To właśnie ta noc – jak przypomniał biskup – jest sercem całego roku liturgicznego. W centrum znalazła się uroczysta liturgia światła, rozbudowana liturgia słowa oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Eucharystia, która po raz kolejny uobecniła zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i grzechem.
W homilii bp Bałabuch nawiązał do rozpoczętej przed rokiem dziewięcioletniej Wielkiej Nowenny przed Jubileuszem dwutysiąclecia Odkupienia w 2033 roku. – Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny – mówił, cytując słowa Przewodniczącego KEP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zatrzymując się nad czytaniami liturgii słowa, wskazał na wspaniałą panoramę dziejów zbawienia. – Dzieło stworzenia, grzech pierwszych rodziców, wyprowadzenie Izraela z niewoli egipskiej, zapowiedzi proroków oraz śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa – wszystko to prowadzi nas do zrozumienia Bożego planu miłości wobec człowieka – zauważył pasterz.
Reklama
Najwięcej miejsca bp Bałabuch poświęcił znaczeniu nadziei, która wyrasta ze Zmartwychwstania. – Nadzieja jest tą cnotą, która podtrzymuje nasze oczekiwanie na przyjście Zbawiciela na końcu czasów i wyraża nasze pragnienie osiągnięcia życia wiecznego. To szczęście możemy osiągnąć pokładając ufność w obietnicach Chrystusa – podkreślił.
Kaznodzieja apelował również do wiernych o odważne świadectwo w świecie. – Jako ludzie ochrzczeni jesteśmy w szczególny sposób wpisani w toczącą się historię zbawienia. Bóg wzywa nas, żebyśmy sprzeciwiali się wszelkiemu złu, żyli w Bożej prawdzie, sprawiedliwości i miłości – apelował biskup. – Świat zobaczy w nas Chrystusa, gdy bez lęku będziemy dzielić się wiarą i jej zasadami żyli.
Na zakończenie homilii wezwał: – My też śmiało głośmy wszystkim prawdę o Chrystusowym zmartwychwstaniu i pełnym miłości zwycięstwie nad złem. Jesteśmy potrzebni w tym świecie, by głosić Chrystusa zmartwychwstałego, odważnie żyć wiarą katolicką i apostolską i stawać się solą tej ziemi i światłem tego świata.
Uroczysta Wigilia Paschalna zakończyła się procesją rezurekcyjną, podczas której radość Zmartwychwstania rozbrzmiewała donośnym śpiewem „Wesoły nam dzień dziś nastał”. Wierni, zgromadzeni tłumnie w świątyni, z sercami pełnymi wdzięczności i nadziei weszli w poranek nowego życia.