Reklama

Niedziela Sandomierska

Święty na obecne czasy

glosojcapio.pl

Ojciec Pio (Francesco Forgione) urodził się w Pietrelcinie 25 maja 1887 r., w ubogiej rodzinie. W 15. roku życia zdecydował się poświęcić służbie Bożej w zakonie kapucynów. Odznaczał się wielką gorliwością i z oddaniem pełnił posługę w konfesjonale. Dużo się modlił i równocześnie przeżywał tajemnicze cierpienia. W 1918 r. otrzymał stygmaty. Był niezwykłym apostołem modlitwy za grzeszników, ofiarowywał za nich swoje cierpienia. Założył Grupy Modlitwy, czyli zrzeszenie osób modlących się za Kościół i o nawrócenie grzeszników. Umarł w San Giovanni Rotondo 23 września 1968 r. Został kanonizowany 16 czerwca 2002 r.

W tym tygodniu będziemy obchodzić liturgiczne wspomnienie świętego Stygmatyka z Włoch – o. Pio. Świat nieustannie śledzi fenomen tego Świętego i bacznie przygląda się dziełom, które pozostawił, i za którym oręduje. Również w naszej diecezji nie brakuje Jego śladów. Oto one.

Grupy modlitwy

Dzieło św. o. Pio jest przykładem wrażliwości na potrzeby człowieka i odpowiedzi na nie poprzez czynną miłość.

– Grupy Modlitwy o. Pio w naszej diecezji działają w parafiach: Bodzechów, Huta Komorowska, w obu parafiach w Nowej Dębie, Janów Lubelski – parafia św. Jadwigi Królowej, Andrzejów, Momoty, Chrzanów, Godziszów, Liśnik Duży, Nisko – parafia św. Józefa, Ostrowiec Świętokrzyski – parafia św. Jadwigi Królowej, Miłosierdzia Bożego i przy Hospicjum św. Jana Pawła II, Ożarów, Sandomierz – parafia św. Józefa, Stale, Stalowa Wola – parafia Zwiastowania Pańskiego, Matki Bożej Królowej Polski i św. Floriana oraz Tarnobrzeg – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy – wylicza ks. Leszek Biłas, diecezjalny koordynator Grup o. Pio, który organizuje corocznie adwentowy dzień skupienia czy spotkanie opłatkowe dla członków tych Grup. – Zorganizowaliśmy rekolekcje wielkopostne. Każdego roku w ramach formacji odbywa się na Jasnej Górze specjalny kongres, w którym biorą udział również przedstawiciele naszej diecezji.

Członkowie wspólnoty z reguły spotykają się 23. każdego miesiąca, czyli w rocznicę dnia śmierci ich Patrona. Podczas spotkania uczestniczą we Mszy św. Odbywa się też wtedy adoracja Najświętszego Sakramentu i Różaniec z rozważaniami autorstwa św. o. Pio.

Hospicjum

Tarnobrzeska parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest organem założycielskim wielkiego dzieła poświęconego o. Pio. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Hospicjum św. Ojca Pio mieści się przy ul. Konstytucji 3 Maja 11. Natomiast przy ul. Dąbrówki 44 jest druga część placówki. Mieści się tu: Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny.

Reklama

Osoby, które przebywają w tych placówkach wymagają opieki całodobowej, ale nie wymagają hospitalizacji. Są tam ludzie starsi, którymi rodzina z różnych względów nie może się zaopiekować. Często chodzi o to, że osoba jest tak chora, że rodzina nie może zapewnić jej wystarczającej opieki. Często nie ma też takich warunków.

Pracownik administracji Regina Karasińska wyjaśnia: – Prowadzimy całodobową opiekę pielęgniarską. Jest świadczona również opieka lekarska, z tym, że nie całodobowa. Współpracuje z nami dwóch lekarzy, dochodzących trzy razy w tygodniu. Na wyposarzeniu placówek mamy karetkę, więc zawsze jest możliwość skierowania pacjenta do szpitala. Prowadzimy również rehabilitację.

Kapelanem Hospicjum jest proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. Michał Józefczyk. Dla podopiecznych codziennie jest roznoszona Komunia św. Natomiast Msze św. sprawowane są w niedziele i w czwartki oraz w uroczystości kościelne. Chorzy mają do dyspozycji kaplicę. Ks. Józefczyk wyjaśnia: – Natchnienie do powstania placówki i oddania jej pod patronat o. Pio przyszło od Ducha Świętego. Od św. o. Pio chcemy uczyć się jak posługiwać chorym i Jemu zawierzamy chorych. Czynić będziemy to też w sposób szczególny poprzez nasz wewnętrzny odpust ku Jego czci.

– W Hospicjum znajduje się kilka oddziałów: pielęgnacyjno-opiekuńczy, którym kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Znajduje się na nim 90 osób na czterech pododdziałach, w tym jeden obok kościoła. Oddział psychiatryczny liczy 64 pacjentów, którymi opiekuje się 3 lekarzy dochodzących. Jest on oddziałem zamkniętym, dlatego pacjenci nie mogą samowolnie go opuszczać. – Na 2 pododdziałach przebywają osoby ze schizofrenią i z zespołem otępiennym, po skierowaniu przez prowadzących lekarzy psychiatrów. Zasady przyjmowania są takie same jak na oddziale psychiatrycznym w szpitalu – informuje Regina Karasińska.

Reklama

Mieć Go za patrona

Są parafie w diecezji, które posiadają u siebie relikwie Stygmatyka, jak np. Bodzechów, Godziszów, św. Jadwigi w Janowie Lubelskim, Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa w Nisku i inne.

Świętemu dedykowana jest świątynia w parafii Bodzechów. Zapytany o dedykację kościoła Włoskiemu Stygmatykowi ks. Cezary Zybała, proboszcz parafii, mówi: – To właśnie o. Pio sobie wybiera. Towarzyszył temu cały szereg znaków. Obecnie kościół oddany jest do użytku i sprawowana jest liturgia. A staramy się również prowadzić duszpasterstwo pod kątem duchowości o. Pio, podkreśla ks. Zybała.

Pod sztandarem św. O. Pio. działają Rycerze Kolumba z Rady nr 15759 przy stalowowolskiej parafii św. Jana Pawła II.

Spotkać się z o. Pio

San Giovanni Rotondo z roku na rok nawiedza coraz więcej osób. Redakcja „Niedzieli” zorganizowała w sierpniu pielgrzymkę, w programie której znalazło się także San Giovanni Rotondo, gdzie mieszkał całe zakonne życie o. Pio, jak i Jego rodzinna miejscowości – Pietrelcina. Małgorzata Graczak, uczestnicząca w tym pielgrzymowaniu, wspomina: – Pełna radości i podziwu, w ciszy i rozmodleniu, szłam śladami o. Pio. To, co zobaczyłam urzekło mnie i tego nie da się opisać słowami. Włoski zakonnik to niewątpliwie wielki Święty, który cierpiał, a poprzez to cierpienie pomagał innym swoimi modlitwami i stygmatami. Dla mnie św. O. Pio jest podporą w trudnych chwilach życia. Wierzę, że zawsze mnie wysłucha i będzie wskazywał drogę do Boga i ludzi.

2014-09-17 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świętość na dotknięcie ręki

Dom Ulgi w Cierpieniu, dzieło życia św. Ojca Pio, dziś nosi imię bł. Jana Pawła II

MARIA SUCHECKA

Dom Ulgi w Cierpieniu, dzieło życia św. Ojca Pio, dziś nosi imię bł. Jana Pawła II

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...