Reklama

Niedziela Małopolska

Świecka misja od kuchni

2025-06-17 07:42

Patrycja Szczygieł - Jastrzębska

Do tej pory na misję wyjechały już setki wolontariuszy, aby pracować w domach dziecka, świetlicach, prowadzić zajęcia sportowe i plastyczne w szkołach lub podczas półkolonii, albo uczyć starszą młodzież języka angielskiego, informatyki czy obsługi maszyn.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na pewno niejednokrotnie każdy z nas oglądał lub słyszał relację z pracy jakiegoś misjonarza w odległym kraju. Słowo “misja” w sposób bezpośredni kojarzy nam się z osobą stanu duchownego, która poświęca swoje życie, by pomagać ludziom z biednych rejonów świata, przy okazji świadcząc o swojej wierze w Jezusa Chrystusa. Misjonarze budują szkoły, prowadzą szpitale i koordynują pomoc humanitarną.

Ciekawostką jest to, że na misję mogą wyjechać osoby świeckie, które pragną podzielić się swoimi talentami, czasem i uwagą. Salezjański Wolontariat Misyjny “Młodzi Światu” w Krakowie został utworzony 28 lat temu w odpowiedzi na potrzebę poznania misji “od środka” przez młodych ludzi. Do tej pory na misję wyjechały już setki wolontariuszy, aby pracować w domach dziecka, świetlicach, prowadzić zajęcia sportowe i plastyczne w szkołach lub podczas półkolonii, albo uczyć starszą młodzież języka angielskiego, informatyki czy obsługi maszyn. Niektórzy wolontariusze wyjeżdżają na tak zaawansowane projekty jak koordynacja budowy nowych obiektów na placówkach misyjnych lub pracują w klinikach np. jako fizjoterapeuci. Każdy wedle swoich umiejętności i kwalifikacji przyczynia się do wywoływania uśmiechu na twarzach małych lub nieco starszych podopiecznych w odległych zakątkach świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

By móc wyjechać na misję, wolontariusze muszą przejść odpowiednią formację, aby dobrze przygotować się także na trudne chwile, z którymi przyjdzie im się mierzyć daleko od domu. Przez min. pół roku uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach, a raz w miesiącu odbywa się weekendowy zjazd, podczas którego wolontariusze, którzy już wrócili z misji, prezentują swoje placówki, mówią o rodzajach prac i warunkach tam panujących. Końcem lutego rozpoczyna się składanie podań przez osoby, które czują się już gotowe na wyjazd. Nie ma reguły, czy dzieje się to w pierwszym, czy w kolejnych latach po dołączeniu do SWM. Podania rozpatrywane są indywidualnie wg zaangażowania w dotychczasowe działania oraz możliwości dopasowania do zapotrzebowania, które zgłosiły placówki misyjne. Wyjazd na wolontariat misyjny może trwać od miesiąca do ponad roku. Wolontariusz może zasugerować kraj, który go interesuje, ale trzeba być otwartym na różne propozycje. Po zaakceptowaniu placówki zaproponowanej przez koordynatora zaczyna się czas intensywnych przygotowań: nauki języka, szczepień, starań o wizę, ale także zbierania środków finansowych na zakup biletów lotniczych. Warto też na misję zawieźć wyposażenie takie jak: zabawki, gry, materiały plastyczne, sprzęt sportowy, laptop, mikrofon z przenośnym głośnikiem, które pozostaną w placówce. Wolontariusz może zwracać się o pomoc do sponsorów lub przeprowadzać zbiórki na ten cel.

Wyjazd na misję jest jak wisienka na torcie i nie każdemu, z różnych przyczyn, będzie dane jej spróbować, ale tak naprawdę największa praca na rzecz misji odbywa się tutaj w Polsce. Wolontariusze przygotowujący się do wyjazdu, ale także i ci, którzy z niego wrócili, gdyż niepisanym obowiązkiem osób wracających jest głoszenie świadectw przez okres min. roku, angażują się w szereg projektów: adopcja miłości, ślub z misją, niedziele misyjne, akcje dedykowane dla szkół, promocja darowizny 1,5%, organizacja Dnia Wdzięczności dla sponsorów i darczyńców, obsługa Parku Wiosek Edukacji Globalnej z zajęciami dla dzieci, prowadzenie sklepiku misyjnego, drobne prace biurowe jak obsługa strony www, social mediów, pakowanie poczty, czy napisanie artykułu dla Niedziela.pl.

Wiem, że wyjazdy misyjne nie zmienią całego świata, ale na pewno zmienią świat wyjeżdżającego na nie wolontariusza i znacząco odmienią życie osób, z którymi się on zetknie, poświęcając im swój czas i uwagę, przytulając, karmiąc, lecząc czy w milczeniu wycierając łzy. Tak samo, jak 8 lat temu w Etiopii odmienił się na zawsze mój wewnętrzny świat wartości. I wiem, że dzięki misjonarzom świeckim, gdzieś na świecie słychać teraz śmiech, a dookoła czuć miłość bliźniego i Pana Boga.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Mąż ducha i pracowitości

Św. Benedykt z Nursji

Wikipedia

Św. Benedykt z Nursji

Więcej ...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51
Modne firany i zasłony

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

Więcej ...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

2025-07-11 14:45
Abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI stwierdzenie Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką