Reklama

Niedziela Wrocławska

Realne owoce jałmużny

2025-04-16 12:45
Akcję jałmużny wielkopostnej podsumowano w sekretariacie synodu.

Magdalena Lewandowska

Akcję jałmużny wielkopostnej podsumowano w sekretariacie synodu.

W ostatni dzień Wielkiego Postu podsumowano jałmużnę wielkopostną w archidiecezji wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– W Ewangelii Środy Popielcowej słyszeliśmy wezwanie do postu, modlitwy i jałmużny. W tym roku pierwszy raz w naszej archidiecezji podczas Wielkie Postu wyakcentowaliśmy wątek jałmużny w sensie instytucjonalnym, ponieważ rada kapłańska podjęła uchwałę, aby taca zebrana we wszystkich parafiach archidiecezji w Środę Popielcową została w całości przekazana dla naszej Caritas – tłumaczy ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu i wikariusz biskupi. – Druga część jałmużny wielkopostnej odbędzie się jutro podczas Mszy Krzyżma, kiedy obecni w katedrze księża z całej archidiecezji złożą na tacę swoją jałmużnę, która zostanie dołączona do tej ogólnodiecezjalnej – dodaje ks. Froniewski.

Reklama

– Dziękuję wszystkim wiernym naszej archidiecezji, którzy otwartymi sercami i dłoń odpowiedzieli na zaproszenie do ogólodiecezjalnej jałmużny wielkopostnej. Ta jałmużna pozwala nam poszerzyć naszą działalność – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Przypomniał, że Caritas utrzymuje się z wpłat i datków wiernych. – Już na dzień dzisiejszy dzięki tej jałmużnie nasi wierni ufundowali ponad 500 paczek żywnościowych dla bezdomnych i ubogich, które ksiądz arcybiskup pobłogosławi w Wielką Sobotę i które zostaną im w Wielką Sobotę przekazane. Wspieramy jadłodajnie we Wrocławiu i Oławie. Zakupiliśmy ponad 70 par butów i 500 kompletów bielizny dla naszych podopiecznych Łaźni Caritas. Dzięki temu bezdomni mogą w godnych warunkach korzystać z pryszniców, a później otrzymać tak potrzebne czyste ubrania. To pozwala im także wrócić do relacji społecznych, daje szansę na nowy początek – wymienia ks. Amrogowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzięki wielkopostnej jałmużnie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej będzie mogła także przyspieszyć działania długofalowe. – Już od dawna planujemy powiększenie Domu Pomocy Społecznej w Dobroszycach dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zdajemy sobie sprawę, że na miejsce do takiego domu trzeba czekać ponad dwa lata, codziennie dzwonią do nas telefony z pytaniem o wolne miejsca. Odpowiadając na tę potrzebę społeczną pragniemy zwiększyć ilość miejsc w Dobroszycach po ponad 40 %. Dzięki tym środkom, które udało się w Wielkim Poście zebrać, będziemy mogli odremontować część skrzydła w Dobroszycach. To są realne owoce jałmużny, które przekuwamy na doświadczenie miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących – tłumaczy dyrektor wrocławskiej Caritas.

167 parafii, 388 tysięcy zł – ponad 55 % parafii z archidiecezji już jałmużnę dla Caritas wpłaciło.

Wielki Post przygotowywał nas na przyjęcie Bożego Miłosierdzia, ale też na przyjęcie przebaczenia grzechów. Papież Benedykt XVI podkreślał, że jałmużna jest właśnie tym, co pozwala nam przyjąć to przebaczenie grzechów, bo wiele osób nie czuje się godnymi i nie potrafi przyjąć Bożego przebaczenia – zaznacza Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i jałmużnik biskupi. Przypomina też, że istnieje możliwość wpłaty jałmużny bezpośrednio na konto jałmużnika prowadzone przez archidiecezję wrocławską. – Jałmużnik biskupi, ustanowiony przez księdza arcybiskupa w pierwsza niedzielę Wielkiego Postu, też działa. To są konkretne osoby, bardzo ciche, w trudnych sytuacjach, które potrzebują szybkiego wsparcia. Podsyłają je księża biskupi, różne instytucje, Parafialne Zespoły Caritas czy nawet kurator sądowy – podkreśla Paweł Trawka. Tłumaczy, że jałmużnik to drożny kanał pomocy Kościoła unikający formalności, docierający z szybką pomocą tam, gdzie pomoc systemowa nie dociera – Może warto na koniec Wielkiego Postu usiąść i policzyć, ile zaoszczędziliśmy na przysłowiowych słodyczach lub innych rzeczach, których w tym czasie sobie odmawialiśmy? Jeżeli coś wypościliśmy, to musimy mieć tę świadomość, że to nie należy do nas, ale do ubogich. To dobro trzeba przekazać dalej, żeby Wielki Post rzeczywiście był owocny – zachęca jałmużnik biskupi.

Ofiary na dzieła podejmowane przez jałmużnika można składać na numer rachunku: 66 1600 1156 1848 4594 2000 0011. Więcej informacji na stronie https://www.archidiecezja.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4534&Itemid=323. 

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Groby Pańskie 2025 - Galeria [Aktualizacja: 11:36]

2025-04-19 11:36
Grób Panski - katedra wrocławska

Magdalena Lewandowska

Grób Panski - katedra wrocławska

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Więcej ...

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59. roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Więcej ...

Grób Pański na Jasnej Górze - kilkumetrowy krzyż, kamień z Golgoty i stare wrota

2025-04-19 11:41

Karol Porwich/Niedziela

Ustawiony w centralnym miejscu, tuż przy figurze Chrystusa, kilkumetrowy drewniany krzyż ze stułą, wkomponowany w drewnianą kolumnę kamień z Golgoty oraz mnóstwo zieleni – to główne elementy wystroju Bożego Grobu w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Jego tło stanowią stare wrota.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...