Reklama

Niedziela Podlaska

Poświęcenie organów piszczałkowych u sióstr klarysek w Hajnówce

Muzyka ubogaca i uszlachetnia

Niedziela podlaska 48/2013, str. 7

Edyta Malinowska-Klimiuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 17 listopada przyjechał do Zgromadzenia Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji bp Antoni Dydycz, aby poświęcić nowo wybudowane organy piszczałkowe w przyklasztornej świątyni. Siostry, które szerzą na ziemi podlaskiej ducha franciszkańskiego, są już w Hajnówce od 10 lat. Przyjechały z Pniew koło Poznania i stworzyły na skraju Hajnówki klasztor z uroczym kościołem. Obecne tu siostry to w większości siostry młode, jak zauważył bp Dydycz, a wraz z ich młodością idzie dynamizm – i modlitwy, i wszelkich prac związanych z budową kościoła. Ksiądz Biskup podkreślał urok świątyni – zespolenie jej elementów architektonicznych z duchowością, która przenika każdego i pokrzepia na duchu każdego, kto tu się modli. Pomysł zbudowania w kościele organów piszczałkowych – największego instrumentu, nieporównywalnego z żadnym innym, jaki został wymyślony – zrodził się 2 lata temu. To instrument o dużej liczbie źródeł fal dźwiękowych, ogromnej dynamice i różnorodności barw oraz możliwości. To także instrument o wyjątkowo złożonej konstrukcji. Budowy takich organów podjęli się panowie Wojciech i Tadeusz Błaszak oraz Marek Piątkowski. Swoją cierpliwą pracą nie tylko budowali organy, lecz także dawali świadectwo chrześcijańskiego życia. Podczas uroczystości poświęcenia organów panowie wraz ze swoimi córkami nieśli dary liturgiczne.

Dzięki ofiarności dobroczyńców i sponsorów na razie zamontowano w instrumencie 6 głosów, ale organy będą rozbudowywane aż do 14 głosów. Decydując się na budowę organów, siostry ufają, że ich brzmienie pozwoli jeszcze głębiej przeżywać liturgię. Za wstawiennictwem św. Cecylii, jednej z najsławniejszych męczennic Kościoła, której relikwie sprowadzone z Włoch wniosły na początku Mszy św. dzieci ze scholi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas kazania Ksiądz Biskup podkreślił, że Kościół zawsze ogromnie cenił sobie muzykę i śpiew. Przypomniał sylwetkę św. Cecylii, patronki chórów i muzyki kościelnej na całym świecie, której wspomnienie obchodzimy 22 listopada. Trudno jest odróżnić w opisie jej męczeństwa fakty historyczne od dodatków legendarnych, które świadczą o popularności Świętej. Według legendy, mimo złożonego ślubu czystości, zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem. Pan Bóg zachował jednak cudownie jej dziewictwo.

Reklama

Święta dziewica pozyskała męża i jego brata Tyburcjusza dla Chrystusa i razem z nimi poniosła śmierć męczeńską przez ścięcie. Ciało św. Cecylii odkryto w katakumbach w 822 r. i przeniesiono do poświęconej jej bazyliki na Zatybrzu w Rzymie.

Musimy dbać o to, by śpiew nas wychowywał i kształtował, podkreślał bp Dydycz. Śpiew kościelny ma głęboką wartość, potrafi człowieka ubogacać i uszlachetniać. W kościele Sióstr Klarysek obecna jest sztuka w każdym wymiarze – architektonicznym, muzycznym, jakby to był inny świat. Kościół sióstr jest żywy, siostry wnoszą do naszych rodzin mnóstwo duchowości. Wie o tym każdy, kto modli się tu na coniedzielnej Mszy św.

Po pięknej Eucharystii wierni mieli jeszcze okazję wysłuchać pięknego koncertu: utwory Bacha, de Cabezona oraz „Ave Maryja” czy „Boże, coś Polskę” grali – na skrzypcach Patrycja Błaszak, a na nowo wybudowanych organach piszczałkowych Tadeusz i Wojciech Błaszakowie oraz Marek Piątkowski.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-26 16:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowe życie olkuskich organów

Olkuskie organy w trakcie remontu

TZ

Olkuskie organy w trakcie remontu

Dumą miasta Olkusza są organy wykonane przez Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego z olkuskiej bazyliki św. Andrzeja Apostoła, których remont właśnie się rozpoczął i potrwa do końca 2018 r.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli