Reklama

Wiadomości

Węgierski rząd zakazuje wywieszania flag ruchu LGBT na budynkach publicznych

Adobe Stock

Rząd Węgier przyjął rozporządzenie, na mocy którego zakazane będzie wywieszanie flag ruchu LGBT na rządowych budynkach państwowych, w tym szkołach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W marcu tego roku deputowany do parlamentu i wiceprezes prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazánk Mozgalom) Novák Előd złożył w węgierskim Zgromadzeniu Narodowym projekt ustawy, mającej na celu zakazanie wywieszania flag ruchu LGBT na budynkach publicznych. Swoje działania konserwatywny polityk motywował twierdzeniem, iż prezentowanie takich flag w widocznych miejscach na budynkach państwowych może „wywołać oburzenie lokalnej społeczności” oraz „obraża i degraduję flagę Węgier”. Węgierski poseł zwrócił na siebie uwagę mediów publicznych w sierpniu 2020 roku, gdy usunął tęczową flagę z ratusza w Budapeszcie. Partia Mi Hazánk Mozgalom wielokrotnie podkreślała potrzebę przyjęcia legislacji zakazującej prezentowania tego typu symboliki na budynkach publicznych.

Podobne propozycje oraz rozwiązania pojawiały się później w wypowiedziach innych polityków konserwatywnej partii rządzącej Fidesz, jak i wspomnianego, opozycyjnego ugrupowania Mi Hazánk Mozgalom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ostatecznie 5 czerwca Rada Ministrów Węgier przyjęła Rozporządzenie nr 1194/2025 w sprawie środków dotyczących budynków użyteczności publiczne [(A Kormány 1194/2025. (VI. 5.) Korm. határozataközépületeket érintő intézkedésekről) – s. 52], mające na celu zapewnienie ochrony i prawidłowej opieki niezbędnej dla prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego i moralnego dzieci oraz powstrzymanie propagandy lobby LGBT skierowanej do dzieci.

Na mocy przepisów rozporządzenia, symbole odnoszące się do różnych „orientacji seksualnych”, „tożsamości płciowej”, ruchów politycznych je reprezentujących lub mających na celu ich popularyzację, nie mogą być umieszczane na budynkach określonej kategorii (art. 1). Rozporządzenie wymienia tu m.in. gmachy służące organom budżetowym, które podlegają kierownictwu lub nadzorowi rządu oraz budynki służące spółkom gospodarczym, nad którymi państwo sprawuje bezpośrednią lub pośrednią większościową kontrolę zgodnie (art. 1 lit. a i lit. c).

W praktyce oznacza to, że symbole związane z ruchem LGBT nie będą wywieszane nad budynkami, które są siedzibą instytucji rządowych, takich jak Narodowy Bank Węgier czy szkoły. Rozporządzenie nie ma zastosowania wobec gmachów publicznych, które nie podlegają rządowi (np. budynków należących do instytucji samorządowych).

– Rozporządzenie potwierdza przede wszystkim, że rząd jest w pełni zaangażowany w powstrzymanie propagandy LGBTQ skierowanej do dzieci, czy to w przedszkolach, szkołach, mediach, czy też w miejscach publicznych – podkreślili przedstawiciele Kancelarii Premiera. Ponadto przypomnieli, iż „w ostatnich latach podjęto szereg środków mających na celu ochronę dzieci. W 2010 roku parlament uchwalił ustawę o ochronie dzieci, która zakazuje propagandy seksualnej skierowanej do dzieci poniżej 18 roku życia, promowania i przedstawiania homoseksualizmu lub zmiany płci w mediach, edukacji i reklamie”.

Jednocześnie przedstawiciele rządu Węgier przyznali, że komentowana decyzja ma wymiar przede wszystkim symboliczny, jako że wywieszanie tego typu flag na gmachach publicznych nie jest powszechne. Dlatego też przyznali oni, że rozporządzenie potwierdza „pełne zaangażowanie rządu w ograniczanie propagandy LGBTQ skierowanej do dzieci”.

Podziel się cytatem

– Przyjęte wczoraj rozporządzenie wpisuje się w konserwatywną, suwerennościową i prorodzinną politykę węgierskiego rządu premiera Victora Orbana. Za przykład można podać m.in. ustanowienie w grudniu 2023 roku Urzędy Ochrony Suwerenności, mającego na celu ochronę niezależności tego kraju przed wpływem i ingerencją polityczną szeroko rozumianych podmiotów zewnętrznych czy uchwałę Zgromadzenia Narodowego z 2020 roku, w której wskazane gremium sprzeciwiło się ratyfikacji przez Węgry ideologicznej Konwencji stambulskiej. Odnosząc się do samego rozporządzenia, nie sposób ocenić go w inny sposób niż zdecydowanie pozytywnie. Przestrzeń publiczna powinna być bowiem, co do zasady, zarezerwowana tylko i wyłącznie dla oficjalnej symboliki państwowej, takich jak flagi i symbole państwa oraz symbole jego jednostek podziału administracyjnego – komentuje Patryk Ignaszczak z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Podziel się:

Oceń:

+12 -1
2025-06-06 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Budapeszt: biskupi węgierscy zapraszają na spotkanie z papieżem także wiernych z sąsiednich krajów

Aodbe Stock

Serdecznie zapraszamy i oczekujemy wszystkich, zarówno z naszego kraju, jak i z krajów sąsiednich – napisali biskupi węgierscy wyrażając radość za zapowiedzianej dzisiaj pielgrzymki Ojca Świętego do ich ojczyzny.

Więcej ...

Kapsuła Dragon z Polakiem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Pacyfiku

2025-07-15 11:36

Screen Ekranu

Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.

Więcej ...

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu przestępstw seksualnych księdza

2025-07-15 13:11

Red.

Ubolewanie i przeprosiny wobec wszystkich osób skrzywdzonych przez ks. Sławomira A. wyraził dziś rzecznik diecezji siedleckiej. Odnosząc się do informacji o aresztowaniu Sławomira A. i stawianych mu zarzutów popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w okresie jego pracy duszpasterskiej w Diecezji Siedleckiej, rzecznik przypomniał, że 6 lat temu Sławomir A. został wydalony ze stanu kapłańskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...