Reklama

Niedziela Lubelska

Szturm na Jasną Górę

Paweł Wysoki

Pielgrzymki maturzystów archidiecezji lubelskiej na Jasną Górę mają już trzydziestoletnią tradycję

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

26 września na Jasnej Górze, wśród tysięcy pielgrzymów przybywających do Matki Bożej Częstochowskiej, znajdzie się kilka tysięcy maturzystów z naszej archidiecezji. Kolejne tysiące młodych osób wraz z katechetami i nauczycielami wyruszą na Jasną Górę w jesienne soboty, 11 i 18 października.

Ten szczególny szturm dokonywany na narodowe sanktuarium przez młodzież kończącą szkołę zaczął się 30 lat temu z inspiracji ks. prał. Ryszarda Lisa, dyrektora Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, który – zdaniem abp. Stanisława Budzika – „inwestuje w sprawę wychowania młodzieży całe swoje serce, liczne talenty i apostolską gorliwość”. Ks. Lis jako katecheta już znacznie wcześniej zabierał swoich uczniów do częstochowskiego domu Matki, ale dopiero w 1985 r. po raz pierwszy udało się zorganizować oficjalną pielgrzymkę, obejmującą swoim zasięgiem całą diecezję. Mimo wielu trudności wynikających z ograniczeń komunikacyjnych i systemowych, w pierwszej pielgrzymce wzięło udział ponad 6 tys. młodych ludzi. Od tamtej pory kolejne roczniki uczniów klas programowo najwyższych udają się co roku na pielgrzymkę do Matki Bożej, aby pogłębić wiarę i znaleźć odpowiedź na ważne życiowe pytania. Chociaż zmieniły się czasy i możliwości, nie zmieniło się jedno: pragnienie młodych, by przeżyć swoje życie jak najpiękniej. Inspiracji do dobrego i mądrego życia większość z nich szuka u Chrystusa i Jego Matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Na Jasną Górę pielgrzymowałam wiele razy, ale pielgrzymka maturzystów na zawsze została w moim sercu – mówi Urszula Kamińska. – Wspólny trud wędrówki z kolegami z kasy, długie rozmowy o życiu podczas jeszcze dłuższej podróży sprawiły, że poznaliśmy się na nowo. Podczas tej pielgrzymki podjęliśmy ważną decyzję, by po zdanej maturze, w sierpniu, pieszo wędrować do Częstochowy. Na spotkanie z Matką Bożą i Janem Pawłem II, bo to był rok 1991 ze Światowymi Dniami Młodzieży w Polsce, poszło nas prawie 20 osób – wspomina. Od tamtego czasu minęło już wiele lat, ale dobre doświadczenia wciąż procentują. Pani Urszula jako katechetka w szkole ponadgimnazjalnej wciąż pielgrzymuje z młodzieżą na Jasną Górę. – Mimo wielu obowiązków, młodzi mają czas dla Chrystusa. W świecie trudnych wyborów, zdominowanym przez relatywizm moralny i konsumpcjonizm, szukają prawdziwych autorytetów, świadków wiary i życia. Chociaż czasem są pogubieni, potrafią odróżnić dobro od zła, prawdę od fałszu. Są głodni prawdziwych wartości: prawdy, dobra, piękna. Nie boją się trudnych pytań. Jeśli więc ukażemy im właściwą drogę, to nawet jeśli okaże się wymagająca, z pewnością wejdą na nią – mówi katechetka. – Czas pielgrzymki przeżywanej u progu dorosłości jest doskonałym czasem na to, by klęcząc u stóp Maryi wsłuchiwać się w słowa Jej Syna – podkreśla.

W ciągu wielu lat pielgrzymka młodzieży lubelskiej – jedna z najliczniejszych w skali ogólnopolskiej – wypracowała swój niepowtarzalny charakter. W jej programie zawsze znajduje się Msza św. pod przewodnictwem biskupa, nabożeństwo różańcowe oraz Apel Jasnogórski i Droga Krzyżowa przeżywana w późnych godzinach nocnych. Pielgrzymce zawsze towarzyszy pasterskie przesłanie Metropolity Lubelskiego. W tym roku abp Stanisław Budzik w liście do młodych napisał: „Wpatrując się w Matkę naszego Pana odkrywajcie w Niej Przewodniczkę wiary. Od Maryi uczcie się wiary żywej, która jest nie tylko porywem serca i wyznaniem warg, ale przede wszystkim konsekwentnym pójściem drogą wskazaną przez Chrystusa. Zaczerpnijcie na Jasnej Górze Bożego światła nie tylko na czas egzaminów, ale także na rozpoznanie życiowego powołania i na całą drogę życia i pracy”.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-17 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zawierzenie maturzystów diecezji świdnickiej

Julia A. Lewandowska

Więcej ...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Koncert organowy w ramach Roku Melchiora Teschnera

2024-05-20 13:14

Krystyna Pruchniewska

Zakończenie renowacji organów w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tylewicach zakończono koncertem organowym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele