Reklama

Polska

W Sejmie odbędzie się polsko-ukraińskie spotkanie ekumeniczne

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 27 czerwca br. o godz. 9:00 w Sejmie odbędzie się polsko-ukraińskie śniadanie ekumeniczne poprzedzone wspólną modlitwą w kaplicy sejmowej. Wydarzenie organizowane jest przez przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych posła Pawła Kowala, we współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną. Spotkanie z udziałem polityków i hierarchów Kościołów z Polski i Ukrainy. Sejm, budynek „F”, sala im. Jacka Kuronia. Wejście mediów na wydarzenie zgodnie z zasadami obowiązującymi w Sejmie RP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 27 czerwca w Sejmie RP w godz. 9. 00 - 11. 30 odbędzie się wyjątkowe polsko-ukraińskie śniadanie modlitewne, z udziałem zwierzchników i delegatów różnych Kościołów z Polski i Ukrainy, przedstawicieli parlamentów obu krajów, dyplomatów, ekspertów oraz środowisk obywatelskich.

- To pierwsze wydarzenie takiej rangi i na tym szczeblu. Wizyta liderów Kościołów i organizacji religijnych z Ukrainy, a także ukraińskich parlamentarzystów. Będzie ono przestrzenia do wspólnej modlitwy i dyskusji o pokoju i współpracy, okazją do przypomnienia o cierpieniach wojny, jaka trwa za naszą wschodnią granicą i o roli Kościołów i ich działalności na rzecz podtrzymania ducha i olbrzymiej pomocy świadczonej w tym czasie. KAI jest partnerem merytorycznym wydarzenia - mówi Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreśla, wydarzenie przyczyni się do poznania istotnej roli Kościołów w czasie wojny, ich autorytetu w społeczeństwie. „W kontekście zbliżającej się rocznicy tragedii wołyńskiej będzie to też okazja do dania refleksji o potrzebuje umacniania wzajemnego dialogu i procesu pojednania i konkretnych działań na tym polu” - dodaje.

Reklama

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 wspólną modlitwą w Kaplicy Sejmowej, której przewodniczyć będą m.in. abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Podczas liturgii poświęcona zostanie ikona Świętej Rodziny, a uczestnicy w jedności modlić się będą o pokój dla Ukrainy, Europy i świata.

Następnie uczestnicy wezmą udział w dyskusji pod hasłem „Ukraina w nowej Europie. Rola Kościołów”. Spotkanie ma służyć wzmocnieniu współpracy polsko-ukraińskiej w wymiarze społecznym oraz budowaniu przestrzeni dialogu i pojednania między narodami.

Wśród gości znajdą się m.in. kard. Kazimierz Nycz, bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, a także przedstawiciele Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych: abp Eustracjusz Zoria z Prawosławnego Kościoła Ukrainy (druga osoba w hierarchii tego Kościoła), abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, bp Aleksander Jazłowiecki, biskup pomocniczy Kijowsko-Żytomierski, bp Baloha Mykhaylo, zwierzchnik Kościoła Chrześcijan Baptystów na Ukrainie, Rustamov Aider, Wielki Mufti Krymu, przewodniczący Caritas-Spes Ukrainy, bp Pavlo Shvarts, Niemiecki Kościół Ewangelicko-Luterański Ukrainy, bp Zan Fabian Oleksandr, Kościół Reformowany na Zakarpaciu. Obecni będą również przedstawiciele Ukraińskiej Rady Najwyższej.

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie będzie okazją do modlitwy za ofiary wojny i dialogu na temat wkładu wspólnot religijnych w proces odbudowy Ukrainy, kształtowania społeczeństwa obywatelskiego oraz relacji polsko-ukraińskich.

Akredytacje dla dziennikarzy należy załatwiać poprzez Biuro Obsługi Medialnej Sejmu. Po zakończeniu dyskusji przewidziane są wystąpienia dla mediów głównych przedstawicieli Kościołów.

Uroczystościom towarzyszyć będzie liturgiczna oprawa muzyczna w wykonaniu chóru „Basileus” z greckokatolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-26 19:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekumenicznie o Duchu Świętym - wywiad z Dariuszem Brunczem, szefem portalu ekumenizm.pl

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

"Niezwykle budujące jest słuchanie świadectwa innych, dlatego tak fundamentalne jest doświadczenie ekumeniczne, czerpanie z działania innych, do czego zachęca przecież wprost soborowy dekret o ekumenizmie 'Unitatis redintegratio', w którym Duch Święty wspominany jest ponad 40 razy" - mówi w rozmowie z KAI dr Dariusz Bruncz, red. naczelny portalu ekumenizm.pl.

Więcej ...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

2025-07-27 07:25
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Komentarz do Ewangelii wegrzyniak.com

Więcej ...

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze zbrodnią dokonaną przez księdza

2025-07-26 19:01
Abp Adrian Galbas

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego - wydalenia ze stanu kapłańskiego, a we wszystkich kościołach archidiecezji zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia