Reklama

Wiadomości

Nikaragua: reżim inwigiluje duchownych

Karol Porwich/Niedziela

Rządząca Nikaraguą dyktatura Daniela Ortegi i jego „współprezydentki” praz żony Rosario Murillo w prześladuje Kościół katolicki i inne wspólnoty chrześcijańskie. Reżim inwigiluje księży katolickich, sprawdza ich telefony komórkowe i żąda cotygodniowych doniesień na temat ich działalności, a także ogranicza ich swobodę przemieszczania się - podaje agencja CNA.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezależna internetowa gazeta Mosaico CSI donosi, że „księża, którzy pozostali w Nikaragui są zobowiązani do wygłaszania homilii wyłącznie poruszających kwestie wiary. Nie mogą wypowiadać się na tematy związane z nauką społeczną Kościoła lub krytykować rzeczywistość społeczną w swej ojczyźnie.

Duchowni „są często odwiedzani przez funkcjonariuszy policji, którzy sprawdzają ich telefony komórkowe, aby skontrolować, czy komunikują się z biskupami i księżmi spoza kraju lub z dziennikarzami”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

222 naruszenia wolności religijnej

Na początku bieżącego miesiąca międzynarodowa organizacja chrześcijańska Christian Solidarity Worldwide (CSW) opublikowała raport opisujący środki stosowane przez dyktaturę wobec przywódców religijnych, w tym wymóg składania cotygodniowych raportów na policję, dzielenia się szczegółami swoich planów i zakaz opuszczania gminy bez zezwolenia władz.

Raport CSW potępił również zakaz procesji religijnych i marszów, a także „jawną i ukrytą inwigilację”. „Głoszenie jedności lub sprawiedliwości, modlenie się za uwięzionych przywódców religijnych lub nawet za ogólną sytuację w kraju, na przykład, może zostać uznane za krytykę rządu i sklasyfikowane jako przestępstwo” - stwierdzono.

Reklama

W dokumencie odnotowano 222 przypadki naruszenia wolności religijnej w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r., a także 46 przypadków arbitralnych zatrzymań przywódców religijnych, w tym także osoby świeckie.

Represje dotykają również pastorów protestanckich. W raporcie CSW zauważono, że protestanci i katolicy „często zgłaszali infiltrację i wykorzystywanie informatorów we wszelkiego rodzaju zgromadzeniach, aby monitorować i donosić o treści kazań, modlitw i innych działań, co wskazuje, że rząd postrzega wspólnoty religijne lub wyznaniowe z rosnącą podejrzliwością oraz aktywnie i systematycznie je inwigiluje”.

Policja zażądała również, aby niektóre tematy - takie jak więźniowie polityczni, Izrael i ogólna sytuacja w Nikaragui - nie były poruszane publicznie, a także aby nie używać niebiesko-białej kombinacji kolorów flagi narodowej.

Mosaico CSI poinformowało w styczniu o sprawie „Angélicy” - fikcyjne imię w celu zapewnienia bezpieczeństwa 13-latce - która została przesłuchana przez policję w drodze do kościoła w północnej Nikaragui. Policjant zobaczył ją na ulicy i zadał jej kilka pytań, na przykład dlaczego „tak często chodzi do kościoła”. Dziewczyna odpowiedziała: „Po prostu idę na Mszę!” i pozwolono jej iść dalej. Nie niepokojono jej ponownie, ale policja stale monitoruje wszystkie rodzaje aktywności w kościołach, zastraszając wszystkich, nawet dzieci - zaznaczono.

W raporcie CSW stwierdzono, że dyktatura Nikaragui musi zostać zobowiązana do przestrzegania praw człowieka poprzez uwolnienie uwięzionych przywódców religijnych i więźniów politycznych oraz przywrócenie obywatelstwa Nikaragui wszystkim osobom, którym zostało ono odebrane arbitralnie.

Wezwano również reżim do przywrócenia osobowości prawnej ponad 5000 „organizacjom społeczeństwa obywatelskiego , które zostały arbitralnie zdelegalizowane” oraz do odmrożenia kont bankowych uniwersytetów, organizacji pozarządowych i grup religijnych w całym kraju.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-18 10:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: od 2018 r. reżim i zwolennicy Ortegi zaatakowali Kościół katolicki ponad 740 razy

Karol Porwich/Niedziela

Od 2018 reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi, jego żony Rosario Murillo i ich zwolennicy zaatakowali Kościół katoliicki i jego członków ponad 740 razy - wynika z szacunków tamtejszej prawniczki i badaczki (przebywającej obecnie w USA) Marthy Patricii Moliny, autorki opracowania "Nicaragua: ¿Una Iglesia perseguida?" (Nikaragua: Kościół prześladowany?). Według niej w ciągu ostatnich pięciu lat władze w Managui wydaliły z tego środkowoamerykańskiego kraju 176 duchownych katolickich, a tylko od 20 grudnia do końca ub.r. aresztowano tam 15 duchownych i 2 seminarzystów. Jednym z nich jest biskup Siuny Isidoro del Carmen Mora Ortega.

Więcej ...

Premier Donald Tusk zaprezentował nowych ministrów

2025-07-23 11:04

PAP/Leszek Szymański

Premier Donald Tusk podkreślił, że w wyniku rekonstrukcji dojdzie do „odchudzenia” rządu i zamiast 26, będzie 21 ministrów konstytucyjnych, członków Rady Ministrów. Zapowiedział, że za tym pójdą także decyzje o „odchudzeniu” składu rządu na poziomie sekretarzy i podsekretarzy stanu.

Więcej ...

Jubileusz Młodzieży: uczestnicy dołączą do 17 mln pielgrzymów, którzy już odwiedzili Rzym w Roku Świętym

2025-07-23 14:09

Vatican News

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano szczegóły zbliżającego się Jubileuszu Młodzieży, najbardziej oczekiwanego wydarzenia trwającego Roku Świętego. Weźmie w nim udział ok. miliona osób ze 146 państw świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Kościół

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

Kościół

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...