzie tegorocznej edycji londyńskiego turnieju pokonała Rosjankę, która zmieniła obywatelstwo na australijskie Darię Kasatkinę, uzyskując drugi najszybszy serwis w historii kobiecego tenisa na Wimbledonie – 206 km/h. Rekord należy do Amerykanki Venus Williams (207,6 km/h).
"Dobra robota popłaca, całe życie ciężko na to pracowałam" - przyznała Iga Świątek po wygranej ze Szwajcarką Viktoriją Golubic 6:2, 6:0 w drugiej rundzie turnieju WTA w Miami, która sprawiła, że 4 kwietnia Polka oficjalnie zostanie liderką światowego rankingu tenisistek.
Warszawa. Świadek wolności - ks. prał. Piotr Śliwka odznaczony przez Prezydenta RP
2025-07-11 12:24
ks. Mirosław Benedyk
Archiwum prywatne
Ks. prał. Piotr Śliwka po odebraniu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski z rąk ministra Andrzeja Dery w Belwederze.
Niektóre życiorysy są jak drogowskazy – ciche, ale wyraźne, wskazujące kierunek, w którym warto iść. Wśród takich postaci jest ks. prałat Piotr Śliwka – kapłan, który nie tylko głosił Ewangelię, ale w czasach próby żył nią odważnie i konkretnie. Jego długoletnia, ofiarna służba Kościołowi i Ojczyźnie została właśnie doceniona jednym z najwyższych odznaczeń państwowych.
Nawrocki apeluje do Zełenskiego o pełnoskalowe ekshumacje na Wołyniu
2025-07-12 07:17
PAP
PAP/Wojtek Jargiło
Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.