Reklama

Jasna Góra

Jasnogórskie Centrum Informacji od 30 lat służy pielgrzymom z Polski i świata

Jasnogórskie Centrum Informacji

BPJG

Jasnogórskie Centrum Informacji

Jasna Góra jest wciąż fascynującą tajemnicą do odkrywania - przyznają zgodnie przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat rozwijające się wciąż Centrum służy turystom i pielgrzymom z Polski i świata. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z 74 krajów. Dokładnie 13 marca 1995 r. poświęcono pomieszczenia Jasnogórskiego Centrum na parterze „Pokoi Królewskich”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji s. Małgorzata Kierznowska wyraża głęboką wdzięczność wszystkim pracownikom, ale też wolontariuszom, którzy z pasją sami odkrywają Jasną Górę i przekazują wiedzę i duchowość innym. Obecnie 8 przewodników oprowadza w 10 językach. Są też wolontariusze, których wielką pasją jest duchowość, historia, sztuka Jasnej Góry; są to ludzie różnych zawodów i w rożnym wieku, od emerytowanych pracowników naukowych po studentów.

- Wszystkich nas łączy wielkie umiłowanie tego miejsca i Matki Bożej. Dokładamy wszelkich starań, by każdy kto się z nami spotka, doświadczył piękna tego miejsca, by to spotkanie go przemieniało. Cieszymy się, że nasz mały jubileusz, nasza rocznica, wpisała się w wielki Rok Jubileuszowy Kościoła - wyraża radość s. Kierznowska. Jasnogórskie Centrum Informacji przygotowało też pamiątkowe pieczątki z racji Roku Jubileuszowego 2025.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

s. Kierznowska zapytana w rozmowie z @JasnaGóraNews o swoje osobiste wyjątkowe miejsce na Jasnej Górze, odpowiada, że oprócz kaplicy z Cudownym Obrazem Matki Bożej, to także zabytkowa jasnogórska biblioteka. Jest ona na co dzień niedostępna dla zwiedzających, tyko niewielu ma okazję ją poznać i wciąż na wszystkich wywiera ogromne wrażenie. - Tu zawsze człowiek pokornieje, bo co ja wiem w porównaniu z tą wiedzą zawartą w tych książkach, zamkniętą w tych futerałach. Fascynacja tym miejscem się udziela i ten „efekt wow”, powoduje, wielką dumę, świadomość odpowiedzialności za to miejsce, za Jasną Górę. Im dłużej oprowadzamy, tym więcej odkrywamy, im więcej czasu poświęcamy na studiowanie tajemnic Jasnej Góry, tym mam wrażenie, że sprawdza się to powiedzenie „wiem, że nic nie wiem”, albo że za mało wiem. To też sprawia, że odkrywanie tego piękna, wyjątkowości Jasnej Góry podbudowuje nas i umacnia ogromną więź z tym miejscem - podkreśla siostra dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Jak podkreśla Bogumiła Kmieć szczególną radością w służbie przewodnika jest moment, kiedy się widzi, jak to określił jeden z paulinów, że „niekiedy przyjeżdżają do nas turyści, a wyjeżdżają pielgrzymi”. - To są takie momenty oprowadzania , kiedy ktoś pyta „proszę pani, ja jeszcze raz pójdę do Matki Bożej” i to jest to. To są przepiękne przeżycia, które są sensem, treścią nie naszej pracy, ale naszej służba - podkreśla pani Bogumiła. Ponieważ przewodniczka całe swoje życie naukowe, zawodowe i zainteresowania związała z kulturą i historią Austrii, teraz jako przewodniczka-wolontariuszka szczególnie służy grupom austriackim, niemieckim i szwajcarskim. - Zawsze, kiedy dostaję grafik z harmonogramem oprowadzania grup, sprawdzam z jakiego regionu są pielgrzymi czy turyści. Przygotowuję się, aby też np. przywitać ich w takim duchu, jak to robi się w ich regionie, tu też staramy się stworzyć atmosferę wprowadzenia w coś wyjątkowego - opowiada przewodniczka. Sama pochodzi z Mazowsza, na Jasną Górę przyjeżdżała już jako dziecko i to miejsce od zawsze było przez nią znane i kochane.

Reklama

Jednym z najmłodszych stażem przewodników jest Marcin Barczyński. Ma niewiele lat więcej niż jasnogórskie Centrum Informacji. Z pochodzenia jest częstochowianinem. - Niejednokrotnie grupy, które wracają po oprowadzaniu mówią: „nie wiedzieliśmy”, „nie spodziewaliśmy się”, „byliśmy już tutaj tyle razy, od lat przyjeżdżam od dziecka, ale nigdy tego nie słyszeliśmy, nie wiedzieliśmy” i pytają, „czy można następnym razem”, czy „można coś innego jeszcze zobaczyć”. Już kończąc oprowadzanie, niektórzy ludzie planują następne, bo doświadczają czegoś ważnego, i przede wszystkim wartości duchowych, i historii, i tożsamości jasnogórskiej, dlatego zapraszamy! - zachęca jasnogórski przewodnik.

Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje oprowadzanie po sanktuarium w 10 językach. Dostępnych jest kilka tras. Najpopularniejsza, również wśród osób z zagranicy jest „standardowa”, obejmującą Kaplicę Matki Bożej z Cudownym Obrazem, Bazylikę, Salę Rycerską czy muzeum w Bastionie św. Rocha (upamiętniające m.in. św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego). Teraz w Wielkim Poście polecana jest np. trasa pozwalająca poznać jasnogórskie Via Crucis - drogi krzyżowe: Golgotę na Wałach, jej miniaturę w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II, „Golgotę naszej codzienności” Jerzego Dudy-Gracza i XVIII-wieczną w Kaplicy Matki Bożej.

Jasna Góra prezentowana jest także jako twierdza, tzw. Fortalitium Marianum. Trasa obejmuje m.in. Bastion św. Rocha z oryginalnymi murami obronnymi z XVII w. i Bastion św. Barbary z „Golgotą Wschodu” oraz Kaplicą Jasnogórskiej Matki Pojednania - miejscami pamięci o historii narodowej. W planach mają być też projekty turystyczne związane m.in. ze świadectwami cudów i łask „zapisanych” w wotach i obrazach czy związana z ukazywaniem wątków II wojny światowej.

Oprowadzanie jest też stale unowocześniane, m.in. od ubiegłego roku Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje zestawy słuchawkowe, które poprawiają słyszalność przewodnika przez grupę. W przygotowaniu jest aplikacja, która ułatwiłaby samodzielne zwiedzanie ze skanowaniem kodów QR.

Kody QR dostępne są już w przybudówce Kaplicy Matki Bożej, gdzie znajduje się droga krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza. Pod kodami kryją się rozważania, dostępne w różnych językach i historia obrazów.

Jasna Góra znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Hasłem Szlaku Paulinów jest „duchowość w drodze”. Całe przedsięwzięcie ma służyć ukazaniu roli Zakonu w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości paulińskiej oraz dziedzictwa kulturowego i architektury zakonu.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-13 16:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas to miłość. Studenckie „kołatanie”

Jasna Góra/YouTube

Duszpasterstwo Akademickie Emaus z Częstochowy podjęło 2 czerwca modlitwę w ramach „Nocnego kołatania” na Jasnej Górze w intencji jak najszybszej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i dobrego przygotowania do tego wydarzenia.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się modlić w konkretnej sprawie?

2025-07-25 09:40

Mat.prasowy

Opowiadam o wydarzeniach, które nie mieszczą się w logice, a jednak naprawdę się wydarzyły. Osoba, po ciężkim wypadku - została uzdrowiona. Kobieta, która całe życie żyła w ciemności, aż… przeczytała jedno zdanie. Kapłan, który szedł przez piekło wojny, by odprawić Mszę. Kolejny raz przekonajmy się, że modlitwa to nie ostatnia deska ratunku — to pierwsza linia frontu.

Więcej ...

Papież apeluje o zawieszenie broni i poszanowanie prawa humanitarnego w Strefie Gazy

2025-07-27 14:04

Vatican Media

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój, pozdrawiał starszych i młodzież, a także grupy wiernych obecne na placu św. Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa