Reklama

Kościół

Franciszkanin o świeckich: wierni przy organizacji akcji troszczą się właściwie o wszystko

Ojciec Piotr Reizner, Francikanin

Łukasz Brodzik

Ojciec Piotr Reizner, Francikanin

Czy świeccy mogą być dużym wsparciem dla duszpasterzy? A może w niektórych przestrzeniach całkowicie ich wyręczać? Franciszkanin, ojciec Piotr Reizner opowiada, jak wierni wspierają zakonników w ewangelizacji nawet 24 godziny na dobę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie od dziś wiadomo, że zachód Polski jest terenem wręcz misyjnym. To tam proporcjonalnie najmniej ochrzczonych praktykuje, mało jest także powołań. Z drugiej strony wielu świeckich angażuje się we wspieranie swoich kapłanów w działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej.

Reklama

Jednym z tego typu wydarzeń, które ma już 5-letnią tradycję jest akcja Biblia 24/7 organizowana w Zielonej Górze. Mieszkańcy miasta i okolic przez 7 dni, 24 godziny na dobę odczytują całą treść Pisma Świętego. Wydarzenie organizowane jest w kaplicy przy nowo budowanym kościele św. Franciszka z Asyżu i transmitowane w internecie. Jak mówi ojciec Piotr Reizner, ekonom klasztoru i parafii franciszkanów, budowa kościoła to nie wszystko; o wiele większym wyzwaniem jest stworzenie wspólnoty:

Kościół Franciszkanów w Zielonej Górze buduje się od wielu lat i ta budowa jest bardzo trudna i kosztowna. Ale od pewnego czasu uświadamiamy sobie, że nie wystarczy kościół, który jest budynkiem, bo wiemy, że wcześniej, czy później my go po prostu skończymy. Trudniejsze jest chyba budowania Kościoła, który jest wspólnotą. Trudniejsze jest zapełnienie tego okazałego budynku wiernymi, zwłaszcza dzisiaj w XXI wieku w Zielonej Górze. Dlatego wraz z budową kościoła widzialnego, staramy się jako Franciszkanie budować Kościół, który jest niewidzialny, także przez wspólnoty, jakie tworzymy przy naszym klasztorze. Jedną z tych wspólnot bardzo prężnie działającą jest Fraternia Franciszkańska "Effatha" i to właśnie ta wspólnota zajmuje się akcją Biblia 24/7.

Podziel się cytatem

Jak się okazuje, silne wspólnoty świeckich w parafii - co potwierdza ojciec Piotr - mogą nawet wyręczyć kapłanów przy organizacji akcji ewangelizacyjnych:

Co do samej technicznej struktury tego wydarzenia, to jako Franciszkanie - przyznam się - niewiele nas to kosztuje, ponieważ wierni świeccy, z których jesteśmy bardzo dumni, troszczą się właściwie o wszystko. W naszej gestii jest tylko otwarcie kaplicy, czyli naszej tymczasowej świątyni i troska o to, żeby tam było bezpiecznie.

Podziel się cytatem

Jak dodaje, aktywność świeckich nie ogranicza się tylko do jednej akcji:

To wszystko trochę samo się dzieje, ale jest to także odpowiedź na spadek powołań. To zaangażowanie świeckich jest związane ewangelizacją, którą my jako zakon pragniemy nieść

Podziel się cytatem

- podkreśla O. Reizner. Wspomina także o potrzebie świadectwa nie tylko duchownych:

Do tego dochodzi jeszcze jeden aspekt. Dziś świadek świecki jest bardziej autentyczny. Wszyscy wiedzą, że ludzie w habitach i sutannach po prostu głoszą ewangelię. To jest naturalne. Natomiast jeśli świecka osoba zaczyna czytać Słowo Boże, a potem żyć nim i je głosić już nie słowami, ale czynem, to staje się rzeczywistym świadkiem Zmartwychwstałego i po prostu apostołem. Nie w habicie, a w garniturze, sukience, czy koszuli

Podziel się cytatem

- zauważa o. Piotr Reizner.

Całego wywiadu można posłuchać poniżej:

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2025-06-06 12:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Noworoczne spotkanie papieża z dyplomatami

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Ostatnia ze zmian dotyczących lekcji religii wchodzi do szkół. Chrześcijanie protestują

2025-08-26 07:45

Adobe Stock

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 września w szkołach będzie tylko jedna godzina religii lub etyki tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach. To ostatnia z zapowiadanych przez resort edukacji zmian, wprowadzonych bez wymaganej ustawą akceptacji Kościołów, dotyczących religii, która - podobnie jak poprzednie - została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej ...

13. Pielgrzymka Mężczyzn z rodzinami do Międzyrzecza

2025-08-26 18:05
Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

13 września odbędzie się w Międzyrzeczu Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn z rodzinami. Wydarzenie wiąże się z jubileuszem 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego oraz 80. rocznicą powrotu Polski nad Odrę i Nysę Łużycką.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tak hucznie świętowali zaślubiny, że aż zniszczyli...

W wolnej chwili

Tak hucznie świętowali zaślubiny, że aż zniszczyli...

Nowenna ku czci św. Moniki

Wiara

Nowenna ku czci św. Moniki

Pozwólmy, by Maryja stała się naszą przewodniczką w...

Wiara

Pozwólmy, by Maryja stała się naszą przewodniczką w...

Kalisz: zmarł ks. prał. Andrzej Gaweł, wieloletni...

Kościół

Kalisz: zmarł ks. prał. Andrzej Gaweł, wieloletni...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Odnaleziona Siostra Dorota apeluje: Uważajcie na oszustów

Kościół

Odnaleziona Siostra Dorota apeluje: Uważajcie na oszustów

Siostra Dorota odnaleziona!

Kościół

Siostra Dorota odnaleziona!

Zaginęła siostra zakonna. Zgromadzenie i policja prosi o...

Kościół

Zaginęła siostra zakonna. Zgromadzenie i policja prosi o...

Nowenna do św. Augustyna

Wiara

Nowenna do św. Augustyna