Reklama

Kościół

Abp Gallagher na Kubie: pokój, sprawiedliwość i prawda filarami misji Kościoła

Vatican Media

Pokój, sprawiedliwość, prawda. Ta ostatnia, wartość niezbędna do budowania pokojowych relacji, konstruktywnego i pełnego szacunku dialogu z otaczającym światem, jest jednym z trzech filarów wskazanych przez papieża Leona XIV, na których opiera się misyjne działanie Kościoła i watykańskiej dyplomacji. Arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi, przypomniał o tym podczas Mszy św. odprawionej 4 czerwca w archikatedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hawanie. Watykański hierarcha przebywa w stolicy Kuby do 6 czerwca z okazji 90. rocznicy dwustronnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a tym krajem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Gallagher przypomniał „bliskość”, jaką Kościół okazał narodowi kubańskiemu poprzez pracę nuncjuszy apostolskich i podróże św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i, dziesięć lat temu, papieża Franciszka: „znaczącą wizytę na tej wspaniałej wyspie, złożoną zgodnie z zasadami jedności i komunii między chrześcijanami oraz braterstwa między narodami”.

Pozdrowienie papieża Leona XIV

Arcybiskup powtórzył słowa Franciszka, który przedstawił się jako „syn i pielgrzym”, a mówiąc o swojej przyszłej wizycie w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w El Cobre, jednym z najważniejszych miejsc kultu w całym kraju, wezwał Kubę do „dróg sprawiedliwości, pokoju, wolności i pojednania”. Apel ten został ponowiony podczas Mszy św., wraz z wezwaniem wstawiennictwa błogosławionych Olallo Valdésa i José Lópeza Piteiry oraz sługi Bożego Félixa Vareli, „wielkiego promotora miłości między Kubańczykami i między wszystkimi ludźmi, aby nasze więzi pokoju, solidarności i wzajemnego szacunku mogły się rozwijać”. Uroczystość była również okazją do „dziękczynienia Bogu za wybór nowego Następcy Piotra, papieża Leona XIV”. Abp Gallagher przekazał serdeczne pozdrowienia wszystkim Kubańczykom: „Macie mały kącik w sercu Ojca Świętego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komunia i opieka

Reklama

Jego wybór, powiedział arcybiskup, „świadczy o tym, że Boża miłość nigdy nie opuszcza swojego ludu”. „Jest oczywiste, że to sam Bóg troszczy się o swój lud - powiedział abp Gallagher - dając nam Ojca Świętego, który utwierdza nas w wierze zmartwychwstałego Pana i umacnia nas w komunii”.

„Misja i myśl” papieża

Abp Gallagher ostrzegł przed niebezpieczeństwami, które mogą osłabić wspólnotę: ryzykiem wypaczenia Ewangelii i daniem się ponieść różnym doktrynom. Stąd tak ważna jest jedność „z biskupami i papieżem”, w przekonaniu, że Bóg, poprzez swojego Ducha, „nadal zsyła swoją łaskę i prawdę na wspólnoty, które ustanowił, aby były jednym, jak Ojciec i Syn są jednym”. Wyraźne wezwanie do unikania podziałów płynie również z dewizy biskupiej Leona XIV: „In illo uno unum” (W Nim stanowimy jedno), zaczerpniętej z komentarza św. Augustyna do Psalmu 127. - Jest to potężne wezwanie do jedności i komunii, które definiuje misję i myśl Ojca Świętego - mówił abp Gallagher.

„Morza” przemierzane przez Kościół

Ewangelia czytana podczas liturgii wzmocniła to przesłanie. „Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy modli się za swoich uczniów i prosi Ojca, aby byli jedno, tak jak On i Ojciec są jednym”. „Bóg jest wspólnotą”, powiedział abp Gallagher, ale wierność Ewangelii nie jest łatwa. „To jest rzeczywistość. Kościół jest kruchym okrętem”, ale prowadzony przez Ducha Świętego i posługę papieża, „przepłynął przez wzburzone morza historii: niezgodę, rany spowodowane nienawiścią, strach przed odmiennością, cierpienie migrantów, społeczeństwo, które nadużywa ziemi i spycha najbiedniejszych na margines. Na tych wodach Kubańczycy często z ufnością wznosili maryjną pieśń «Caridad del Cobre»”

Kościół, towarzysz „radości i smutków”

Misja nie polega zatem na zaprzestaniu „zarzucania sieci, aby zanurzyć nadzieję Ewangelii w wodach świata; żeglowania po morzu życia, aby wszyscy mogli znaleźć się w objęciach Boga”. Wszystko to jest możliwe tylko wtedy, gdy odłożymy na bok „osobiste zabezpieczenia i interesy” i pojmiemy egzystencję jako „służbę, otwartość na innych w Prawdzie, dla której poświęcił nas Chrystus”. W oparciu o prawdę rozpoznajemy w drugim człowieku dziecko Boże i członka naszej rodziny”. Autentyczność, powtórzył abp Gallagher, „umożliwia pokojowe relacje, konstruktywny i pełen szacunku dialog między ludźmi i z otaczającym nas światem, bez zniekształcania siły przesłania Ewangelii w świecie, który często sprzeciwia się wartościom Królestwa Bożego”. Z tego powodu na Kubie, tak jak wszędzie, Kościół pozostaje blisko ludzi, dzieli ich „radości i smutki” i „nigdy nie przestaje nieść przesłania nadziei, które papież Franciszek poświęcił w Roku Jubileuszowym, a które wypływa z miłości płynącej z przebitego na krzyżu Serca Jezusa”.

Filar Miłosierdzia

„Nadeszła godzina miłości, mówi nam papież Leon, i zachęca nas, byśmy zadali sobie pytanie”, powiedział abp Gallagher, powtarzając słowa encykliki „Rerum novarum” papieża Leona XIII, która zainspirowała jego imię: „Gdyby miłość Boża panowała na świecie, czyż każda walka nie dobiegłaby wkrótce końca tam, gdzie weszła w życie w społeczeństwie obywatelskim?”. „Miłość rozumiana nie jako zwykła jałmużna, ale jako „najwyższy wyraz miłości Boga, który oddał za nas swoje życie”, wyjaśnił watykański sekretarz ds. relacji z państwami, „staje się wówczas słowem programowym, darem i zobowiązaniem”, zawsze zorientowanym na dobro wspólne i jakość relacji międzyludzkich. „Duch - podsumował arcybiskup - który powinien ożywiać relacje wewnątrz Kościoła, ale także z władzami cywilnymi”. Trzy filary - pokój, sprawiedliwość, prawda - nigdy nie mogą być oddzielone od miłości, „zawsze zakorzenionej w trosce o życie i dobro każdego mężczyzny i każdej kobiety”. I powtórzył obecnym władzom Kuby: „Na tych zasadach i dla wspólnego dobra wszystkich Kubańczyków zawsze możecie liczyć na współpracę Stolicy Apostolskiej”.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-06-05 16:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp García: modlę się o uwolnienie więzionych Kubańczyków

By Kubańczycy nauczyli się nawzajem szanować i by nikt nie uważał, że może panować nad innymi – o to modlił się abp Dionisio García Ibáñez podczas Mszy odprawionej w intencji narodu kubańskiego w sanktuarium Matki Boskiej Miłosierdzia z El Cobre.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Nawrocki apeluje do Zełenskiego o pełnoskalowe ekshumacje na Wołyniu

2025-07-12 07:17

PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...