Reklama

Niedziela Sandomierska

Oazowe zwieńczenie wakacji

Archiwum Anny Wójciak

Czasami słyszycie jak mówimy, że wy młodzi jesteście przyszłością Kościoła. To prawda, ale wy jesteście również jego teraźniejszością. Dlatego musimy zrobić wam więcej miejsca, dać więcej możliwości do działania, we wspólnocie parafialnej i diecezjalnej.
Bp Krzysztof Nitkiewicz

Ponad 500 osób zaangażowanych w Ruch Światło-Życie przybyło, wyjątkowo w tym roku, do Tarnobrzega na powakacyjny Dzień Wspólnoty. Oprócz gałęzi młodzieżowej Ruchu licznie zgromadziły się rodziny z Domowego Kościoła oraz członkowie i animatorzy Ruchu, którzy przez lata posługiwali w naszej diecezji, a teraz mieszkają nieraz daleko od rodzinnych miejscowości. Wyjątkowość miejsca była związana także z 25. rocznicą istnienia parafii św. Barbary, która od początku stała się miejscem formacyjnym dla członków Oazy. Przy parafii, ówczesny proboszcz i jednocześnie moderator diecezjalny, ks. Stanisław Bar otworzył oazowy ośrodek „Golgota”, gdzie formowali się animatorzy oraz przybywały grupy oazowe na rekolekcje i oazy modlitwy.

Spotkanie jubileuszowe odbyło się 30 sierpnia i rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty. Trochę ruchu, śpiewu, tańca oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie. Uczestnicy mogli się również wsłuchać w świadectwo z uczestnictwa w Kursie Oazowym dla Animatorów (KODA), które złożyła animatorka Katarzyna Łatka.

Ks. Marek Kuliński, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, wyjaśnia: – Dzień wspólnoty, to spotkanie wszystkich członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie oraz podsumowanie tego, co dokonało się podczas wakacyjnych turnusów. Tegorocznym tematem naszego spotkania jest hasło „Radość Ewangelii”. Chcemy poprzez życie Ewangelią ukazać radość z przeżywania swojej wiary i relacji z Chrystusem. Dzisiaj jednoczymy się także z naszymi braćmi i siostrami w tych krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani. – mówi Ksiądz Moderator.

Następnie zebrani z placu szkolnego przenieśli się do kościoła św. Barbary. Mszy św. sprawowanej przez księży zaangażowanych w działalność Ruchu przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii mówił: – Czasami słyszycie jak mówimy, że wy młodzi jesteście przyszłością Kościoła. To prawda, ale wy jesteście również jego teraźniejszością. Dlatego musimy zrobić wam więcej miejsca, dać więcej możliwości do działania, we wspólnocie parafialnej i diecezjalnej. Odnosi się to w sposób szczególny do młodzieży zaangażowanej w różne ruchy i stowarzyszenia. Ubogacajcie waszą żywą wiarą i zdolnościami środowiska, z których pochodzicie, i w których żyjecie. Można służyć do Mszy św., śpiewać w scholi, ale można także pomagać katechetom, redagować parafialną stronę internetową, odwiedzać chorych i samotnych, pomagać potrzebującym. Mam nadzieję, że w porozumieniu z waszymi duszpasterzami, doświadczenia zdobyte podczas wakacji, przyniosą wspaniałe owoce – zachęcał bp Nitkiewicz.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii Biskup Ordynariusz pobłogosławił 8 nowych animatorów i wręczył im krzyże animatorskie. Udzielił również misji posłania małżonkom, którzy w parafiach będą podejmowali posługę animatorów kręgów parafialnych. Jako znak misji małżonkowie otrzymali zapalone świece.

Jedną z nowo pobłogosławionych animatorek jest Patrycja Bartochowska: – Cieszę się, że długo wyczekiwany czas nadszedł. Swoją decyzję o przyjęciu błogosławieństwa wraz z krzyżem animatorskim podjęłam jakiś czas temu, choć czekałam na utwierdzenie w niej. Sporo się modliłam o to, aż dostałam Boży znak przez Słowo Boże i rozmowę z bliskimi mi osobami. Teraz już wiem, że wszystko co będę robić będzie z Bożą pomocą. Przyjęcie krzyża było zakończeniem pewnego okresu formacji, a rozpoczęciem nowej drogi w Ruchu Światło-Życie – podsumowuje animatorka Patrycja.

Po Mszy św. uczestnicy spotkania mogli wysłuchać kilku świadectw z przeżytych rekolekcji wakacyjnych.

Niewątpliwą deklaracją wiary był Marsz Ewangelizacyjny ulicami Tarnobrzega w kierunku Rynku. Tam na zebranych czekał przygotowany wcześniej posiłek. Animatorzy przygotowali na ten moment teleturniej oraz zabawy i tańce integracyjne. Zwieńczeniem Dnia Wspólnoty była wspólna modlitwa uwielbienia przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.

2014-09-10 15:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z miłości do liturgii

Dziś ks. Andrzej Hładki troszczy się o formację liturgiczną w swojej parafii w Koźli

Ewa Pietryszak

Dziś ks. Andrzej Hładki troszczy się o formację liturgiczną w swojej parafii w Koźli

Zawsze mówię, że gdybym nie był ministrantem, to nie byłbym w oazie, w Ruchu Światło-Życie i pewnie nie byłbym też księdzem – wspomina ks. Andrzej Hładki.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...