Reklama

Wiara

Antoni Gaudí – ekscentryczny geniusz w drodze na ołtarze

Pau Audouard Deglaire - pl.wikipedia.org

Mija 99 lat od śmierci Antoniego Gaudíego, słynnego katalońskiego architekta okresu secesji. Jego opus magnum stała się wciąż nieukończona Sagrada Familia w Barcelonie a sam Gaudi, będący tercjarzem franciszkańskim, jest o krok od beatyfikacji. 14 kwietnia Papież Franciszek ogłosił Antoniego Gaudíego Czcigodnym Sługą Bożym, zatwierdzając dekret o heroiczności jego cnót.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Architekt, który chciał budować jak natura

Czy ekscentryczny geniusz, zwany Bożym architektem, dołączy do grona świętych? Odpowiedzi i wątpliwości przywołuje brytyjski serwis Catholic Herald.

Zmarły dokładnie 99 lat temu Antoni Gaudí był postacią wyjątkową – nie tylko ze względu na swoje architektoniczne wizje, ale i duchową głębię. W swojej twórczości łączył mistycyzm z bezkompromisową oryginalnością. Wnętrza jego budowli przypominają lasy, kamień „topnieje” lub „faluje”, a proste linie praktycznie nie istnieją. „Jego budynki wydają się rosnąć jak kopce cukru i mrowiska” – pisał historyk architektury Nikolaus Pevsner.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gaudí głęboko wierzył, że natura jest objawieniem Boga. Odwiedzał górskie pustelnie i jaskinie Majorki, szukając duchowych inspiracji, które następnie przenosił w kamień. Jednocześnie nie krył niechęci wobec gotyku – katedry w tym stylu określił jako „ciała upośledzone, które trzeba podtrzymywać kulami”.

Świętość na przekór konwenansom

Choć Antoni Gaudí nie należał do duchowieństwa, jego życie w ostatnich latach przypominało styl życia ascety. Jadał skromnie – kilka liści sałaty maczanych w mleku – a w Wielkim Poście podejmował posty tak surowe, że interweniował sam biskup. Ojciec Ignasi Segarra z Opus Dei już w 1992 roku podkreślał, że Gaudí powinien zostać beatyfikowany. Dla tej wspólnoty jego postawa – łączenie pracy zawodowej z dążeniem do świętości – jest wzorem.

Reklama

Gaudí bywał jednak trudny – sam przyznał pod koniec życia, że nie umiał opanować gniewu, ponieważ „widzi wyraźniej niż inni i musi mówić im prawdę surowo”. Jego temperament uchwycił malarz Joan Llimona, malując go jako św. Filipa Nereusza w barcelońskim kościele Sant Felip Neri.

Kontrowersje i cuda

Wśród przypisywanych mu cudów znajduje się między innymi nawrócenie wielu Japończyków i Koreańczyków po wizycie w Sagradzie Famílii, a także fakt, że przez 143 lata budowy świątyni nie odnotowano poważnych wypadków. Jednak przyszła kanonizacja może rzucić światło na spory wokół samej bazyliki – w tym plany budowy wielkich schodów, które mogą doprowadzić do wysiedlenia 1000 mieszkańców.

Być może prawdziwe świadectwo duchowości Gaudíego nie kryje się w wielkich wieżach Sagrady, lecz w skromniejszych dziełach, jak ołtarz Bocabella z 1885 roku, wykonany z mahoniu i ozdobiony motywami roślinnymi oraz postaciami świętych. Jak zauważa Catholic Herald, to właśnie takie dzieła – ciche, pokorne, a zarazem intensywnie duchowe – najpełniej ukazują jego wewnętrzną siłę.

Podziel się:

Oceń:

+14 0
2025-06-10 16:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bł. Imelda Lambertini. Patronka dzieci pierwszokomunijnych

Imelda Lambertini

pl.wikipedia.org

Imelda Lambertini

Dwunastoletnia dziewczynka żyjąca w XIV wieku w Italii - bł. Imelda Lambertini jest patronką dzieci pierwszokomunijnych, a także patronką wszystkich dzieci i młodzieży. Dawne modlitwy nie bez powodu nadają jej miano „adwokatki dzieciństwa”. Jej proste życie, związane z Eucharystią, ale nie tylko, niesie ogromnie ważne przesłanie dla świata XXI wieku

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Leon XIV: stańmy się znakami Bożej miłości i współczucia w świecie

2025-07-13 10:52

Vatican Media

„Jeśli w głębi naszego życia odkryjemy, że Chrystus, jako miłosierny Samarytanin, nas miłuje i troszczy się o nas, to również my jesteśmy poruszeni do tego, aby miłować w ten sam sposób i staniemy się pełni współczucia jak On. Uzdrowieni i umiłowani przez Chrystusa, staniemy się również znakami Jego miłości i współczucia w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w parafii św. Tomasza z Villanueva w Castel Gandolfo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką