Reklama

Głos z Torunia

Siewcy przyszłości

Helena Maniakowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

HELENA MANIAKOWSKA: – Jakie były koleje losu zanim Ksiądz został dyrektorem Biblioteki i Centrum Dialogu im. Jana Pawła II?

KS. DR BOGUSŁAW DYGDAŁA: – Moje kapłańskie powołanie rodziło się powoli w mojej rodzinnej parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu. Tam, dzięki księżom wikariuszom, coraz bardziej angażowałem się w życie Kościoła, przede wszystkim w grupie młodzieży oazowej, gdzie wzrastałem duchowo, m.in. dzięki wyjazdom na rekolekcje. Wikariuszami byli wówczas ks. Sylwester Dober, a następnie ks. Andrzej Piesik. Potem przyszła decyzja wstąpienia do Seminarium Duchownego w Pelplinie. W trakcie mojej nauki dokonany został podział diecezji, więc po 3 latach w seminarium pelplińskim byłem świadkiem powstawania i pierwszych lat funkcjonowania seminarium w Toruniu. Kiedy już zostałem kapłanem, moim pierwszym miejscem pracy była parafia Matki Bożej Królowej Polski na Rubinkowie w Toruniu. Oprócz podstawowych obowiązków parafialnych angażowałem się w pracę z dziećmi i młodzieżą. Bardzo sobie cenię to doświadczenie. W tym samym czasie odbywałem studia specjalistyczne z historii, zwieńczone doktoratem. W pracy naukowej zająłem się dziejami parafii diecezji chełmińskiej w okresie przedrozbiorowym.

– Jakie są plany rozwojowe Biblioteki i Centrum Dialogu? Czy można powiedzieć, że biblioteka jest jedną z największych na terenie Polski północnej?

– Po obronie doktoratu przyszła propozycja od bp. Andrzeja Suskiego, żeby zająć się biblioteką i od 4 lat jestem dyrektorem Biblioteki Diecezjalnej. Podjęliśmy współpracę z Biblioteką Uniwersytecką UMK i weszliśmy w komputerowy system biblioteczny „Horizon”. Obecnie nasz katalog można przeszukiwać on-line z dowolnego miejsca na świecie. Po podpisaniu umowy z centralnym katalogiem akademickim NUKAT, nasz księgozbiór stał się zauważalny w skali kraju. Następnie była przeprowadzka zbiorów do nowego gmachu Centrum Dialogu zbudowanego w latach 2011-2012 r. Budynek ten powstał przy znaczącym wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz dzięki pomocy miasta Torunia. Książki są tu udostępniane bezpośrednio w tzw. wolnym dostępie. Co ważne, z biblioteki mogą korzystać nie tylko klerycy czy studenci, lecz także wszyscy wierni świeccy naszej diecezji – serdecznie więc zapraszam. Ilością zbiorów nie dogonimy największych bibliotek Torunia, jak choćby Biblioteki Uniwersyteckiej czy Książnicy Kopernikańskiej. Mamy tylko pewien profil zbiorów – teologiczny i z historii Kościoła, i tu staramy się nie tyle iść w ilość, ile w jakość. Posiadamy wiele pozycji, które są w Polsce trudno dostępne. W budynku Centrum Dialogu mamy także 2 nowoczesne sale konferencyjne, w których są organizowane różne sympozja i spotkania.

– „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości” to słowa Henryka Sienkiewicza wyryte na cokole jego pomnika przy Centrum Dialogu. Czy czuje Ksiądz wagę tych słów realizowanych w Centrum?

– Te słowa Henryka Sienkiewicza zapisane przez niego podczas wizyty w katedrze w Płocku miały oddawać znaczenie Kościoła w dziejach naszego narodu. Mam wrażenie, że w sposób szczególny realizują się właśnie w naszym Centrum, gdzie poprzez lekturę książek naukowych czy organizowane konferencje, cały czas siejemy w przyszłość. Dzisiaj coraz częściej spotyka się opinie, że w dobie Internetu, książki tracą na swoim znaczeniu. Nie do końca jest to prawdą. Z pewnością w sieci można bardzo szybko i bez wysiłku znaleźć informację praktycznie na każdy temat. Jest to jednak często wiedza bardzo powierzchowna, krótka i kopiowana w wielu miejscach, będąca jedynie pierwszym przybliżeniem danego zagadnienia. Jednak Internet nie zastąpi informacji, którą można znaleźć w bibliotece. Cały czas jest wydawanych dużo nowych pozycji, ukazujących wiele zagadnień znacznie bardziej szczegółowo niż to można znaleźć w sieci. Tak więc zapraszam też do Biblioteki w Centrum Dialogu, a dodatkowe informacje o naszych zbiorach oraz bieżącej działalności można znaleźć na stronie internetowej: www.bibdiec.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-01-16 15:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Magiczna podróż "Pociągiem do czytania”

Archiwum Gminnej Biblioteki Publicznej w Długołęce

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

„Jesteś nadzieją” - częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny dotarł na Jasną Górę

2024-05-26 18:41

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze zakończył się częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny, zorganizowany w tym roku pod hasłem „Jesteś nadzieją”. Tradycyjnie ubrani na biało jego uczestnicy przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnogórskie, gdzie pod figurą Maryi Niepokalanej został złożony hołd z kwiatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania