Reklama

Kościół

Nuncjusz Apostolski w Kinszasie: papieskie przesłanie aktualne bardziej, niż kiedykolwiek

Afrykańskie uczennice niosące świeżą wodę

Adobe Stock

Afrykańskie uczennice niosące świeżą wodę

W przeddzień drugiej rocznicy papieskiej wizyty w Demokratycznej Republice Konga, nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Mitja Leskovar mówi w rozmowie z mediami watykańskimi o niezwykle trudnej sytuacji, związanej z eskalacją walk i perspektywie nadziei, którą wciąż nakreślają słowa Papieża Franciszka i zaangażowanie Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Demokratyczna Republika Konga to największy katolicki kraj Afryki. Obecnie nasilają się w nim walki, wspierane przez rwandyjskie bojówki, a najtrudniejsza sytuacja panuje w mieście Goma. Apel o pokój, jaki wystosował Papież Franciszek podczas ostatniej audiencji ogólnej, odbił się w kraju szerokim echem, tym bardziej, że Ojciec Święty zaapelował także o większe wsparcie wspólnoty międzynarodowej, prosząc o „podjęcie wszystkich możliwych wysiłków w celu pokojowego rozwiązania konfliktu”.

Niebezpieczeństwo dla całego kraju

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytany o sytuację we wschodniej części kraju, abp Leskovar podkreśla, że jest ona delikatna, a w Gomie panuje stan wojenny, który może rozprzestrzenić się na inne części kraju. „Musimy myśleć o pozostałych terenach, gdzie trwają walki, wraz ze wszystkimi możliwymi i wyobrażalnymi konsekwencjami dla miejscowej ludności. Mam nadzieję na powrót do stołu negocjacyjnego i poszukiwanie dyplomatycznych rozwiązań” – mówi hierarcha. W tym kontekście papieskie wezwanie zostało przyjęte ze szczególną wdzięcznością. „Premier i kilku biskupów dziękowało mi za te słowa” – podkreśla.

Wschód z dostępem do pomocy humanitarnej

Reklama

Watykański dyplomata wyjaśnia, że w okolice Gomy niezwykle trudno jest dziś wysłać pomoc humanitarną. „To strefa wojny. Nawet bez wojny dość trudno jest tam dotrzeć, ponieważ drogi nie są dobre, a czasami są nieprzejezdne dla samochodów. Można się tam dostać tylko na motocyklach lub pieszo” – mówi. Do trudności logistycznych dochodzi też niemożliwość oszacowania realnej skali potrzebnej pomocy, bowiem obecnie wymaga jej ok. 6-7 mln wewnętrznych przesiedleńców. „Potrzeby są tak duże, że prawie niemożliwe jest udzielenie pomocy wszystkim potrzebującym. Nie oznacza to, że nic się nie robi; możemy i musimy coś zrobić. W Nuncjaturze Apostolskiej staramy się pomagać poprzez instytucje kościelne: Caritas, bezpośrednio diecezje lub zgromadzenia zakonne. Wysyłamy pomoc pomimo trudności logistycznych”.

Szczególnym wyzwaniem jest niesienie pomocy sanitarnej. W części kraju jedynymi placówkami medycznymi są te, stworzone przez Kościół. „Docierają do mnie informacje o alarmującej sytuacji szpitali w pobliżu terenów konfliktu. Są przepełnione rannymi, brakuje w nich miejsc, sytuacja jest poważna” – relacjonuje nuncjusz.

Pokoju nie osiągnie się z bronią w ręku

„Tutaj, podobnie jak w wielu miejscach na świecie, pokój nie jest kwestią broni. Raczej pielęgnuje się go poprzez dialog i słuchanie wszystkich punktów widzenia, szukając kompromisu. Otwartość na kompromis jest bardzo ważna. Bez niej osiągnięcie pokoju jest niestety niemożliwe – mówi abp Leskovar, podkreślając zaangażowanie Kościoła w doprowadzenie do przywrócenia dialogu politycznego i do budzenia sumień międzynarodowej wspólnoty.

Przedsięwzięcia podejmowane przez Kościół są dla społeczeństwa źródłem nadziei. Dotyczy to także m.in. systemu edukacyjnego, który niemal w połowie oparty jest o struktury kościelne.

Powrócić do świadectw z papieskiej wizyty

Papieski przedstawiciel w Kinszasie zachęca do ponownej lektury świadectw ofiar wojny, które dzieliły się swoim doświadczeniem podczas papieskiej wizyty w kraju przed dwoma laty. „Niestety, zbyt wiele osób o nich zapomniało” – mówi, podkreślając, że okrucieństwo jakiego doświadczyli ocaleni z wcześniejszych wojen powinno być przestrogą dla współczesnego społeczeństwa.

Podkreśla też aktualność przesłania, jakie Ojciec Święty pozostawił w Demokratycznej Republice Konga. „Przesłanie papieża sprzed dwóch lat jest dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Przemoc przynosi jedynie coraz gorszą sytuację dla wysiedlonych, jeszcze większe komplikacje dla społeczeństwa i wzrost ubóstwa. To błędne koło przemocy musi zostać zatrzymane. Można to zrobić tylko poprzez dialog i otwartość na kompromis. Bez tego nie jest możliwe znalezienie pokoju” – mówi arcybiskup.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-01-31 14:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek pozdrowił polskie matki

Grzegorz Gałązka

„Niech Boża Rodzicielka, otacza Swoją czułą opieką wszystkie kobiety i wyprasza dla nich u Swojego Syna potrzebne łaski i błogosławieństwo w życiu rodzinnym, macierzyńskim oraz zawodowym” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego.

Więcej ...

Abp Kupny: Padają gorzkie słowa o stosunkach Polaków do Niemców - nie mogę się z tym pogodzić

2025-07-15 10:40
Abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

- Padają różnego rodzaju komentarze i gorzkie słowa, które rozgrzewają opinię publiczną i pogłębiają podziały. Nie mogę się z tym pogodzić - mówi abp Józef Kupny odnosząc się do napięć w relacjach polsko-niemieckich. - Jako następca Bolesława Kominka czuję się wręcz zobowiązany, by przypomnieć, iż to z właśnie Wrocławia wyszła niesamowita iskra pojednania polsko-niemieckiego. Pragniemy ją kontynuować - powiedział KAI metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Episkopatu.

Więcej ...

Żywy pomnik Jana Pawła II. 25 lat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

2025-07-16 09:26
Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Karolina Jaworska

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Zamysł powołania fundacji, która byłaby „żywym pomnikiem” pontyfikatu Jana Pawła II, wcielającym w życie głoszone przez niego idee, zrodził się w trakcie przygotowań do papieskiej pielgrzymki w 1999 roku. Konkretnie - w gronie polityków i przedstawicieli świata biznesu, którzy powołali Komitet Honorowy Organizacji Wizyty Ojca Świętego, wspierający Komisję Sponsoringową Episkopatu Polski, działającą od grudnia 1998 r. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka. W tym roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia obchodzi 25-lecie działalności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Wiara

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...