Reklama

Aspekty

Zachęta do czynów miłosierdzia

Adobe Stock

Jubileuszowa Księga Miłosierdzia zostanie wyłożona w kościołach parafialnych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w niedzielę 2 lutego 2025. - Będzie ona zewnętrznym znakiem odpowiedzi wiernych na wezwanie papieża Franciszka, aby stać się namacalnymi znakami nadziei - napisał Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęty niedawno pod hasłem "Pielgrzymi nadziei" Rok Jubileuszowy 2025 związany jest także z dziełami miłosierdzia. Jak napisał papież Franciszek w bulli (Spes non confundit, 10), rok ten stanowi szczególną zachętę do podejmowania czynów miłości i miłosierdzia na rzecz potrzebujących oraz odkrywania na nowo uczynków miłosierdzia względem ciała (głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, chorych nawiedzać, więźniów pocieszać, umarłych pogrzebać) i względem duszy (wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, urazy chętnie darować, krzywdy cierpliwie znosić, modlić się za żywych i umarłych).

Reklama

Zewnętrznym znakiem odpowiedzi wiernych na wezwanie papieża Franciszka, aby stać się namacalnymi znakami nadziei, będzie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Jubileuszowa Księga Miłosierdzia. Zostanie ona wyłożona w kościołach parafialnych w niedzielę 2 lutego 2025. Każdy wierny, który podejmie na sposób stały praktykowanie wybranego przez siebie czynu miłosierdzia, będzie mógł anonimowo wpisać swoje zobowiązanie do tej księgi. Na zakończenie Roku Jubileuszowego, podczas Pasterki sprawowanej w noc Bożego Narodzenia (24/25 grudnia 2025), Jubileuszowa Księga Miłosierdzia symbolicznie zostanie złożona w Żłóbku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto pamiętać, że - zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej - w Roku Jubileuszowym wierni będą mogli codziennie uzyskać odpust zupełny, jeśli odwiedzą i poświęcą czas potrzebującym lub w trudnej sytuacji (chorym, więźniom, samotnym osobom starszym, niepełnosprawnym...), „pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa” (por. Mt 25, 34-36) oraz wypełnią zwykłe warunki, którymi są stan łaski uświęcającej, przyjęta Komunia św. i modlitwa w intencjach papieskich, a także wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Wierni będą mogli te odwiedziny powtarzać w ciągu Roku Świętego, uzyskując za każdym razem odpust zupełny, nawet każdego dnia.

Sposobów uzyskania odpustu zupełnego z okazji Roku Jubileuszowego 2025 jest więcej. Wierni mogą między innymi odbyć pobożną pielgrzymkę do dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i tam pobożnie uczestniczyć we Mszy Świętej czy też Drodze Krzyżowej; różańcu; recytacji hymnu Akatystu; nabożeństwie pokutnym albo Liturgii Godzin.

Reklama

Taki sam odpust jubileuszowy można zyskać, jeśli wierni, indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą dowolne miejsce jubileuszowe i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej, aby w tym Roku Świętym wszyscy „mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci” (Spes non confundit, 24).

Warto przypomnieć, że w naszej diecezji dedykowane kościoły, w których będziemy mogli uzyskać odpust jubileuszowy to:

kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.;

kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze;  

kościół kolegiacki pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie;

sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie;

sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu;

sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie;

sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu;

sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście;

sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu;

sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie;

kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis.

Reklama

Chorzy, osoby starsze również nie są pozbawienie możliwości zyskania odpustów jubileuszowych. Wierni prawdziwie skruszeni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystych celebracjach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu, z ważnych powodów (przede wszystkim siostry i mnisi klauzurowi, osoby starsze, chorzy, osadzeni w więzieniach, a także ci, którzy w szpitalu lub w innych miejscach opieki, stale posługują chorym), uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczeni duchowo z wiernymi obecnymi, zwłaszcza w momentach, w których słowa Ojca Świętego lub biskupów diecezjalnych są przekazywane za pośrednictwem środków komunikacji medialnej, w swoim domu lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda (np. w kaplicy klasztornej, w szpitalu, w domu opieki, w więzieniu...), odmówią Ojcze nasz, Wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub życiowe trudności.

Jak podaje Penitencjaria Apostolska, jubileuszowy odpust zupełny można osiągnąć także przez działania wyrażajace w sposób konkretny i bezinteresowny ducha pokuty, który jest jakby duszą Jubileuszu, odkrywając na nowo w szczególności pokutną wartość piątku: powstrzymanie się w duchu pokuty przynajmniej przez jeden dzień od błahych rozrywek (realnych, ale także wirtualnych, spowodowanych na przykład przez media i sieci społecznościowe) oraz od zbędnej konsumpcji (na przykład praktyka postu lub wstrzemięźliwości zgodna z ogólnymi normami Kościoła i szczegółowymi zaleceniami biskupów), połączona z przekazaniem odpowiedniej sumy pieniędzy ubogim; wspieranie dzieł o charakterze religijnym lub socjalnym, zwłaszcza na rzecz obrony i ochrony życia na wszystkich jego etapach oraz samej jakości życia, opuszczonych dzieci, młodzieży zmagającej się trudnościami, starców potrzebujących opieki lub samotnych, migrantów z różnych krajów, „którzy opuszczają swoją ziemię w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swoich rodzin” (Spes non confundit, 13); poświęcanie znacznej części wolnego czasu na działalność na rzecz wolontariatu, która służy interesowi społeczności, lub inne podobne formy osobistego zaangażowania.

Warto zauważyć, że odpusty jubileuszowe są przypisane zarówno do dzieł miłosierdzia i pokuty, które świadczą o podjętym nawróceniu, jak i do pobożnego nawiedzania miejsc świętych oraz pielgrzymek, z czym są związane konkretne dzieła duchowo-modlitewne.


Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-01-27 19:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niebo, piekło, czyściec Dantego - wystawa z okazji Roku Świętego w Rzymie

Ks. Tomasz Podlewski

Słynna „Boska komedia” Dantego znajduje się w centrum nowej wystawy w Rzymie. Wystawa „Uomini siate, non pecore matte” („Bądźcie ludźmi, a nie głupimi owcami”) w krużganku kościoła San Salvatore in Lauro oferuje rodzaj duchowej podróży przez dzieło Dantego Allighieri (1265-1321). Tematy takie jak grzech i wina, przebaczenie i nadzieja są badane poprzez sztukę, literaturę i religię.

Więcej ...

Co mi ciągle przeszkadza?

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 12, 38-42

Więcej ...

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

2025-07-21 12:36
Finałem akcji była Eucharystia

archiwum WEB

Finałem akcji była Eucharystia

W niedzielę, 20 lipca 2025 r., abp Adam Szal przewodniczył uroczystej Eucharystii na zakończenie akcji „Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów”. Modlitwa odbyła się tradycyjnie w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku, gdzie metropolita przemyski pobłogosławił nowy ołtarz polowy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat