Reklama

Kościół

Abp Galbas: powinniśmy skupić się na tym, co nas łączy i na tym budować

Abp Adrian Galbas

BP Episkopatu

Abp Adrian Galbas

Ekumenizmu nie trzeba się obawiać. Różnimy się, ale powinniśmy skupić się na tym, co nas łączy i na tym budować – powiedział PAP metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Dodał, że służy temu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę w Kościele katolickim rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem "Czy wierzysz w to?". Słowa te nawiązują do dialogu w Ewangelii św. Jana (J 11,17-27) Jezusa z Martą po śmierci jej brata Łazarza.

Zdaniem abp. Galbasa spotkania modlitewne, które z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywają się w różnych wspólnotach "pokazują, ile nas łączy i daje klimat braterskości".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha przypomniał, że tegoroczne hasło "Czy wierzysz w to?" może być również okazją do rachunku sumienia nad stanem naszej wiary.

"Spróbujmy zobaczyć, czy nasza wiara się pogłębia, czy staje się coraz bardziej chłodna. To także dobra okazja do przyjrzenia się, czy dzielimy się naszą wiarą. Bo kiedy się nią dzielimy, wiara staje się coraz silniejsza, a kiedy zamykamy się na innych – zaczyna słabnąć" – stwierdził.

Abp Galbas przyznał, że zawsze, kiedy w Kościele pojawia się temat ekumenizmu, podnoszą się głosy, że jest to coś niebezpiecznego, co grozi rozmyciem własnej tożsamości.

"Ekumenizmu nie trzeba się obawiać. Ważne, żebyśmy, kiedy zbieramy się na wspólnej modlitwie, wiedzieli, kim jesteśmy. Różnice między nami oczywiście są, nikt tego nie neguje, ale powinniśmy skupiać się na tym, co nas łączy i na tym budować" – mówił.

Reklama

Zdaniem metropolity warszawskiego najlepszym przykładem dobrej ekumenicznej współpracy jest archidiecezja katowicka.

"Kiedy byłem w Katowicach wydawało mi się, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest w zasadzie niepotrzebny, ponieważ spotkania ekumeniczne prowadzone w różny sposób odbywały się przez cały rok. Nie potrzebowaliśmy specjalnego tygodnia, żeby się spotykać" – zaznaczył.

Jednocześnie zastrzegł, że nie wszędzie tak to wygląda, więc dobrze, że w Kościele jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, w którym chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na wspólnej modlitwie i wyznaniu wiary.

Dodał, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest kolejną – obok synodu o synodalności – zachętą do dialogu.

"Monolog jest zawsze łatwiejszy. Łatwiej powiedzieć: ja będę mówił, a ty słuchaj, niż zamilknąć i słuchać. Ale dialog jest ciekawszy, jest głębszy. Kiedy słucham, dowiaduję się czegoś nowego, więc to słuchanie ubogaca" – podkreślił.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest organizowany co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych diecezjach czy w miastach czas wydarzeń ekumenicznych ograniczony jest do jednego nabożeństwa, a w innych wydłuża się do kilku tygodni. Jeszcze inne wybierają z ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych świętowanych najczęściej w niedzielę.

Reklama

W tym roku centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Polsce odbędzie się 23 stycznia w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Kazanie wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali członkowie wspólnoty monastycznej Bose w północnych Włoszech. Ofiary zbierane w trakcie nabożeństw zostaną przekazane na pomoc osobom, które ucierpiały wskutek powodzi na Dolnym Śląsku. (PAP)

Iwona Żurek

iżu/ joz/ mow/

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2025-01-18 07:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ekumeniczne czuwanie modlitewne

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Ekumeniczne czuwanie modlitewne odbyło się na placu Pierwszych Męczenników w Watykanie, między bazyliką św. Piotra i aulą Pawła VI. To właśnie tam, zgodnie z najdawniejszą tradycją, miał ponieść śmierć św. Piotr. We wspólnej modlitwie wzięli udział uczestnicy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności, w tym delegaci braterscy z innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Więcej ...

Leon XIV o izraelskim ataku na kościół w Gazie: dość barbarzyństwa wojny!

2025-07-20 13:36

Vatican Media

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Leon XIV ponownie odniósł się do czwartkowego ataku izraelskiej armii na katolicką parafię Świętej Rodziny w Gazie. Papież wymienił imiona i nazwiska trzech chrześcijan, którzy zginęli w wyniku ataku. Wezwał do natychmiastowego zaprzestania barbarzyństwa wojny i do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Więcej ...

Zespół Wspierania Radia Maryja: „démarche” MSZ to "zuchwała próba recenzowania homilii"

2025-07-21 07:26

bpjg

„Démarche” MSZ wystosowane do Stolicy Apostolskiej po wypowiedziach biskupów Antoniego Długosza i Wiesława Meringa na Jasnej Górze to "zuchwała próba recenzowania homilii" zawierająca "groźby wobec księży biskupów" oraz próbę "uniemożliwienia Kościołowi katolickiemu realizowania jego misji ewangelizacyjnej". Stwierdzenia te zawiera przesłany KAI komunikat Zespołu Wspierania Radia Maryja.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?