Reklama

Polska

Przesłanie „Symfonii Miłosierdzia” do słów św. Faustyny dotrze do ok. 6 mld ludzi na ziemi

S. Faustyna Kowalska

Adobe Stock

S. Faustyna Kowalska

Wierni zgromadzeni w sanktuariach Bożego Miłosierdzia kościoła katolickiego na sześciu kontynentach: od Brazylii przez USA, Polskę, Afrykę, Filipiny aż do Australii, dzięki telewizji i internetowi (TVP2 oraz EWTN) połączą się w modlitwie o pokój, uczestnicząc w wykonaniu „Symfonii Miłosierdzia” do słów św. siostry Faustyny Kowalskiej z muzyką Bartka Gliniaka. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w sobotę 26 kwietnia br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przesłanie św. siostry Faustyny jest znane na całym świecie, stąd ideą przyświecającą twórcom wydarzenia jest „by cały świat wyśpiewał Pieśń Miłosierdzia”.

Jan Mrowca, inicjator wydarzenia z Fundacji Terra Divina, powiedział, że jest ono inicjowane przez osoby świeckie i stanowi odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka o synodalność (czyli udział całego Ludu Bożego w życiu i misji Kościoła).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Projekt przygotowujemy od co najmniej trzech lat. W tym czasie świat mocno się zmienił, pędzi nie w tym kierunku, w którym byśmy sobie życzyli. Obecnie trwa 51 konfliktów militarnych na świecie. Będziemy błagać z ufnością o Miłosierdzie Boże, za nie dziękować oraz błagać o dar pokoju” - powiedział Jan Mrowca w piątek, 7 marca, podczas konferencji prasowej promującej premierę oratorium.

„Symfonia Miłosierdzia. Jestem z tobą, nie lękaj się niczego” to utwór na orkiestrę symfoniczną, chóry, solistów i lektora skomponowany przez Bartka Gliniaka, polskiego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej. Jest on autorem oratoriów „Oratorium Kalwaryjskie” i „Równoj ku Górze - oratorium Bachledowiańskie” oraz „Siedem pieśni Marii”. Czterokrotnie nominowany był do „Orłów - Polskich Nagród Filmowych” za muzykę do filmów: „Mój Nikifor”, „Komornik”, „Palimpset” oraz „Na granicy”.

Reklama

„Utwór to 21 pieśni podzielonych na segmenty. Wybór segmentów został zainspirowany przez niezwykle poetycki tekst siostry Faustyny. Utwór jest wędrówką muzyczną po świecie, wykorzystujmy w nim instrumenty etniczne” - powiedział Bartek Gliniak.

Tekst został ułożony z fragmentów „Dzienniczka” św. siostry Faustyny Kowalskiej, który będzie wykonany w 16 językach: polskim, ukraińskim, portugalskim, litewskim, hiszpańskim, angielskim, niemieckim, szwedzkim, włoskim, swahili, hebrajskim, chińskim, arabskim, francuskim, rosyjskim i po łacinie. Dzięki temu przesłanie Miłosiernej Miłości ma dotrzeć do większości ludzi na Ziemi. Charakter każdej części utworu odnosi się do kultury regionu i języka, w którym jest wykonany.

Podziel się cytatem

Oratorium wykona ponad 200 muzyków. Wykonawcami są soliści: Buika, Angelika Górny, zespół Jedla, Sofia Karlsson, Andrzej Lampert, Yasmine Levy, Corinne May, Ive Mendes, Saulius Petreikis, Carla Pires, Joanna Słowińska, Roksana Węgiel oraz Zespół Wokalny Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kiabakari w Tanzanii, Chór Filharmonii Krakowskiej, Schola Sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Całość poprowadzi Maciej Tomasiewicz, który sprawuje także kierownictwo muzyczne.

Joanna Słowińska, wokalistka i jedna z wykonawczyń oratorium podkreśliła, że kto śpiewa - modli się dwa razy.

„Kto słucha - też modli się dwa razy” - powiedziała wokalistka

Główna scena (40 m szerokości, 16 m wysokości) stanie w Krakowie na „Białych morzach”, czyli między Sanktuarium Jana Pawła II a Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dzięki telewizyjnym i internetowym łączom w uroczystości łączącej koncert i modlitwę będą uczestniczyć wierni zgromadzeni: na Jasnej Górze w Częstochowie, przy grobie św. Jana Pawła II w Grotach Watykańskich, w Narodowym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kiabakari (Tanzania), we Wspólnocie Przymierza Miłosierdzia w São Paulo (Brazylia), w Narodowym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Stockbridge (USA), w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w El Salvador (Filipiny) oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough (Australia).

Ojciec Mariusz Tabulski, paulin, opiekun duchowy przedsięwzięcia podkreślił, że podczas tego wieczoru wierni będą błagać o pokój dla świata. „To jest coś niesamowitego, że korzystając z możliwości współczesnej techniki, będzie mogło nas usłyszeć i zobaczyć około sześciu miliardów ludzi na całym świcie” - powiedział zakonnik.

Siostra Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia powiedziała podczas konferencji, że słowa siostry Faustyny są w sercach ludzi na całym świecie.

Podziel się:

Oceń:

+25 -1
2025-03-07 18:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy rektor rzymskiego Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego

Włodzimierz Rędzioch

18 kwietnia 1993 r., podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra Jan Paweł II ogłosił błogosławioną siostrę Faustynę.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Przerażające dane. W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 aborcji

2025-07-09 13:37

Adobe Stock

W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 legalnych aborcji – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia przekazanych PAP. Najwięcej aborcji wykonano u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy