Reklama

Niedziela Sandomierska

Porządkowanie zbiorów

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Archiwum Diecezji Sandomierskiej w 2024 r. już po raz szósty podjęło działania mające na celu porządkowanie swojego zasobu archiwalnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zadanie pod nazwą „Opracowanie zasobu archiwalnego i przygotowanie inwentarza w postaci elektronicznej zbiorów Archiwum Diecezji Sandomierskiej 1818-2023 – Etap 6” zrealizowane zostało w ramach programu Wspieranie Działań Archiwalnych, organizowanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych ze środków przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt zadania wyniósł 39 256,10 zł, z czego dofinansowanie stanowiło kwotę 35 073 zł.

Reklama

W tegorocznej edycji programu opracowano pięć nowych zespołów aktowych ze zbiorów Archiwum. Były to spuścizny archiwalne: Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu z lat 1820–2011 (353 jednostki archiwalne); Niższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu z lat 1924–1952 (189 jednostek archiwalnych); Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu z lat 1841–2020 (280 jednostek archiwalnych); Księży Demerytów z lat 1836–1885 (67 jednostek archiwalnych) oraz Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Kapłanów Diecezji Sandomierskiej z lat 1908–2003 (69 jednostek archiwalnych). Łącznie opracowano 958 kolejnych jednostek archiwalnych, których opisy znalazły się w Inwentarzu Archiwum Diecezji Sandomierskiej. Pozycja ta udostępniona jest na stronie www Archiwum i łącznie zawiera już 8 667 pozycji. Zestawienie to jest ogromną pomocą dla historyków, regionalistów i badaczy przeszłości, którzy bardzo szybko mogą wytypować poszukiwane materiały źródłowe, a następnie skorzystać z nich w czytelni Archiwum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne zadanie zaowocowało szeregiem ciekawych odkryć. Jednym z nich jest gazetka szkolna Koła Literackiego przy Niższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, zatytułowana Ku Wyżynom. Publikacja ta zachwyca czytelników wysokim poziomem merytorycznym i unikatową tematyką. Do tej pory tytuł ten pozostawał całkowicie nieznany wśród badaczy prasy Sandomierza. Poruszające okazały się również wspomnienia i zapiski dotyczące osób przetrzymywanych przez Urząd Bezpieczeństwa w zarekwirowanym gmachu Niższego Seminarium Duchownego, gdzie mieściła się siedziba tej instytucji. Szczególną uwagę badaczy przyciągnąć mogą liczne spisy książek pochodzących ze skasowanych klasztorów w Królestwie Polskim, a przejętych przez Bibliotekę Seminaryjną w Sandomierzu. Stanowią one niezwykle cenny zbiór informacji o książnicach zakonnych oraz codziennym życiu w klasztorach. Wśród tych dokumentów znajdują się m.in. spisy dotyczące klasztorów Franciszkanów w Zawichoście, Franciszkanów Reformatów w Rytwianach i Solcu oraz Bernardynów w Radomiu. Nie mniej interesujący jest zbiór dokumentów z zespołu aktowego Księży Demerytów, dotyczący Instytutu w Liszkowie nad Niemnem (obecnie Litwa). Część tych materiałów pochodzi bezpośrednio z XIX-wiecznej kancelarii konsystorskiej biskupa sejneńskiego, znanego również jako biskup augustowski – Pawła Straszyńskiego. Archiwalia te otwierają nowe rozdziały w badaniach nad wspólną historią naszego regionu i terenów dzisiejszej Litwy.

Archiwum Diecezji Sandomierskiej wyraża nadzieję, że zrealizowane zadanie w ramach programu Wspieranie Działań Archiwalnych, przyczyni się do zwiększenia liczby osób korzystających z kościelnych zasobów źródłowych. Co w konsekwencji pozwoli odkryć wiele nieznanych dotychczas kart historii diecezji sandomierskiej i naszego regionu.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Podziel się:

Oceń:

2025-02-05 11:36

Wybrane dla Ciebie

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

2025-07-10 21:08

aradaphotography/pl.fotolia.com

Kościół katolicki w Austrii wystawia na sprzedaż kolejną świątynię. Do kupienia jest kościół w Hirschwang an der Rax w Dolnej Austrii. Sprzedaż to skutek spadającej liczby wiernych i kłopotów finansowych diecezji.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką