Reklama

Kościół

Będzie proces beatyfikacyjny kard. Gantina z Beninu

Bernardin Gantin

Fotograf des Vatikan/commons.wikimedia.org

Bernardin Gantin

Konferencja biskupia włoskiego regionu Lacjum wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego kard. Bernardina Gantina - długoletniego prefekta Kongregacji ds. Biskupów i dziekana Kolegium Kardynalskiego, jednej z najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego ostatnich czasów, nie tylko w Afryce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bernardin Gantin urodził się 8 maja 1922 r. w miejscowości Toffo na terenie stołecznej archidiecezji Kotonu w dawnym Dahomeju (obecnie Benin). Jego ojciec był pracownikiem kolei żelaznej, co znalazło odzwierciedlenie w jego nazwisku, które w języku miejscowym oznacza „żelazne drzewo” i w jego herbie biskupim. Po studiach w swym kraju ojczystym i na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie 14 stycznia 1951 roku w Kotonu przyjął święcenia kapłańskie, po czym pracował duszpastersko w swej archidiecezji, a następnie kontynuował studia w Rzymie.

11 grudnia 1956 roku Pius XII mianował go biskupem pomocniczym Kotonu; sakrę przyjął 3 lutego następnego roku w Wiecznym Mieście z rąk ówczesnego dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Eugène’a Tisseranta. Miał wówczas niespełna 34 lata i był jednym z najmłodszych biskupów na świecie. 5 stycznia 1960 roku został arcybiskupem metropolitą tego miasta - jako pierwszy Afrykanin na stanowisku kościelnym tej rangi. W latach 1962-1965 uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II, a następnie w zgromadzeniach Synodu Biskupów. W tym też czasie przewodniczył Regionalnej Konferencji Biskupiej Afryki Zachodniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

28 czerwca 1971 roku Paweł VI powołał go do Rzymu na zastępcę sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a 26 lutego 1973 roku abp Gantin został sekretarzem tej dykasterii. 19 grudnia 1975 roku papież mianował go wiceprzewodniczącym, a 16 grudnia 1976 roku proprzewodniczącym Papieskiej Komisji „Iustitia et Pax”. Gdy na konsystorzu 27 czerwca 1977 roku hierarcha afrykański został kardynałem, stał się już pełnoprawnym przewodniczącym tego urzędu. 4 września 1978 roku Jan Paweł I powołał go na szefa Papieskiej Rady „Cor Unum”. Jego następca - Jan Paweł II mianował kard. Gantina 8 kwietnia 1984 roku prefektem Kongregacji ds. Biskupów i (z urzędu) przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, działającej w jej ramach. Stał się tym samym pierwszym kardynałem afrykańskim piastującym tak wysokie stanowiska w Kurii Rzymskiej.

To on jako prefekt musiał oznajmić abp. Marcelowi Lefebvre’owi papieską decyzję o ekskomunice za konsekrowanie biskupów bez zgody papieża 30 czerwca 1988 roku. W sierpniu 1981 roku był legatem Jana Pawła II, który leczył się z ran po zamachu na Placu św. Piotra 13 maja tegoż roku, na 42. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Lourdes. W maju 1997 roku uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu. Poza tym wielokrotnie reprezentował Ojca Świętego na różnych międzynarodowych spotkaniach i wydarzeniach kościelnych na całym świecie. Uczestniczył w niemal wszystkich zgromadzeniach zwyczajnych i nadzwyczajnych Synodu Biskupów. 5 czerwca 1993 roku został dziekanem Kolegium Kardynalskiego jako pierwszy czarny Afrykanin w ponad 800-letniej historii tej instytucji.

8 maja 2002 roku skończył 80 lat, tracąc tym samym prawo udziału w konklawe i stopniowo ustępując ze wszystkich urzędów kurialnych. 4 grudnia tegoż roku wrócił do Beninu. „Opuściłem fizycznie Rzym, ale moje serce tam pozostało. Czuję się nadal rzymskim misjonarzem w swej ojczyźnie, gdzie świadczę o trosce całego Kościoła” - powiedział później w jednym z wywiadów.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2025-01-31 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trwa proces beatyfikacyjny „hiszpańskiego ojca Kolbe”

Cztery lata przed o. Maksymilianem Marią Kolbe, podczas prześladowań Kościoła w okresie wojny domowej w Hiszpanii, 37-letni hiszpański duchowny oddał życie w zamian za życie ojca rodziny. Obecnie ks. Francisco de Paula Padilla znajduje się w gronie 130 męczenników z lat 1936-1939, których proces beatyfikacyjny trwa w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Faza diecezjalna zakończyła się w 2019 roku.

Więcej ...

Zmarła siostra Inah Canabarro Lucas, najstarsza osoba na świecie

2025-05-01 07:48
S. Inah Canabarro Lucas

Wikicommons

S. Inah Canabarro Lucas

Siostra Inah Canabarro Lucas, najstarsza osoba na świecie, zmarła 30 kwietnia 2025 r. w Porto Alegre w Brazylii w wieku 116 lat - informuje aciprensa.com.

Więcej ...

Siostra księdza, który skrytykował dr Jagielską: Brat napisał prawdę, gdyż ginekolog zabiła dziecko

2025-05-01 18:55

Fundacja Pro-Prawo do życia

Siostra ks. Grzegorza o jego zatrzymaniu: „modlił się w celi”. Z siostrą kapłana rozmawiała Aneta Zvarik - Fundacja Pro-Prawo do życia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Kościół

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Włoskie

Kościół

Włoskie "Il tempo" podaje: uruchomiono "alarm" dot. stanu...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...