Reklama

Kościół

Kard. Nycz na stulecie Archidiecezji Katowickiej: Śląsk dał Polsce świadectwo wiary i społecznego zaangażowania

2025-06-11 21:10

BP KEP

Centralnym punktem obchodów stulecia Archidiecezji Katowickiej była uroczysta Msza św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, której przewodniczył legat papieski kardynał Kazimierz Nycz. W homilii kardynał przedstawił papieskie przesłanie na jubileusz, podkreślił historyczne znaczenie Kościoła na Śląsku oraz wezwał do obrony chrześcijańskiej tożsamości w obliczu współczesnych wyzwań.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza święta celebrowana była z udziałem biskupów podczas 401. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Poprzedziła ją uroczysta procesja, podczas której poświęcono figurę św. Jacka. Pomnik stanie na kolumnie w odnowionych ogrodach kurialnych.

Papieskie przesłanie: rodzina, ewangelizacja i sprawiedliwość społeczna

Kardynał Nycz rozpoczął od przekazania pozdrowień od Ojca Świętego, podkreślając, że Stolica Apostolska w specjalnym liście apostolskim wskazała kluczowe etapy dla archidiecezji. Przypomniał dwie historyczne bulle: Piusa XI, który w 1925 r. ustanowił diecezję katowicką, oraz Jana Pawła II, który w 1992 r. podniósł ją do rangi metropolii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Papież prosi, abyśmy w tym jubileuszowym roku dali świadectwo nadziei, światła i życia” – mówił kardynał. Zaakcentował szczególną rolę Śląska w głoszeniu nauki społecznej Kościoła, zwłaszcza w Piekarach Śląskich, gdzie od lat kładzie się nacisk na sprawiedliwość i miłość społeczną.

„Ewangelia musi być głoszona pilnie, szczególnie w rodzinach, które są fundamentem wiary” – kontynuował, cytując Tertuliana z III wieku: „Ludzie chrześcijanami stają się, ale się nie rodzą. Stają się w rodzinie”. Zaapelował, by przypominać tę prawdę nie tylko rodzinom, ale także samorządom i państwu.

Korzenie sięgające Chrztu Polski i heroizm w czasach próby

Reklama

Kardynał Nycz przypomniał, że chrześcijaństwo na Śląsku ma korzenie sięgające roku 1000 i diecezji krakowskiej oraz wrocławskiej. Podkreślił jednak, że prawdziwym fundamentem jest wiara w Chrystusa, który powiedział: „Beze Mnie nic nie możecie uczynić”.

„Tak jak drzewo bez korzenia usycha, tak oderwanie od chrześcijańskiej tożsamości prowadzi do duchowego zaniku” – mówił kardynał Nycz. Wskazał na heroizm XIX-wiecznych śląskich katolików, którzy w czasach industrializacji i antykościelnego „Kulturkampfu” nie porzucili wiary, w przeciwieństwie do robotników w innych częściach Europy.

„To dzięki Kościołowi powstały tu szkoły, szpitale, ochronki i zalążki Caritas” – przypomniał, dodając, że ówczesne relacje z protestantami były również pierwszymi krokami ku ekumenizmowi.

Od diecezji do metropolii: wierność w czasach prześladowań

Kardynał szczegółowo opowiedział o powstaniu diecezji katowickiej w 1925 r., podkreślając jej rolę w odradzającej się Polsce. Wspomniał pierwszych biskupów – Augusta Hlonda, Arkadiusza Lisieckiego i Stanisława Adamskiego – którzy angażowali się w obronę praw robotników i budowanie społeczeństwa opartego na katolickiej nauce społecznej.

„W czasach nazistowskiej okupacji diecezja dała Kościołowi męczenników: błogosławionych ks. Emila Szramka, ks. Józefa Czempiela i ks. Jana Machę” – mówił. Wspomniał też o prześladowaniach komunistycznych, gdy biskupi katowiccy byli usuwani z diecezji za obronę katechizacji.

Reklama

„Paradoksalnie ich przesłanie jest dziś znów aktualne w debatach o miejscu religii w szkole” – zauważył. Wymienił również ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę Ruchu Światło-Życie, oraz rolę Kościoła śląskiego w czasach „Solidarności”.

Współczesne wyzwania: rewolucja technologiczna i nowa ewangelizacja

Nawiązując do wizyty Jana Pawła II w Katowicach w 1983 r., kardynał przypomniał jego „wielką katechezę społeczną” oraz nadanie archidiecezji wezwania „Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” w Litanii Loretańskiej.

„Dziś, gdy Papież Leon XIV nawiązuje do «Rerum Novarum», nauka społeczna Kościoła znów jest kluczowa” – mówił. Podkreślił, że rewolucja technologiczna i sztuczna inteligencja stawiają przed Kościołem nowe wyzwania.

„Nie tylko robotnicy, ale wszyscy ludzie pracy – fizycznej i umysłowej – potrzebują dziś ewangelizacji” – zaapelował.

Na zakończenie Mszy, zgodnie z życzeniem Papieża, kardynał udzielił wiernym apostolskiego błogosławieństwa.

Podziel się:

Oceń:

+6 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: trzeba zmienić stosunek dla dziecka poczętego - nigdy nie jest ono intruzem albo agresorem

Karol Porwich/Niedziela

Fundamentem wolności i odpowiedzialności jest zawsze dekalog - boże przykazania, i prawdziwe, prawe sumienie, które nas broni przez relatywizmem i subiektywizmem – mówił w sobotę na Jasnej Górze metropolia warszawski kard. Kazimierz Nycz, przypominając nauki Jana Pawła II.

Więcej ...

Watykan: opublikowano wytyczne dla nowej fazy procesu synodalnego

2025-07-07 14:19

Episkopat Flickr

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów opublikował wytyczne dotyczące aktualnej fazy procesu synodalnego, czyli wdrażania owoców Synodu o synodalności. Tekst ten ma służyć jako środek sprzyjający dialogowi oraz wymianie doświadczeń pomiędzy Kościołami lokalnymi a Sekretariatem Generalnym Synodu.

Więcej ...

Chełm. Zaproszenie na obchody 82. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

2025-07-08 10:26

materiały prasowe

W dn. 11-13 lipca w Chełmie odbędą się obchody 82. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Kościół

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...