Reklama

Wiadomości

Debata: Ostatnia konfrontacja kandydatów przed pierwszą turą wyborów

PAP

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się debata prezydencka TVP, której współorganizatorami są TVN i Polsat, ostatnia przed I turą wyborów. Mają w niej wziąć udział wszyscy kandydaci. Przed debatą pojawiły się kontrowersje dotyczące składu prowadzących i losowania kolejności odpowiedzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udział w poniedziałkowej debacie potwierdziło 13 kandydatów na prezydenta, czyli wszyscy zarejestrowani przez PKW pretendenci do tego urzędu. Debatę poprowadzą: Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN24) oraz Piotr Witwicki (Polsat News).

Jest to ostatnia debata przed pierwszą turą wyborów. Jest to zarazem debata, którą zgodnie z Kodeksem wyborczym Telewizja Polska ma obowiązek przeprowadzić pomiędzy kandydatami na prezydenta. Będzie transmitowana m.in. w TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News i Interii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed budynkiem TVP, gdzie o 20.00 rozpocznie się debata, zgromadzili się zwolennicy poszczególnych kandydatów.

Jak podał na swojej stronie TVN24, pierwszą część debaty podzielono na dwa bloki: politykę krajową i zagraniczną. Każdy z trzech dziennikarzy zada w tych blokach po jednym pytaniu identycznej treści wszystkim kandydatom. Czas na odpowiedź to 60 sekund.

W każdym bloku tematycznym, po odpowiedzi na pytania dziennikarzy, kandydaci będą mogli zadać jedno pytanie jednemu kontrkandydatowi. Czas na pytanie to 20 sekund, na odpowiedź - 60 sekund i kolejne 20 sekund na ripostę.

Po dwóch blokach tematycznych przewidziano rundę pytań wzajemnych. Każdy z kandydatów będzie mógł zadać po dwa pytania, każde innemu rywalowi. Zaplanowano też czas na swobodną wypowiedź kandydatów (po 90 sekund). Uczestnicy nie będą mogli korzystać z telefonów ani innych gadżetów.

Reklama

Debatę poprzedził sprzeciw ośmiu sztabów wyborczych wobec jej współprowadzenia przez dziennikarkę TVP Dorotę Wysocką-Schnepf, m.in. sztabów PiS i Konfederacji. Wicerzecznik PiS Mateusz Kurzejewski stwierdził w poniedziałek, że debatę będzie prowadziła "twarz najgorszej propagandy TVP w likwidacji". Jego zdaniem debata będzie "hucpą polityczną, kabaretem i działaniami, które mają pomóc Rafałowi Trzaskowskiemu".

Według Wojciecha Machulskiego, rzecznika kampanii Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Wysocka-Schnepf nie jest dziennikarzem obiektywnym i tworzyła wiele materiałów, które w bezpośredni sposób uderzały w niektórych kandydatów na prezydenta. W ocenie Machulskiego TVP oszukała sztaby przy organizacji debaty, ignorując ich zastrzeżenia.

Poseł PiS Andrzej Śliwka skrytykował też losowanie kolejności wystąpień podczas debaty. "Wylosowanie Rafała Trzaskowskiego jako tego, który w pięciu rundach, w trzech ostatnich odpowiada jako ostatni, to trzeba powiedzieć, że szanse na to były mniejsze niż procent" - zauważył Śliwka.

Szefowa sztabu Rafała Trzaskowskiego Wioletta Paprocka we wpisie na platformie X odpowiedziała, że w losowaniu kolejności odpowiedzi na pytania udział wzięli przedstawiciele wszystkich sztabów.

Radomir Wit zamieścił na X zdjęcie protokołu z losowania, na którym są podpisy przedstawicieli wszystkich sztabów. "Losowały komitety na oczach innych komitetów" - napisał.

Reklama

Telewizja Polska w przesłanym PAP stanowisku zaznaczyła, "że losowanie kolejności wypowiedzi kandydatów zostało przeprowadzone przez przedstawicieli sztabów kandydatów na urząd prezydenta RP i odbyło się zgodnie z poszanowaniem wszelkich reguł uczciwości i przejrzystości". "Podkreślamy, że wszystkie sztaby zaakceptowały wylosowaną kolejność wypowiedzi kandydatów, a protokół podpisali przedstawiciele wszystkich sztabów – nikt nie zgłosił sprzeciwu" - dodano.

W debacie i w niedzielnych wyborach prezydenckich będą rywalizować: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).(PAP)

kmz/ kk/ js/

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-05-12 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dwie debaty w Końskich z udziałem nie wszystkich kandydatów

PAP/Adam Kumorowicz

Miała być debata jeden na jeden w Końskich, finalnie odbyły się dwie debaty z udziałem kilku, choć nie wszystkich zarejestrowanych kandydatów na prezydenta

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

“Jesteście pielgrzymami nadziei, która nie zawodzi!” – Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

2025-07-25 20:24

Kalwaria.eu

Ponad tysiąc pątników 44. Góralskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę uczestniczyło we Mszy św. w kalwaryjskiej bazylice. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia