Reklama

Historia

Pomorskie/ Muzeum Zamkowe w Malborku odzyskało biografię "Żywot Stanisława I" z XVIII wieku

2025-05-22 19:09
Starodruk Georga Seylera

PAP/Marcin Gadomski

Starodruk Georga Seylera "Leben, Stanislas I. Königs von Polen" z roku 1737, przekazany do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku.

Muzeum Zamkowe w Malborku we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskało XVIII-wieczny starodruku "Żywot Stanisława I" pochodzącego z przedwojennych zbiorów zamku malborskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość przekazania odzyskanego XVIII-wiecznego starodruku odbyła się w czwartek w Malborku.

Jak poinformowała kierowniczka działu marketingu Muzeum Zamkowego w Malborku Iwona Orszulak, biografia Stanisława Leszczyńskiego (1677–1766), króla Polski w latach 1704–1709 i 1733–1736, autorstwa Jerzego Daniela Seylera (1686–1745) została napisana jeszcze za życia króla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Dzieło składa się z trzech części. Zawiera wiele wątków z życia króla – przekazuje informacje o jego pochodzeniu, wykształceniu, podróżach, a także sytuacji politycznej w Rzeczypospolitej po śmierci króla Jana III Sobieskiego, okresie panowania Augusta II Mocnego oraz okoliczności koronacji Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski w 1704 roku. Doprowadzając opowieść do roku 1736" - dodała Orszulak.

Stanisław Leszczyński był najdłużej żyjącym królem Polski, dwukrotnie detronizowanym. Zmarł 23 lutego 1766 roku.

Autor Jerzy Daniel Seyler od 1720 roku był związany z Gimnazjum Akademickim w Elblągu. Swoje dzieło oparł na "Epistolae historico-familiares" (t. 1-3, Braniewo 1709–1711) Andrzeja Chryzostoma Załuskiego, który wraz z bratem był głównym inicjatorem powstania pracy.

Książkę opublikowano anonimowo po raz pierwszy w Szwecji w 1737 roku w języku niemieckim. W latach kolejnych doczekała się wielu wznowień, również w języku polskim i francuskim. Pierwsze wydanie jest jednak najobszerniejsze.

Reklama

Starodruk zawiera także życiorys Augustyna Michała Stefana Radziejowskiego (1645–1705), biskupa warmińskiego, podkanclerza koronnego, kardynała od 1686 roku, arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski od 1687 roku.

Druk zilustrowano miedziorytniczymi portretami Stanisława Leszczyńskiego, jego małżonki Katarzyny Opalińskiej, młodszej córki Marii, królowej Francji, prymasa Michała Radziejowskiego, prymasa Teodora Potockiego oraz rycinami z wizerunkami medali związanych z ówczesnymi wydarzeniami i bezpośrednio z królem Stanisławem.

Odzyskany egzemplarz przed wojną był w zbiorach biblioteki zamku malborskiego - o czym świadczą zachowane pieczęcie.

Biblioteka ogólna gromadzona była początkowo w Muzeum Prowincji w Gdańsku, z czasem jednak część zakupionych dzieł przeniesiono do Malborka. Tak też trafił do zamku odzyskany egzemplarz. Dzieło do 1945 roku pozostawało w Malborku, jego dalsze losy pozostają nieznane. W kwietniu 2023 roku książka została wystawiona na aukcji antykwarycznej w Sztokholmie. Po blisko dwóch latach starań Muzeum Zamkowego w Malborku i Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wróciła do muzeum.

W zbiorach Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku znajduje się bliźniacze wydanie tego dzieła, z roku 1741, również z przedwojenną zamkową proweniencją. Jednak pozbawione jest niektórych miedziorytniczych wizerunków, w tym samego króla Stanisława Leszczyńskiego.

Oba egzemplarze zostały zaprezentowane szerszej publiczności podczas uroczystości przekazania obiektu do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku. (PAP)

kszy/ miś/ lm/

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najmniejsi Sybiracy

Artur Stelmasiak

W szkole katolickiej im. ks. Piotra Skargi na Woli powstanie muzeum Dzieci Syberii, by ich niesamowite historie zostały zachowane dla następnych pokoleń. Uczniowie mają już za sobą wyjątkową lekcję żywej historii.

Więcej ...

Konstytucja według potrzeb

2025-05-23 19:18
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Przez osiem lat będąc w opozycji, Donald Tusk i jego polityczna drużyna z uporem godnym lepszej sprawy przypominali o Konstytucji RP przy każdej możliwej okazji. Stała się ona dla nich tarczą, mieczem, a czasem wręcz natchnieniem – cytowali ją z mównic, bronili na marszach, pisali o niej tweety i drukowali na banerach. Tymczasem, gdy tylko przejęli stery państwa, konstytucyjna gorliwość ulotniła się szybciej niż kampanijne obietnice. I nie chodzi tu już o pojedynczy incydent. To już seria.

Więcej ...

Poznań: Dziś beatyfikacja ks. Stanisława Streicha

2025-05-24 08:26
Ksiądz Stanisław Streich

archpoznan.pl

Ksiądz Stanisław Streich

W Poznaniu odbędą się dziś uroczystości beatyfikacyjne ks. Stanisława Streicha. Kapłan został zastrzelony przez komunistę podczas sprawowania niedzielnej liturgii 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w podpoznańskim Luboniu. Mszy św. , która rozpocznie się na placu katedralnym w Poznaniu o godz. 11.00, przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro - legat papieża Leona XIV, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Leon XIV

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...