Reklama

Niedziela Wrocławska

Mała Jasna Góra

Tadeusz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla narodu polskiego 26 sierpnia to dzień szczególny – wtedy przypada wspomnienie Matki Bożej Częstochowskiej, danej „ku obronie naszemu narodowi”, która od 625 lat jest przy nas, pamięta o nas i czuwa na Jasnej Górze. Także we Wrocławiu Maryja ma swoje wyjątkowe miejsce – to Mała Jasna Góra, sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła w parafii św. Mikołaja, prowadzonej przez Ojców Paulinów, powołane decyzją abp. Józefa Kupnego 25 marca br.

W 1998 r. kard. Henryk Gulbinowicz, ustanawiając paulinów duszpasterzami parafii św. Mikołaja we Wrocławiu, wyznaczył niejako misję i kierunek duchowy temu miejscu: „wrocławska, mała Jasna Góra”. 11 listopada 1998 r. dokonał intronizacji kopii Ikony Jasnogórskiej Matki Kościoła. Od tej chwili dla wiernych i duszpasterzy związanych z tym miejscem Maryja stała się szczególną Matką daną ludowi „jako pomoc i obrona”. Od samego początku paulińska posługa była przeniknięta rysami maryjnymi: nabożeństwa maryjne (w środę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w sobotę – do Jasnogórskiej Matki Kościoła), w czasie których czytane są intencje składane przy ołtarzu Matki Bożej, codzienny, wspólnie odmawiany przez wiernych Różaniec, codzienny śpiew Godzinek do Najświętszej Maryi Panny, wota ofiarowywane Matce Bożej jako wyraz dziękczynienia i przebłagania, umieszczone przy ołtarzu, czy codzienne Apele Jasnogórskie, rekolekcje i kazania maryjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od erygowania sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła paulini zapraszają w każdą pierwszą sobotę miesiąca na soboty Królowej Polski – rozpoczyna je modlitwa różańcowa przed częstochowską ikoną o 10.30, następnie celebrowana jest Msza św. z modlitwą zawierzenia Matce Bożej. Kolejne spotkanie – 6 września. Każdy mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska ma także szansę zaprosić Maryję do domu: na prośbę parafian i czcicieli Jasnogórskiej Matki Kościoła 3 maja paulini rozpoczęli peregrynację kopii Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. – Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio do naszej parafii, by ustalić termin odbioru Ikony. Osoby przyjmujące Ikonę zgłaszają się po nią, najlepiej całą rodziną, uczestniczą we Mszy św. wieczornej, a na jej zakończenie odbierają Ikonę Matki Bożej od innej rodziny, zabierając ją do swego domu – mówi o. Maksymilian Stępień, podprzeor klasztoru Ojców Paulinów we Wrocławiu.

Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła to miejsce, gdzie od Maryi możemy „uczyć się Kościoła”, gdzie ze swoją czułą, matczyną miłością wskazuje nam Syna i prowadzi nas do Jezusa. Warto do nowego sanktuarium przyjść nie tylko 26 sierpnia. – Zapraszamy, przyjdźcie! Przyjdźcie, żeby popatrzeć, dotknąć tego miejsca, żeby pobyć przy Maryi, zostawić Jej swoje troski i radości. Zapraszamy także do konfesjonału – fenomenem tego miejsca jest również konfesjonał, spowiadamy do południa trzy godziny, od 9.00 do 12.00, i po południu także trzy godziny, od 15.00 do 18.00. Czekamy na was! – zaprasza o. Maksymilian Stępień.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-21 13:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marx podczas Mszy na Jasnej Górze: pragniemy wspólnie kształtować Europę

Marian Sztajner

- Pragniemy wspólnie kształtować naszą ojczyznę – Europę oraz przyszłość chrześcijaństwa na naszym kontynencie - zapewnił dziś na Jasnej Górze kard. Reinhard Marx. Przewodniczący Episkopatu Niemiec wygłosił kazanie podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Matki Bożej z okazji 50. rocznicy wymiany listów o pojednaniu między biskupami polskimi i niemieckimi.

Więcej ...

Opactwo Benedyktynów zaprasza do Tyńca!

2024-05-27 17:33

mat. prasowy

Od niemalże 1000 lat w podkrakowskim Tyńcu żyją ludzie szukający Boga. Wedle woli założyciela zakonu, św. Benedykta z Nursji, klasztor ma być także miejscem gościny dla poszukujących ciszy, doświadczenia Boga, chcących poznać życie mnichów.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 29.): Nigdy i nie zawsze

2024-05-28 20:55

mat. prasowy

Co dyskrecja ma wspólnego z rozsądkiem? Czym różni się brukowiec od lekarza? W jaki sposób Maryja mówi o czyichś problemach? I na czym właściwie polega umowa między sercem a ustami? Zapraszamy na dwudziesty dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o dyskrecji Maryi w Kanie Galilejskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...