Reklama

Niedziela Wrocławska

Z pamiętnika pielgrzyma - Dzień 2

ks. Łukasz Romańczuk

Drugi dzień pielgrzymowania zawsze bywa trudny. Po trudach dnia poprzedniego należy mocno się zdyscyplinować, aby nie pozwolić sobie na chwilę rozluźnienia. Zbyt późne wyjście na drogę może sprawić, że na trasie, w największy upał zabraknie sił. Tym razem jednak było inaczej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień drugi drogi przebiegł nader spokojnie. Zaskakujące były dwa momenty. Pierwszy, gdy ścieżka przechodziła pomiędzy leszczynami. A drugim był las przed Sutri, którego ścieżki wiodły przez bardzo dzikie, ale zarazem piękne miejsca. To była droga, która wymagała skupienia, aby po prostu się nie potknąć oraz, aby się nie zgubić. Dziś oznaczenia były dobre, ale nie takie szczegółowe jak dzień wcześniej. Dziś opuściliśmy gościnne siostry benedyktynki, a swoją drogę zakończyliśmy w Sutri, które kiedyś było samodzielną diecezją, a dziś połączona została z inną, dlatego też Eucharystię będziemy sprawować w miejscowej konkatedrze. Co do samej Sutri opisuje ją Francesco Petrarca, włoski pisarz i filozof żyjący w XIV wieku. Piszę on tak: Ze wszystkich stron kraj otaczają wzgórza, niezliczone, ani zbyt wysokie, ani zbyt trudne, ani o trudnej wspinaczce, ani nie przeszkadzające w roztaczaniu widoku, między którymi po wypukłych bokach otwierają się cieniste i chłodne jaskinie, a las wznosi się liściasto, aby osłonić ciepło słońca ze wszystkich stron, gdzie kopiec niższy od innych w otwartej dolinie rozwija się, przygotowując kwieciste mieszkanie dla pszczół. Tu szmer najsłodszych wód w płytkich wodach, tu jelenie, tamy i całe dzikie stado lasów błąkające się po otwartych wzgórzach, i nieskończony wachlarz ptaków, które opływają fale lub skaczą po gałęziach.

I przez wieki niewiele się zmieniło, o czym pisałem chwilę wcześniej. Można też popatrzeć na Sutri historycznie, a dokładniej na rok 1046, gdzie właśnie w tym miejscu cesarz Henryk III położył kres schizmie, a finalnie papieżem został Klemens II. Miasto samo w sobie posiada także rzymski amfiteatr, który datuje się na II/I wiek przed narodzeniem Chrystusa, a także kościół w skale, który wcześniej służył wierzeniom pogański, ale w wyniku chrystianizacji od IV wieku nosi nazwę Matki Bożej z Partum.

Dużo historii, ale ona jest nieunikniona w naszym życiu codziennym. Zresztą, gdy pokonuje się różne odcinki drogi, niezależnie od miejsca, zawsze można sobie uświadomić, że tymi samymi drogami, którymi my chodzimy przez wieki przechadzali się nasi pradziadkowie. To pokazuje, jak wielka odpowiedzialność na nas ciąży, aby to dziedzictwo nam pozostawione zachować. Z kolei uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest idealną okazją, aby przypomnieć sobie moment przyjęcia przez nas Sakramentu Bierzmowania. To zawsze jest odpowiednia chwila, aby prosić Ducha Świętego o Jego światło w naszym działaniu, podejmowanych zadaniach, czy to przeżywania codzienności. Moment Zesłania Ducha Świętego dla obecnych w Wieczerniku Apostołów, Maryi i pozostały tam zgromadzonych był przełomowy. Z Dziejów Apostolskich wiemy, jak Duch Święty udoskonalił tych ludzi, jak przemienił ich strach w odwagę, jak z przestraszonych stali się mężnymi wyznawcami wiary. Dla nich najważniejsze było głoszenie słowa Bożego i zbawienie dusz. Piękne cele, które powinny przyświecać nie tylko naszemu pielgrzymowaniu, ale także naszemu życiu. Warto tutaj przypomnieć sobie ważne słowa Pana Jezusa: “Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Tyle mamy jeszcze do zrobienia dla Królestwa Niebieskiego. My nie ustajemy w drodze i chcemy stawać się pielgrzymami nadziei i mam taką nadzieję, że w tym duchu Jezus nas formuje na trasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-06-08 18:28

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Przerażające dane. W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 aborcji

2025-07-09 13:37

Adobe Stock

W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 legalnych aborcji – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia przekazanych PAP. Najwięcej aborcji wykonano u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia.

Więcej ...

Rzym: w Bazylice św. Pawła za Murami powstaje wizerunek Leona XIV

2025-07-10 17:45
Papież Leon XIV w bazylice św. Pawła za Murami

@Vatican Media

Papież Leon XIV w bazylice św. Pawła za Murami

Rozpoczęły się prace przy mozaice, która będzie przedstawiać Ojca Świętego Leona XIV w Bazylice św. Pawła za Murami. Wkrótce wizerunek 267. papieża zostanie umieszczony na ścianie bazyliki. To tradycja sięgająca XIX wieku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski