Reklama

Niedziela Sandomierska

Przeżyć maturę po Bożemu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku maturzyści sandomierscy przybywali na Jasną Górę w dwóch turach: 27 i 28 marca. W pierwszej grupie było ponad 1,5 tys. uczniów. Drugiego dnia w klasztornych murach zjawiała się, naszym zdaniem, znacznie większa liczba maturzystów. Towarzyszyli im wychowawcy, dyrektorzy i katecheci. Program każdego dnia wyglądał podobnie. Pielgrzymkę rozpoczynało spotkanie z ciekawym człowiekiem. Młodzież słuchała świadectwa wiary dwóch przedstawicieli wspólnotowego ośrodka „Cenacolo”. Następnie maturzyści uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, która tradycyjnie odprawiana jest na jasnogórskich Wałach. Punktem centralnym każdego dnia była Msza św. Pierwszego dnia przewodniczył jej w Kapicy Cudownego Obrazu bp Edward Frankowski. Wcześniej maturzystów powitał w progach sanktuarium o Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry: – Kiedy stajecie na Jasnej Górze, zechciejcie za przykładem bł. Jana Pawła II, niedługo świętego, zawierzyć swoje życie Bogu i usłyszeć jak bije serce Narodu w sercu Matki – mówił. – Na czas nauki i przygotowania się do egzaminu dojrzałości życzę wam szczególnego światła Ducha Świętego. Bp. E. Frankowski w trakcie homilii przypominał: – Matka Boże zawsze zachęca byśmy wzrastali, dojrzewali nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim duchowo. Wzrastajcie, jako osoby rozumne, wolne i odpowiedzialne, rozwijajcie talenty właściwe wam. Wzrastajcie, jako chrześcijanie, w dążeniu do świętości.

Następnego dnia, 28 marca modlitwom sandomierskich maturzystów w bazylice jasnogórkiej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Pod koniec Mszy św. Ordynariusz Sandomierski powiedział:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Każdy z nas ma swoje słabości i dlatego potrzebujemy Bożego wsparcia i opieki Maryi. Niech Was Matka Boża mocno trzyma za rękę. Niech odpycha od Was wszelkie zasadzki. Popatrzcie na jedną z tych kolumnę. Tkwi w niej kula z czasów szwedzkich. Potężna kula przebiła ściany klasztone. Zatrzymała ją dopiero ściana Kaplicy Cudownego Obrazu. Tak działa Matka Boża. I Maryja nas ochroni, pod warunkiem, że będziemy mieli w sobie wolę, by nas chroniła, jeśli będziemy chętni do tej współpracy.

Reklama

Młodzież sandomierska zawierzyła Matce Bożej swoje matury i trudny czas wyboru dalszej drogi życiowej w pięknym, rozpisanym na głosy Akcie Zawierzenia. Bp. Krzysztof Nitkiewicz, błogosławiąc młodzieży, życzył im powodzenia i zapewnił o modlitwie. Dziękował także kapłanom, nauczycielom, wychowawcom i katechetom za trud włożony w wychowanie młodych ludzi.

Ks. Marian Bolesta, diecezjalny duszpasterz młodzieży komentował: – Czas matur, to taki czas szczególny. Wierzymy w to, że młodzież przeżywa ten egzamin po Bożemu i dlatego tak licznie przyjeżdża na Jasną Górę, by swoje nowe decyzje, nowe wybory zawierzyć Matce Najświętszej.

Agnieszka z Sandomierza, bywa na Jasnej Górze co roku z pieszą pielgrzymką. Teraz przyjechała tu jako maturzystka. – Czy boję się matury? Oczywiście, że tak! Jednak mam nadzieję, że moje ślęczenie nas książkami i wparcie Matki Bożej sprawią, że podołam egzaminom. Podczas modlitwy przed Obrazem ogarnął mnie taki spokój... Teraz wierzę, że dam radę.

Podziel się:

Oceń:

2014-04-03 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński do maturzystów: bądźcie skarbem polskiego narodu

Bp Romuald Kamiński

www.gminagiby.pl

Bp Romuald Kamiński

- Bądźcie skarbem polskiego narodu – życzył młodzieży bp Romuald Kamiński. Ponad 1,5 tys. maturzystów z diecezji warszawsko-praskiej przygotowujących się do egzaminu dojrzałości uczestniczyło dziś w pielgrzymce na Jasną Górę. W sanktuarium uczniowie modlili się o pomyślne zdanie matury i dojrzały wybór drogi życiowej. Konferencję poświęconą rozeznawaniu powołania wygłosił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Michał Dziedzic.

Więcej ...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele