Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Świętowali 62. rocznicę świeceń kapłańskich

Biuro Prasowe AK

    - Powierzamy miłosiernemu Panu ludzkich losów wszystkich naszych zmarłych współbraci, a dla nas – będących jeszcze w drodze do wieczności – prosimy o Boże błogosławieństwo, byśmy mogli służyć do końca – mówił w katedrze na Wawelu w 62. rocznicę święceń kapłańskich kard. Stanisław Dziwisz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy konfesji św. Stanisława BM wraz z arcybiskupem krakowskim seniorem modlili się kapłani wyświęceni 23 czerwca 1963 r. W 62. święceń kapłańskich księża, którzy przyjęli ten sakrament z rąk abp. Karola Wojtyły w 1963 roku, powrócili do wawelskiej katedry, aby przy konfesji św. Stanisława BM dziękować za dar kapłaństwa. Wśród nich byli bp Jan Zając i kard. Stanisław Dziwisz, którzy przewodniczył Eucharystii.

Reklama

W homilii odniósł się do usłyszanej w czasie Liturgii Słowa historii powołania Abrahama. – Pomaga nam spojrzeć na naszą drogę życia i kapłańskiej służby – wyjaśnił arcybiskup krakowski senior. Nawiązując do „wyjdź”, jakie od Boga usłyszał Abram, wskazał na momenty podobnego wezwania, które on i jego kursowi koledzy usłyszeli, wybierając drogę powołania kapłańskiego – wyjście z domu rodzinnego i rozpoczęcie formacji w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz podjęcie pracy duszpasterskiej, w miejscach, do których byli posyłani przez swoich biskupów. – Dziś ogarniamy wdzięczną pamięcią całą przebytą drogę. Były na tej drodze ważne i decydujące chwile, związane zwłaszcza z zadaniami, jakie otrzymywaliśmy do spełnienia we wspólnocie Kościoła. Ale z pewnością zdecydowana większość dni na tej drodze była wypełniona zwyczajną, codzienną, cichą służbą. Towarzyszy nam świadomość, że w tym wszystkim był i jest obecny Ten, który nas powołał i posłał – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że droga powołania księży z rocznika święceń 1963 była i nadal jest w sposób szczególny związania z osobą św. Jana Pawła II. To z jego rąk przyjęli sakrament kapłaństwa. On posyłał ich do pracy w pierwszych parafiach, a od 1978 r. mogli uczestniczyć w jego pontyfikacie jako następcy św. Piotra. – Obecność Ojca Świętego w naszym życiu i posłudze nie skończyła się z chwilą jego odejścia do domu Ojca Niebieskiego. Wtedy zajaśniała jego świętość – mówił. Wyraził radość, że pamięć o Papieżu Polaku nie słabnie. – Nie zmniejsza się kolejka wiernych z całego świata, którzy codziennie pielgrzymują do grobu świętego Papieża, powierzając jego orędownictwu swoje najważniejsze sprawy – zauważył kardynał i podkreślił, że w dniu kolejnej rocznicy święceń kapłańskich wraz z całym rocznikiem powierzają w katedrze na Wawelu siebie samych i swoją dalszą służbę orędownictwu św. Jana Pawła II. – Co roku staje nas coraz mniej przy ołtarzu w tej katedrze w rocznicę święceń – przyznał kard. Stanisław Dziwisz. – Powierzamy miłosiernemu Panu ludzkich losów wszystkich naszych zmarłych współbraci, a dla nas – będących jeszcze w drodze do wieczności – prosimy o Boże błogosławieństwo, byśmy mogli służyć do końca — mówił dalej.

Zakończył modlitwą w intencji nowych powołań kapłańskich, zarówno dla Archidiecezji Krakowskiej, jak i dla Diecezji Bielsko-Żywieckiej, a także w intencji Ojca Świętego Leona XIV. – Prosimy o pokój dla naszego niespokojnego świata, by na oścież otwierał drzwi Chrystusowi – Księciu Pokoju – zaapelował.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-26 16:55

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Dramatyczne świadectwa z Gazy – Lekarze bez Granic o głodzie i śmierci

2025-07-26 16:25

Adobe Stock

Brak żywności, wody i pomocy medycznej. W takich warunkach od miesięcy funkcjonują lekarze i mieszkańcy Strefy Gazy. Pracownicy Lekarzy bez Granic (MSF) alarmują: głód stał się bronią wojenną w konflikcie Izraela z Hamasem, a ci, którzy próbują zdobyć jedzenie, giną od kul.

Więcej ...

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia